Հրամանատարը մեղադրվում է զինծառայողներին ստորացնելու մեջ 03/12/2013   18:10  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ ՊՆ N զորամասի 1 ուս. վաշտի հրամանատար, կոչումով մայոր Արտաշես Դարբինյանը 2012թ. հոկտեմբերին հանձնարարել է նույն զորամասի զինծառայող Թ.Առաքելյանին կազմակերպել տարածքի մաքրությունը, վերջինս էլ իր հերթին տարածքի մաքրության կազմակերպումը հանձնարարել է զորամաս գործուղված ժամկետային զինծառայողներ Ս.Միրզոյանին և Ա.Պետրոսյանին:
Արտաշես Դարբինյանին առաջադրված մեղադրանքից պարզ է դառնում, որ տարածքը մաքրված չլինելու պատճառով նա իր մոտ է կանչել Թ.Առաքելյանին և այդ կապակցությամբ դիտողություն արել նրան, այնուհետև Թ.Առաքելյանը Ա. Դարբինյանի աշխատասենյակ է ուղեկցել Ս.Միրզոյանին և Ա.Պետրոսյանին, որտեղ Ա.Դարբինյանը մաքրությունը ժամանակին չկատարելու համար այս անգամ զինծառայողներին է դիտողություն անում: Բացի դա նրանց հագին տեսնելով չսահմանված տիպի երկարաթև շապիկներ, զինվորական ծառայության պարտականությունները կատարելու կապակցությամբ անպարկեշտ ձևով ստորացրել է նրանց պատիվն ու արժանապատվությունը, այն է սկզբում պատռել Ա.Պետրոսյանի հագին եղած շապիկը, այնուհետև Ս.Միրզոյանի շապիկը, ապա ապտակել վերջինիս:
Արտաշես Դարբինյանը մեղադրվում է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 360-րդ հոդվածի 2-րդ մասով։
Գործը քննվում է Արարատի և Վայոց ձորի մարզ ընդհանուր իրավասության դատարանում՝ Գագիկ Սարգսյանի նախագահությամբ, իսկ հաջորդ դատական նիստը տեղի կունենա մարտի 21-ին:

В Армении командир оказался на скамье подсудимых за унижение достоинства солдат 03/12/2013 19:11 | Криминальная хроника
Командир первой учебной роты N-ской воинской части Минобороны РА, майор по званию Арташес Дарбинян в октябре 2012г. поручил военнослужащему той же части Т. Аракеляну организовать уборку территории, а последний в свою очередь перепоручил это дело солдатам срочной службы, командированным в воинскую часть А. Мирзояну и А. Петросяну.
Арташес Дарбинян, увидев, что территория не убрана, позвал к себе Т. Аракеляна и сделал ему замечание. После этого Т. Аракелян проводил С. Мирзояна и А. Петросяна в кабинет k А. Дарбинянu, который на сей раз сделал втык солдатам-срочникам, не справившимся с заданием. Помимо этого, заметив на них длинные рубашки, стал высмеивать ребят, оскорбляя их честь и достоинство. А затем разорвал сначала на А. Петросяне рубашку, а потом С. Мирзояне и влепил последнему пощечину.
Арташес Дарбинян обвиняется по признакам преступления, предусмотренного ч. 2 ст. 360 УК РА.
Дело рассматривается в суде общей юрисдикции Араратской и Вайоц-Дзорской областей под председательством судьи Гагика Саргсяна. Следующее судебное заседание состоится 21 марта.