Հրապարակվել է «Wikileaks»-ի հետ համագործակցության մեջ մեղադրվողի գաղտնի ձայնագրությունը 03/13/2013 17:42 | Միջազգային լրահոս
«Freedom of Press Foundation» ոչ կառավարական կազմակերպությունն այսօր իր կայքում հրապարակել է «Wikileaks»-ի հետ համագործակցության մեջ մեղադրվող, ԱՄՆ-ի բանակի շարքային Բրեդլի Մենինգի գաղտնի խոստովանության ձայնագրությունը:
«Մենք ցանկանում ենք համոզվել, որ մեր սերնդի ամենանշանավոր գաղտնազերծողի ձայնն ամբողջ աշխարհում լսելի կդառնա` այս բառի տառացի իմաստով»,-ասվում է կայքում տեղադրված հայտարարության մեջ:
«Մենք հուսով ենք, որ այս ձայնագրությունը լույս կսփռի նորագույն պատմության առավել գաղտնի դատական գործընթացներից մեկի վրա»,-ասված է հայտարարության մեջ:
Աուդիոձայնագրության մեջ մեղադրյալ Մենինգը խոստովանում է, որ «Wikileaks»-ի հետ իր համագործակցության մոտիվը եղել է Իրաքում ամերիկացի զինվորների կողմից ցուցաբերած դաժանությունը: Նա զինվորներին համեմատել է «խոշորացույցով մրջյուններին խոշտանգող երեխաների հետ», հաղորդում է «Ինտերֆաքս»-ը:

Власти США обнародовали секретные документы, связанные с делом информатора Wikileaks Брэдли Мэннинга 03/13/2013   18:12  |  Международные новости
Неправительственная организация Freedom of Press Foundation(FPF) обнародовала во вторник на своем сайте секретную запись признания рядового армии США Брэдли Мэннинга, обвиняемого в сотрудничестве с порталом Wikileaks
"Мы хотим убедиться, что голос самого значимого разоблачителя нашего поколения будет услышан, в буквальном смысле этого слова, во всем мире. Мы надеемся, что эта запись прольет свет на один из самых засекреченных судебных процессов в новейшей истории” - пишет Интерфакс со ссылкой на заявление, размещенное на сайте FPF.
На аудиозаписи подследственный Мэннинг признается, что мотивом его сотрудничества с Wikileaks была жестокость, проявленная американскими солдатами в Ираке. Он сравнил солдат с "детьми, пытающими муравьев при помощи увеличительного стекла".