Այլ անձի փոխարեն քվեարկելու փորձ կատարելու համար մեղադրանք է առաջադրվել 03/11/2013   16:53  |  ԼՐԱՀՈՍ
2013թ. փետրվարի 22-ին ՀՀ ոստիկանության ՔԳՎ Երևան քաղաքի Մաշտոցի քննչական բաժնում հարուցվել էր քրեական գործ` այլ անձի փոխարեն քվեարկելու դեպքի առթիվ:
2013թ. փետրվարի 18-ին «iditord.org» ինտերնետային կայքում հրապարակվել էր ահազանգ, ըստ որի` Երևանի թիվ 06/16 ընտրատեղամասում դիտորդը նկատել է Կ. Նավասարդյանի անվան դիմաց Նարեկ Մարտիրոսյանի ստորագրելը:
ՀՀ գլխավոր դատախազությունից հայտնում են, որ նյութերի նախապատրաստման շրջանակներում բացատրություն էր տվել Կ.Նավասարդյանի հայրը, ով հայտնել էր, որ որդին գտնվում է Ռուսաստանի Դաշնությունում և չի մասնակցել ՀՀ նախագահի ընտրություններին։ Մինչդեռ ընտրատեղամասի ընտրացուցակի զննության ժամանակ պարզվել էր, որ Կ.Նավասարդյանի անվան դիմաց լրացված են անձնագրային տվյալներ և կա ստորագրություն։ Նարեկ Մարտիրոսյան անուն-ազգանունով ընտրող նշված տեղամասի ցուցակներում չի եղել։
Նախաքննության ընթացքում ուսումնասիրվել են Կ.Նավասարդյանի անվան դիմաց լրացված անձնագրային տվյալները: Ըստ նախաքննության տվյալների` դրանք համապատասխանել են Մարգարիտա Նավասարդյանի անձնագրային տվյալներին, ով հարուցված քրեական գործի շրջանակներում հարցաքննվել է և ցուցմունք տվել, որ որպես ընտրող ընդգրկված է եղել թիվ 06/08 ընտրատեղամասում, որտեղ էլ կատարել է քվեարկությունը: Նա պնդել է, որ քվեարկությանը մասնակցել է մեկ անգամ, իր անձնագիրը որևէ մեկին չի տվել և դժվարացել է ասել, թե ինչպես են իր անձնագրային տվյալները հայտնվել 06/16 ընտրատեղամասի ընտրացուցակում՝ Կարապետ Նավասարդյանի անվան դիմաց: Միաժամանակ պարզվել է, որ ընտրացուցակում կատարված ստորագրությունը չի պատկանում Մ. Նավասարդյանին:
Հանձնարարություններ էին տրվել ոստիկանության ստորաբաժանմանը՝ ապահովել քրեական գործով քննության լրիվությունը, օբյեկտիվությունն ու բազմակողմանիությունը:
Կատարված նախաքննությամբ հիմնավորվել է, որ իսկապես Նարեկ Մարտիրոսյանն է ստորագրել գրանցամատյանում և փորձել քվեարկել այլ անձի փոխարեն, ինչը կանխվել է դիտորդի միջամտության արդյունքում:
Պարզվել է նաև, որ Նարեկ Մարտիրոսյանի և Մարգարիտա Նավասարդյանի անձնագրային տվյալները նույնն են, առկա է ընդամենը մեկ թվի տարբերություն /2-9/:
Ն. Մարտիրոսյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-153-րդ հոդվածով: Նա իրեն լիովին մեղավոր է ճանաչել:

В Армении мужчина, пытавшийся проголосовать за другого человека, предстанет перед судом 03/11/2013   20:07  |  Лента новостей
22 февраля 2013г. в следственном отделе Маштоца Главного следственного управления г. Еревана возбуждено уголовное дело по факту голосования вместо другого человека.
На сайте «iditord.org» 18 февраля 2013г. была опубликовано обращение, согласно которому наблюдатель на избирательном участке 06/16 заметил, как напротив имени К. Навасардяна стоит подпись Н. Мартиросяна.
В Генпрокуратуре РА сообщают, что в рамках подготовки материалов разъяснения дали отец К. Навасардяна, который заявил, что его сын в настоящее время находится в Российской Федерации и что он не принимал участия в президентских выборах. Между тем при осмотре списков избирателей, выяснилось, что напротив имени К. Навасардяна заполнены паспортные данные и наличествует подпись. Избирателя по имени и фамилии Нарек Мартиросян в списках вышеупомянутого участка нет.
В результате предпринятых оперативных мероприятий, удалось выяснить, что напротив данных избирателя К. Навасардяна заполнены данные Маргариты Навасардян, которая в рамках возбужденного уголовного дела, была уже допрошена. Последняя дала показания, что в качестве избирателя была включена в списки избирательного участка 06/08, где она и проголосовала. М. Навасардян настаивает, что участвовала в голосовании лишь единожды, и свой паспорт никому не отдавала. При этом она затруднилась ответить, каким образом ее паспортные данные в списках избирательного участка 06/16 оказались напротив имени Карапета Навасардяна. Выяснилось также, что подпись в избирательном списке не принадлежит М. Навасардян.
Были даны поручения полицейским подразделениям обеспечить объективность, полноту и всесторонность расследования уголовного дела.
В ходе предварительного расследования подтвердилось, что Нарек Мартиросян поставил свою подпись в списке избирателей и попытался проголосовать вместо другого, однако его действия удалось пресечь наблюдателю.
Выяснилось также, что паспортные данные Нарека Мартиросяна и Маргариты Навасардян практически совпадают с разницей в одну цифру/2-9/.
Н. Мартиросяну предъявлено обвинение по ст. 34-153 Уголовного кодекса РА. Он полностью признал себя виновным.