Կ.Անդրեասյան. Արդյունավետ միջոցներ չեն ձեռնարկվել ստվերային տնտեսությունը խոշոր բիզնեսում նվազեցնելու համար 03/11/2013   11:47  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանը շարունակում է հրապարակել 2012 թվականի տարեկան իր զեկույցի սեղմագրերը։ Այսօր պաշտպանը հրապարակել է պետական եկամուտների կոմիետի գործունեության ընթացքում 2012 թվականին իր կողմից արձանագրած թերացումները։
Պետական եկամուտների կոմիտեի գործունեության  ոլորտում արձանագրվել են հետևյալ թերացումները
• Մտահոգիչ են բազմաթիվ դեպքերը, երբ հարկային կամ մաքսային մարմինների պաշտոնատար անձինք միաժամանակ զբաղվում են նաև ձեռնարկատիրական գործունեությամբ: Առավել մտահոգիչ է այն հանգամանքը, որ առանձին դեպքերում ՊԵԿ պաշտոնատար անձը (կամ նրա հետ սերտորեն փոխկապակցված անձը) օգտագործել է պաշտոնական դիրքը, և իր հետ առնչվող ընկերությունը մրցակցային առավելություններ է ստացել միևնույն շուկայում գործող այլ տնտեսվարողի նկատմամբ:
• Հստակ և արդյունավետ միջոցներ չեն ձեռնարկվել ստվերային տնտեսությունը հատկապես խոշոր բիզնեսում էականորեն նվազեցնելու ուղղությամբ:
•  2012 թվականին գրանցվել են բազմաթիվ դեպքեր, երբ հարկային մարմնի աշխատակիցները, ստուգումներ իրականացնելիս, առանց բավարար հիմնավորումների և/կամ պատճառաբանության վերցրել են հարկատուների աշխատավայրում գտնվող իրերը:
• Չի իրականացվել հարկային պարտավորությունների կատարումն ապահովող այլ միջոցների սպառումը, որի հետևանքով կայացվել է չափազանց մեծ քանակի (շուրջ 5700) հարկային արգելանք կիրառելու վերաբերյալ որոշում:
• Հարկային ոլորտը կարգավորող իրավական ակտերում փոփոխություններ կատարելու դեպքում եղել են ողջամիտ ժամկետների նախատեսման մի շարք խախտումներ:
• ՊԵԿ-ի կողմից հարկային և մաքսային ոլորտին վերաբերող օրենքների նախագծերի վերաբերյալ չեն կազմակերպվել ձեռնարկատերերի կամ այլ շահագրգիռ անձանց հետ պատշաճ հանրային քննարկումներ:
• Արձանագրվել են հարկային և մաքսային ծառայողների կողմից տնտեսվարողների հետ շփման ընթացքում էթիկայի և վարքագծի կանոնների խախտման մի շարք դեպքեր:
• Հարկային օրենսդրության փոփոխությունների արդյունքում պարզեցվել են ավելացրված արժեքի հարկի գծով հարկային հարաբերությունները, որոշ ապրանքների ակցիզային հարկի հաշվարկումը և վճարումը, ներդրվել է պրոգրեսիվ եկամտային հարկային համակարգ, ինչպես նաև բարելավվել է սուբյեկտների համար հարկման համակարգը:
• Ձեռնարկվել են մի շարք միջոցառումներ` հարկ վճարողների ներկայացրած հաշվարկների ու հաշվետվությունների վերլուծություններն ու ուսումնասիրությունները ժամանակին ու պատշաճ կատարելու և աշխատանքներն արդյունավետ կազմակերպելու նպատակով:
• 2012 թվականին վերափոխվել են հարկային և մաքսային ծառայությունների վեբկայքերը, որոնց մշակման համար կիրառվել են նոր մոտեցումներ և տեխնոլոգիաներ:
Հաջորդիվ ՄԻՊ-ի գրասենյակը կներկայացնի Օմբուդսմենի տարեկան զեկույցի Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի բաժինը։

К. Андреасян: “КГД не предпринял мер по сокращению уровня теневой экономики в сфере крупного бизнеса” 03/11/2013   14:47  |  Актуальная тема
Защитник прав человека опубликовал очередную аннотацию ежедневного доклада. Сегодня омбудсмен обнародовал зафиксированные им упущения за 2012г. в ходе деятельности Комитета государственных доходов.
В сфере деятельности Комитета государственных доходов зафиксированы следующие упущения:
•Вызывают серьезную обеспокоенность случаи, когда лица, занимающие высокие посты в налоговых и таможенных органах, одновременно ведут предпринимательскую деятельность. Особую обеспокоенность вызывают те обстоятельства, когда в отдельных случаях чиновник КГД(или состоящий с ним в тесной взаимосвязи человек) использовал свое служебное положение, и компания, к которой он имеет отношение, получила конкурентные преимущества по отношению к хозяйствующему субъекту, действующему в этом сегменте рынка.
•Не были предприняты специальные и эффективные меры по снижению масштабов теневой экономики особенно в сфере крупного бизнеса.
•В 2012г. зарегистрированы множество случаев, когда сотрудники налогового органа при проведении проверок без достаточных оснований или мотивации забирали вещи и предметы, принадлежащие налогоплательщику.
•Не были исчерпаны иные меры по обеспечению налоговых обязательств, вследствие чего было вынесено слишком много решений(около 5700) о наложении налогового запрета.
•В случае внесения поправок в правовые акты, регулирующие налоговую сферу, были допущены нарушения, касающиеся несоблюдения разумных сроков.
•Не были организованы Комитетом государственных доходов общественные дискуссии с предпринимателями или другими заинтересованными лицами касательно законопроектов относительно налоговых и таможенных областей.
•Зафиксированы ряд случаев нарушения правил этики и поведения сотрудниками налоговых и таможенных служб в ходе общения с хозяйствующими субъектами.
Наметившаяся положительная динамика
•В результате внесения поправок в налоговое законодательство были упрощены система налогообложения по линии налога на добавленную стоимость, система подсчета акцизного налога для определенных видов товаров и их оплата, внедрена прогрессивная налоговая система, а также усовершенствована система налогообложения для субъектов.
•Предпринят целый ряд мер для своевременного проведения анализа и исследований деклараций, представленных налогоплательщиками, а также по эффективной организации работ в этом направлении.
•В 2012г. были модернизированы веб-сайты налоговых и таможенных служб, для разработки которых были применены новейшие подходы и технологии.
Далее офис омбудсмена опубликует ежегодный доклад о нарушениях и достижениях, зафиксированных в сфере Государственной комиссии по защите экономической конкуренции.
11:52 06/03/2013  |  Актуальная темаОмбудсмен Армении обнародовал годовой доклад о состоянии прав человека в системе Полиции РА
12:41 05/03/2013  |  Лента новостейОмбудсмен Армении обнародовал годовой доклад о состоянии прав человека в системе Минюста РА