Սկսվել են ՓՊ Խորհրդի ընտրությունները 03/09/2013   13:11  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ՀՀ փաստաբանների պալատում սկսվել ու մինչև ժամը 17.00-ը կտևի ՓՊ Խորհրդի ընտրությունները: ՀՀ ՓՊ Խորհուրդը կազմված է 12 փաստաբանից, այն ի պաշտոնե գլխավորում է ՀՀ ՓՊ նախագահ Ռուբեն Սահակյանը:
Խորհրդի անդամի պաշտոնին հավակնում է 31 փաստաբան, այդ թվում՝ ներկայիս կազմից առաջադրվել է 8 փաստաբան` Արա Զոհրաբյանը, Լուսինե Սահակյանը, Մելանյա Առուստամյանը, Սիմոն Բաբայանը, Նիկոլայ Բաղդասարյանը, Գևորգ Գյոզալյանը, Ռուբեն Հակոբյանը, Կարեն Մեժլումյանը: Խորհրդի այդ կազմից չի առաջադրվել 3 փաստաբան՝ Հայկ Ալումյանը, Հայաստան Ստեփանյանը, իսկ Կարինե Խաչատրյանն ինքնաբացարկ է հայտնել:
Ընտրություններին դիտորդական առաքելություն իրականացնելու համար հավատարմագրվել են «Հայաստանի Հելսինկյան կոմիտե» ՀԿ-ն և Ամերիկյան իրավաբանների ընկերակցության CEELI Inc.-ի հայաստանյան ներկայացուցչությունը:
2013 թվականի մարտի 5-ին, ժամը 11:00-ից մինչև 19:10-ն ընկած ժամանակահատվածում ՀՀ փաստաբանների պալատում տեղի է ունեցել Պալատի խորհրդի անդամների ընտրությունների քվեաթերթիկների և ընտրողների ցուցակների տպագրությունը, որին ներկա են գտնվել Հաշվիչ հանձնաժողովի նախագահ Ապետնակ Պողոսյանը, Հաշվիչ հանձնաժողովի քարտուղար Իրինա Փիլոյանը, «Հայաստանի Հելսինկյան կոմիտե» ՀԿ անդամ Նելլի Հարությունյանը, Ամերիկյան իրավաբանների ընկերակցության CEELI Inc.-ի հայաստանյան ներկայացուցչության ավագ իրավաբան Արման Խաչատրյանը:
Ըստ Հաշվիչ հանձնաժողովի նախագահ Ապետնակ Պողոսյանի՝ քվեաթերթիկների տպագրության գործընթացին որևէ թեկնածու կամ թեկնածուի վստահված անձ ներկա չեն եղել: Տպագրվել է 1418 հատ քվեաթերթիկ, որոնք կնքվել են և Հաշվիչ հանձնաժողովի կնիքի հետ միաժամանակ տեղադրվել են չհրկիզվող պահարանում, որը պատշաճ կարգով կնքված կապարակնիքով փակվել է:

В Армении стартовали выборы в Совет Палаты адвокатов 03/09/2013 13:32 | Актуальная тема
В Палате адвокатов стартовали выборы в Совет Палаты адвокатов Армении. Голосование продлится до 17.00. Совет Палаты Адвокатов состоит из 12 адвокатов. Его официально возглавляет председатель ПА РА Рубен Саакян.
На пост члена совета Палаты претендует 31 адвокат, в том числе 8 адвокатов из нынешнего состава: Ара Зограбян, Лусине Саакян, Мелания Арустамян, Симон Бабян, Николай Багдасарян, Геворг Гезалян, Рубен Акопян, Карен Межлумян. Свои кандидатуры из вышеупомянутого состава не выдвинули 3 адвоката: Айк Алумян, Айастан Степанян, а Карине Хачатрян взяла самоотвод.
Для осуществления наблюдательской миссии на выборах аккредитованы общественная организация “Хельсинкский комитет Армении” и армянское представительство Американской ассоциации юристов CEELI Inc.
5 марта 2013г. с 11.00 до 19.10 в Палате адвокатов Армении были отпечатаны бюллетени для голосования на выборах в Совет Палаты адвокатов и списки избирателей. При этом присутствовали председатель Счетной Комиссии Апетнак Погосян, секретарь Счетной Комиссии Ирина Пилоян и член общественной организации “Хельсинкский комитет Армении” Нелли Арутюнян, старший юрист армянского представительства Американской ассоциации юристов CEELI Inc.
Согласно председателю Счетной комиссии Апетнаку Погосяну, на процессе печатания бюллетеней никто из кандидатов или их доверенных лиц не присутствовал. Отпечатаны 1418 бюллетеней, которые были завизированы и вместе с печатью Счетной комиссии хранятся в несгораемом сейфе, которые тщательно запломбированы.