Երկու երեխայի առկայությունը օգնեց ենթասպային խուսափել ազատազրկումից 03/09/2013 14:20 | Քրեական խրոնիկոն
Սյունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավճռով՝ պայմանագրային զինծառայող, ենթասպա Ռոբերտ Գևորգյանը, ում մոտ հայտնաբերվել է «մարիխուանա» տեսակի թմրամիջոց դատապարտվել է ազատազրկման 3 ամիս ժամկետով:
Դատական ակտից տեղեկանում ենք, որ Ռ. Գևորգյանն առանց իրացնելու նպատակի, քաղել չորացրել, և մանրացնելու միջոցով ապօրինի պատրաստել և պահել է 2.25 գրամ քաշով «մարիխուանա» տեսակի թմրամիջոց:
Մինչ դատաքննությունն ամբաստանյալ Ռ. Գևորգյանն առաջադրված մեղադրանքում իրեն մեղավոր է ճանաչել՝ միջնորդելով դատական քննությունն անցկացնել արագացված կարգով:
Ամբաստանյալի պատասխանատվությունը և պատիժը մեղմացնող հանգամանքներ են եղել՝ պատժի նշանակելու պահին նրա խնամքի տակ մինչև 14 տարեկան երկու երեխայի առկայությունը, կատարած հանցագործության համար իրեն լիովին մեղավոր ճանաչելն ու անկեղծորեն զղջալը, ինչպես նաև առաջին անգամ ոչ մեծ ծանրության հանցանք կատարելը:
Դատարանի վճռով Ռոբերտ Գևորգյանի նկատմամբ ազատազրկման ձևով նշանակված պատիժը պայմանականորեն չի կիրառվի և կսահմանվի փորձաշրջան 1 տարի ժամկետով, վերջինիս վարքի նկատմամբ վերահսկողությունը դնելով ծառայության վայրի զորամասի հրամանատարության վրա:
Ռ. Գևորգյանի նկատմամբ խափանման միջոց ընտրված ստորագրություն չհեռանալու մասին կմնա անփոփոխ մինչև դատավճռի օրինական ուժի մեջ մտնելը:

В Армении прапорщик избежал тюремного срока благодаря своим несовершеннолетним детям 03/09/2013 14:55 | Криминальная хроника
По вердикту суда общей юрисдикции Сюникской области, военнослужащий по контракту, прапорщик Роберт Геворгян, у которого обнаружили марихуану, приговорен к 3 годам лишения свободы.
Согласно судебному акту, Р. Геворгян без цели сбыта, путем сушки и измельчения, незаконно изготовил и хранил 2.25 граммов марихуаны.
До судебных слушаний, подсудимый Роберт Геворгян признал себя виновным в предъявленном ему обвинении и ходатайствовал о проведении судебного разбирательства в порядке ускоренной процедуры.
Смягчающими ответственность за содеянное при назначении подсудимому меры наказания, были признаны следующие обстоятельства: в момент назначения наказания под его опекой находились двое детей 14 лет, он полностью признал себя виновным и искренне раскаялся в содеянном, а также то обстоятельство, что он в первый раз совершил нетяжкое преступление.
По приговору суда наказание в виде лишения свободы, назначенное в отношении Роберта Геворгяна ,будет условно не применяться и будет назначен испытательный период сроком на один год. Контроль за поведением осужденного будет осуществлять командование воинской части.
Избранная в отношении Роберта Геворгяна мера пресечения в виде подписки о невыезде останется неизменной до вступления приговора в законную силу.