Չեխիայի նոր նախագահն անցավ իր պարտականությունների կատարմանը 03/08/2013   15:38  |  Միջազգային լրահոս
Համաժողովրդական ընտրություններով առաջին անգամ Չեխիայի նախագահ ընտրված Միլոշ Զեմանն անցավ երկրի ղեկավարի պաշտոնավարմանը:
68-ամյա Զեմանը նախագահական պաշտոնում փոխարինում է Վացլավ Կլաուսին, ով երկրի նոր առաջնորդին անվանել է իր իրավահաջորդը, թեև, ինչպես նշում է BBC-ն, նրանց մեջ առկա են քաղաքական տարաձայնություններ:
Երդմնակալության արարողության ժամանակ Չեխիայի նախագահը հայտարարել է, որ «մտադիր է կայունացնել չեխական քաղաքական իրավիճակը», վարել «երկխոսություն բոլոր քաղաքական կուսակցությունների, արհմիությունների և հասարակական կազմակերպությունների հետ»:
Նույն լրատվական միջոցը հաղորդում է, որ նախագահ Զեմանը ժողովրդականություն է վայելում ընտրողների շրջանում և համարվում է սրամիտ մարդ, որը, սակայն, ընդունակ է ոչ դիվանագիտական հայտարարություններ անելու:
2011թ.-ին մի միջազգային կոնֆերանսի ժամանակ նա հայտարարել է, որ իսլամը արևմուտքի թշնամին է հանդիսանում:
Չեխիայի նոր նախագահը հայտնի է նաև քաղաքական գործիչների հասցեին արված իր կտրուկ մեկնաբանություններով:

Милош Земан вступил в должность президента Чехии 03/08/2013   16:14  |  Международные новости
Первый избранный в ходе всенародных выборов президент Чехии Милош Земан вступил в должность главы государства.
68-летний Земан сменяет на президентском посту Вацлава Клауса, который назвал нового главу государства своим преемником, несмотря на серьезные разногласия по ряду политических вопросов.
Агентство Би-би-си сообщает, что на церемонии инаугурации президент Чехии заявил, что намерен "стабилизировать чешскую политическую сцену", вести "диалог со всеми политическими партиями, профсоюзами и общественными объединениями".
Корреспондент Би-би-си в Праге говорит, что Зееман пользуется популярностью среди избирателей и считается остроумным человеком, который, однако, способен на не вполне дипломатические заявления.
В 2011 году на одной из международных конференций он заявил, что ислам является врагом Запада. Новый президент Чехии также известен своими резкими комментариями в адрес политических деятелей.