Դիմում-բողոք չեն ներկայացրել, բայց պահանջում են ընտրություններն անվավեր ճանաչել 03/12/2013 00:35 | Վերլուծություններ
Եվ այսպես՝ սահմանադրական արդարադատության գործընթացն սկսված է եւ առաջին օրվա քննարկումը թույլ է տալիս կատարել մի քանի դիտարկումներ:
Նախ, նիստի հենց սկզբում ՀՀ նախագահի թեկնածու Րաֆֆի Հովհաննիսյանի ներկայացուցիչը հանդես է գալիս միջնորդությամբ` հղում կատարելով վարչական դատարանի 7 օր առաջ արձակած վճռին, ավելի շուտ՝ ոչ թե վճռին, այլ դրանում տեղ գտած «ՀՀ նախագահի նախկին թեկնածու Սերժ Սարգսյան» արտահայտությանը: Ապա` հայտարարում է, թե նախկին թեկնածուն չի կարող ՍԴ-ում ունենալ իր ներկայացուցիչը: Սահմանադրական դատարանը բնականաբար մերժեց այդ միջնորդությունը: Ի դեպ կա ևս մեկ այլ վճիռ, արձակված ավելի ուշ, որտեղ, նույն հաջողությամբ օգտագործված է «ՀՀ նախագահի նախկին թեկնածու Րաֆֆի Հովհաննիսյան» արտահայտությունը: Եվ պատկերացրեք, եթե ՍԴ-ն դա ընդունելու լիներ որպես այդպիսին, ապա ՍԴ-ի մասին օրենքի պահանջն է՝ Նախագահի ընտրության հետ կապված վեճերով ՍԴ կարող է դիմել ՀՀ նախագահի թեկնածուն: Ընդ որում՝ երկու դեպքում էլ Վարչական դատարանում հայցվորը նույն կողմն է: Մնում է հարցը՝ եթե չկա թեկնածու, ապա ի՞նչ դիմում է քննվում ՍԴ-ում:
Այժմ հայցադիմումի մի քանի ուշագրավ դրվագների մասին:
Դիմող կողմը նշում է զանգվածային խախտումների, լցոնումների մասին, ապա` ամենայն բարեխղճությամբ ծաղկաքաղ է արված ընտրական օրենսգիրքը, որից հետո անդրադարձ է կատարվում ՀՀ նախագահի թեկնածու Սերժ Սարգսյանի շտաբերի և դրանց վրա փակցված ցուցանակների խնդրին:
Դիմող կողմը նույնանման մեկ այլ դիմում ԿԸՀ էր ներկայացրել փետրվարի 25-ին` նշելով, որ շտաբերի վարձակալության և ցուցանակների արժեքը ներառված չէ հայտարարագրում, հետևաբար սա միանշանակ հիմք է պնդելու, որ թեկնածուի գրանցումը ճանաչվի ուժը կորցրած:
Ուշադրություն դարձրեք դիմումը ԿԸՀ ներկայացնելու ամսաթվին: Այն դեպքում, երբ դիմող կողմը (ներկայացուցիչը) փայլուն գիտեր, որ Ընտրական օրենսգիրքը պահանջում է գրանցումն ուժը կորցրած ճանաչելու պահանջ ներկայացնել մինչև քվեարկության օրը:
Ինչևէ, ԿԸՀ-ն քննել է դիմումը, կայացվել է որոշում, որը վիճարկվել է Վարչական դատարանում, և դատարանը կայացրել է դատական ակտ՝ ուժի մեջ թողնելով ԿԸՀ-ի որոշումը: Բայց դա չի խանգարել, որպեսզի սույն հայցադիմումը նույնությամբ տեղ գտնի նաև Սահմանադրական դատարան ներկայացված դիմումում: Թե երբվանի՞ց և ի՞նչ տրամաբանությամբ է ՍԴ-ն դարձել Վարչական դատարանի վերադաս օղակ, դա միայն ըստ երևույթին դիմող կողմին և նրա ներկայացուցչին է հայտնի:
Ինչ վերաբերում է ԿԸՀ-ի հասցեին հնչեցված անգործության մեղադրանքին, ապա անհասկանալի է, թե ԿԸՀ-ն ինչ պիտի աներ, որ չի արել այն դեպքում, երբ դիմումի քննարկման արդյունքում կայացվել է որոշում: Այս պարագայում կարող էր քննարկման առարկա լինել ոչ թե անգործությունը, այլ առավելագույնը որոշման ճիշտ կամ սխալ լինելը:
Ի դեպ, առնվազն տարօրինակ է մեկ այլ բացթողում եւս. դիմողը չի պահանջել անվավեր ճանաչել ընտրության արդյունքները: Թեեւ տեղամասերում թեկնածուն ուներ մեծ թվով վստահված անձինք, այդուհանդերձ, թե նրանցից որևէ մեկը եւ թե «Ժառանգության» տեղամասային հանձնաժողովների անդամները դիմում-բողոք չեն ներկայացրել: Ընդամենը մեկ տեղամասում, որտեղ առկա է եղել հատուկ կարծիք, կատարվել է վերահաշվարկ:
Այս ֆոնի վրա մնում է հետևություն անել իրական անգործության և դրա մասին արվող անհիմն հայտարարությունների ներդաշնակության մասին: Այդ համատեքստում պետության ո՞ր պատասխանատվության մասին կարող է խոսք լինել, երբ պետությունը, ի դեմս համապատասխան մարմինների, ընթացք է տվել ստացված բոլոր դիմումներին: Այլ հարց է, որ խախտումների մասին հայտարարություններն ամրապնդված չեն լիարժեք ապացույցներով:
Տեսեք, շուրջ 70 դիմումներով ՀՀ նախագահի Թեկնածու Րաֆֆի Հովհաննիսյանը պահանջել է 120 տեղամասերում ոչ թե վերահաշվարկ կատարել (որի համար ապացույցներ ներկայացնելու կարիք չէր ունենա, եթե իր ներկայացուցիչը ներկա է եղել հաշվարկին), այլ անվավեր ճանաչել ընտրությունների արդյունքները:
«Ժառանգության» բոլոր վստահված անձինք ստացել են ընտրական ուղեցույցեր, որտեղ մանրամասն շարադրված է դիմումի ներկայացման կարգը, ձևավորված հանձնաժողովների կազմում մասնակցել են նաև ԿԸՀ-ի կազմակերպած դասընթացներին, սակայն այդպես էլ անհասկանալի է, թե ինչու նրանք որևէ դիմում չեն ներկայացրել:
Մի՞թե գործ ունենք կոլեկտիվ անգործության փաստի հետ: Չենք կարծում: Բոլոր հիմքերը կան ասելու, որ այդ մարդիկ ուղղակի չեն կասկածել հաշվարկների օբյեկտիվությանը: Հատկանշական է, որ ներկայացվել է 7 տեղամասում վերահաշվարկ կատարելու 11 դիմում, որին էլ հաջորդ առավոտյան հետևեց իբր, առանց «Ժառանգության» ներկայացացուցիչների վերահաշվարկ կատարելու մասին քաղաքական հայտարարությունը: Այն դեպքում, երբ վերահաշվարկ կատարվել է ընդամենը 2 ընտրատարածքում, երկուսում էլ ներկա են եղել «Ժառանգության» ներկայացուցիչները: Առ ասօր անպատասխան է հարցը, թե նման համգամանքների պայմաններում ինչ նպատակ էր հետապնդում այդ հայտարարությունը:
Մեկ այլ հանգամանքի մասին. մինչ սահմանադրական բարեփոխումները ՀՀ Սահմանադրական դատարանը քննում էր ընտրության արդյունքներով վեճերը, իսկ այսօր գնահատում է ընտրության արդյունքներով կայացված որոշումների իրավաչափությունը, որի համար սահմանված է 10-օրյա ժամկետ: Դրան քաջատեղյակ է դիմողի ներկայացուցիչը: Նույնպես և այն հանգամանքին, որ նշված ժամկետում պարզապես անհնար է վերահաշվարկ իրականացնել անգամ ամենաբուռն ցանկության դեպքում:
Դառնալով ընտրության արդյունքներն անվավեր ճանաչելու վերաբերյալ բովանդակապես մեկը մյուսին կրկնօրինակող 70 դիմումներին, նշենք, որ դրանք, ըստ գործող օրենսդրության, կարող են ներկայացվել, եթե խախտումներն ունեցել են էական նշանակություն և եթե հնարավոր չէ վերականգնել իրական պատկերը և խախտումն էլ արտահայտված չէ անճշտություններում: Սակայն արի ու տես, որ այդ դիմումներին որևէ ապացույց կցված չէ (ի դեպ. հանձնաժողովում այդ դիմումների քննարկմանը ներկա են եղել նաև «Ժառանգության» ներկայացուցիչները): Ավելին, այսօր վիճարկման առարկա են նաև այն տեղամասում անցկացված քվեարկության արդյունքները, որտեղ «Ժառանգության» ներկայացուցիչները որևէ դիմում-բողոք, որևէ առարկություն, որևէ հատուկ կարծիք չեն ներկայացրել: Բայց պարզվում է կա մի «հզոր» ապացույցի տեսակ, որ կոչվում է «ենթադրություն»:
Մի ուշագրավ հանգամանքի մասին ևս. վկայակոչելով ընտրական օրենսդրությունը, դիմող կողմի ներկայացուցիչը նշում է, թե տեղամասային հանձնաժողովի անդամը չի ներկայացնում իրեն նշանակողին` ակնհայտորեն փորձելով մտայնություն ձեւավորել, թե իրենց ներկայացուցիչներն իրենց հետ կապ չունեն: Հարց է առաջանում, եթե իրոք այդպես է խնդիրը, ապա Ազգային ժողովում ինչո՞ւ էին բոլոր խմբակցությունները պայքարում տեղամասերում նախագահ կամ քարտուղար ունենալու, հանձնաժողովների ձեւավորմանը մասնակցելու համար: Առնվազն լուրջ չէ նման պնդումը, ստացվում է, որ դա ինքնանպատա՞կ էր: Իսկ եթե անգամ այդպես է, ապա ինչպե՞ս է լինում, որ հանձնաժողովի ձևավորումից հետո ինքնաբացարկ հայտնած անդամին նոր անդամով փոխարինում է նույն կուսակցությունը («ժառանգության» դեպքում այդ թիվը հասնում է մոտ 80-ի):

Экс-кандидаты не подали заявлений в нижестоящие инстанции, но требуют Высший суд признать выборы недействительными 03/12/2013   19:32  |  Аналитика
Стартовал процесс отправления конституционного правосудия, и первый же день судебного заседания дал много пищи для размышлений.
Уже в самом начале заседания представитель кандидата в президенты Раффи Ованнисяна выступает с ходатайством, ссылаясь на решение Административного суда, вынесенное 7 дней назад. Скорее не на решение, а на фразу из решения, как то:”бывший кандидат в президенты Серж Саргсян”и заявляет, что экс-кандидат не может иметь своего представителя в Конституционном суде. Конституционный суд естественно отклонил это ходатайство. Кстати, есть еще одно решение, вынесенное гораздо раньше вышеупомянутого, где с тем же успехом употреблено выражение “бывший кандидат в президенты Раффи Ованнисян”. И представьте себе, если КС принял бы это за основание, то, если исходить из требования закона “О Конституции” в КС с целью обжалования итогов президентских выборов может обратиться кандидат в президенты РА. Причем в обоих случаях истец в Административном суде та же сторона. Возникает вопрос: если нет кандидата, то, что за заявление рассматривается в КС?
А теперь рассмотрит некоторые примечательные фрагменты искового заявления.
Заявитель указывает на массовые случаи нарушения избирательного законодательства, например, вбросы. Здесь мы наблюдаем весьма добросовестно выполненную компиляцию избирательного кодекса, после чего речь заходит о штабах кандидата в президенты Сержа Саргсяна и развешенных на них плакатах. Заявитель подал подобное заявление в ЦИК 25 февраля, отметив, что арендная плата и стоимость вывесок не включены в декларацию, сл-но, это однозначно служит основанием для признания регистрации кандидата недействительной.
Обратите внимание на дату подачи заявления в ЦИК. И это в том случае, когда заявитель(представитель) прекрасно был осведомлен, что по Избирательному кодексу иск с требованием о признании регистрации недействительной нужно представить до дня голосования.
ЦИК рассмотрела заявление. Было вынесено решение, которое оспаривалось в Административном суде, и суд вынес судебный акт, согласно которому решение ЦИК остается в силе. Но это не помешало, чтобы требования, изложенные в данном исковом заявлении, в том же виде были представлены в заявлении, поданном в Конституционный суд. С каких это пор и, руководствуясь какой - такой логикой, КС трансформировался в вышестоящее звено Административного суда, известно по всей видимости, только стороне истца и его представителю.
Что касается адресованного ЦИК обвинения в бездействии, то непонятно, что должен был сделать Центризбирком, чего он не сделал, когда как в ходе рассмотрения заявления было вынесено решение. В данном случае предметом рассмотрения могло стать не бездействие, а правильность или ошибочность решения.
Кстати, как минимум странным представляется еще одно упущение:, заявитель не потребовал признать недействительными результаты выборов. Хотя на избирательных участках кандидат располагал поддержкой огромного количества доверенных лиц. Ни они, ни члены Участковых комиссий от “Наследия” не представили заявлений, жалоб. Только на одном избирательном участке был осуществлен пересчет голосов.
На этом фоне остается лишь делать выводы о соответствии реального бездействия и беспочвенных высказываний об этом. В данном контексте, о какой ответственности государства идет речь, когда государство в лице соответствующих органов, дало ход всем заявлениям. Другой вопрос, что сообщения о нарушениях не подкреплены полноценными доказательствами.
Примерно по 70 заявлениям Р. Ованнисян требовал провести не пересчет голосов на 120 избирательных участках(для этого у него не возникло бы надобности представлять доказательства, если его представитель присутствовал при пересчете), а признать недействительными итоги голосования.
Все доверенные лица “Наследия” получили путеводитель по избирательному праву Армении, где подробно изложены порядок подачи заявления. В составе сформированных комиссий они также посещали курсы, организованные ЦИК, однако осталось загадкой, почему они так и не подали ни одного заявления.
Неужели мы имеем дело с фактом коллективного бездействия. Вряд ли. Есть все основания утверждать, что эти люди просто не сомневались в объективности этих подсчетов. Примечательно, что было представлено 11 заявлений с требованием провести пересчет голосов на 7 избирательных участках, за которым на следующее утро последовало политическое заявление, якобы о том, что пересчет был проведен без участия представителей от партии “Наследие”.В случае, когда пересчет голосов был осуществлен лишь в 2 избирательных округах, в обоих округах присутствовали представители “Наследия”. До сих пор остается без ответа вопрос, какую цель преследовала при сложившихся реалиях это заявление.
Еще об одном обстоятельстве: еще до проведения конституционных реформ, КС рассматривал споры по итогам голосования на выборах, а сегодня оценивает правомерность постановлений, вынесенных по итогам выборов. Для их рассмотрения отводится 10-дневный срок. Об этом прекрасно осведомлен представитель истца. Он и в курсе того, что в указанные сроки просто невозможно провести пересчет даже при большом желании.
Что касается одинаковых в содержательном смысле и вторящих другу другу 70 заявлений касательно признания недействительными итогов выборов, отметим, что они, согласно действующему законодательству, могут быть представлены, если нарушения были существенными и невозможно восстановить истинную картину произошедшего, и, если нарушение не нашло свое отражение в выявленных неточностях. Однако к этим заявлениям не прилагается ни одного доказательства(кстати, в Комиссии при рассмотрении этих заявлений присутствовали представители “Наследия”). Более того, сегодня предметом спора являются также результаты голосования на тех избирательных участках, где представители “Наследия” не подали ни одной жалобы, заявления, не представили свои возражения и не выразили свою конкретную точку зрения. Однако, выясняется, что есть весьма мощная разновидность доказательства, именуемая “предположением”.
Остановимся еще на одном весьма примечательном обстоятельстве. Ссылаясь на избирательное законодательство, представитель истца отмечает, что член Участковой комиссии не представляет человека, назначившего его, явно пытаясь создать впечатление, что их представители не имеют к ним отношения. Возникает вопрос, если все на самом деле обстоит так, а не иначе, то тогда почему собственно все фракции Национального собрания боролись за то, чтобы на избирательных участках иметь председателей или секретаря и стремились принять участие в формировании комиссий. Как минимум представляется несерьезным подобное утверждение: получается, что это было лишь самоцелью. Даже, если так, то, как это получается, что после формирования УИК члена, взявшего самоотвод, заменяют на представителя той же партии(в случае с партией “Наследие” это число достигает до 80).