Անդրիաս Ղուկասյան. 579 ընտրատեղամասերում քվեարկության արդյունքներն անհավանական բարձր են 03/11/2013 18:00 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Մարտի 12-ին` ժամը 10-ին, Սահմանադրական դատարանը կշարունակի ՀՀ նախագահի թեկնածուներ Րաֆֆի Հովհաննիսյանի և Անդրիաս Ղուկասյանի դիմումների հիման վրա գործի քննությունը: Ըստ այդմ, վիճարկվում են ՀՀ նախագահի փետրվարի 18-ի ընտրությունների քվեարկության պաշտոնական արդյունքները և դրա հիման վրա «Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ ընտրվելու մասին» ՀՀ կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի փետրվարի 25-ի թիվ 62-Ա որոշումը:
Վաղվա նիստում իր բացատրությունները կներկայացնի դիմողներից Ա.Ղուկասյանը, ով հղումներ կկատարի նաև այսօր իր կողմից ՍԴ-ին ներկայացված լրացուցիչ նյութերին: Դրանք այսօր ներկայացվեցին նաև դատավարության կողմերին` մինչև վաղվա նիստը ծանոթանալու համար:
Ի պատասխան «Pastinfo.am»-ի թղթակցի հարցի, Ա.Ղուկասյանը հայտնեց, որ խոսքը ընտրատեղամասերում քվեարկության արդյունքների վերաբերյալ իր կողմից կատարված ամփոփումների մասին է. «Դրանք ցույց են տալիս, որ 579 ընտրատեղամասերում քվեարկության արդյունքներն էական ազդեցություն են ունեցել ամբողջ ընտրություններում քվեարկության արդյունքների վրա: Այդ տեղամասերում քվեարկության արդյունքներն անհավանական բարձր են, չեն համապատասխանում մնացած բոլորին` թե մասնակցության և թե մեկ թեկնածուի օգտին գրանցված ձայների առումով»:
Ըստ ՀՀ նախագահի թեկնածուի՝ այսպիսի անհավանական արդյունքներից ակնհայտ է, որ այդ տեղամասերում տեղի է ունեցել անգործություն: Նա հավելեց նաև, որ, ըստ էության, այս պարագայում անգործություն են ցուցաբերել ընտրական հանձնաժողովների եռաստիճան համակարգը և պետությունը. «Ստացվում է այն, ինչին մարդիկ, քաղաքացիները չեն վստահում, պետությունը վստահում է»:
Ա.Ղուկասյանն ընդգծեց, որ վաղը շարունակվելիք քննության ժամանակ պատասխանող կողմի հետ կփորձեն միասին հասկանալ, թե ինչու: «Իմ պնդումն այն է, որ Սերժ Սարգսյանը տվել է այդ հարցի պատասխանը Սերժ Թանգյանին ուղղված նամակում: Քանի որ ինքն է կազմակերպել ընտրությունը, ապա և բնական են նման քվեարկության արդյունքներն առանձին ընտրատեղամասերում»,-ասաց ՀՀ նախագահի թեկնածու Ա.Ղուկասյանը:

Андриас Гукасян: “Результаты голосования на 579 избирательных участках оказались “невероятно” высокими" 03/11/2013   19:07  |  Актуальная тема
12 марта в 10.00 Конституционный суд продолжит судебные слушания по делу на основании исков Раффи Ованнисяна и Адриаса Гукасяна. Истцы оспаривают официальные результаты президентских выборов и на основании этого решение 62- А ЦИК “Об избрании Президентом республики Армения” от 25 февраля.
На завтрашнем заседании свои разъяснения из заявителей даст  А. Гукасян, ссылаясь на материалы, предоставленные сегодня им КС. Материалы были предоставлены также участникам судебного процесса для ознакомления с ними до завтрашнего заседания.
В беседе  с корреспондентом «Pastinfo.am А. Гукасян сообщил, что речь идет о выводах, сделанных им в ходе обобщения итогов голосования на избирательных участках. “Они указывают на то, что результаты голосования на 579 избирательных участках существенно повлияли на итоги выборов в целом. Результаты голосования на этих избирательных участках невероятно высокие, не соответствуют остальным как по показателям явки, так и по количеству голосов, отданных за одного кандидата”.
По мнению экс-кандидата в президенты, эти «невероятные цифры явно свидетельствуют о том, что имело место бездействие”. Он добавил, что в данном случае бездействие проявила трехуровневая система избирательной комиссии и государство.”Получается, что людям, гражданам эти результаты не внушают доверия, а вот государство доверяет им ”.
А. Гукасян подчеркнул, что на завтрашнем заседании они вместе с ответчиком попытаются уразуметь, почему так вышло.”Я лишь утверждаю, что Серж Саргсян дал ответ на этот  вопрос в письме, адресованном Сержу Танкяну”.Поскольку он организовал выборы, то вполне естественно, что мы имеем такие результаты на отдельных избирательных участках”,- резюмировал А. Гукасян.