Փոփոխություններ և լրացումներ Քրեական օրենսգրքում 03/08/2013   14:19  |  ԻՐԱԶԵԿՄԱՆ ՀԱՐԹԱԿ
Մարտի 10-ից ուժի մեջ կմտնեն Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքում փետրվարի 5-ին Ազգային ժողովի կողմից ընդունված փոփոխություններն ու լրացումները:
Փոփոխություններով և լրացումներով Քրեական օրենսգրքի որոշ հոդվածներ համապատասխանեցվել են Սահմանադրությանը, ինչպես նաև վերացվել են Քրեական օրենսգրքի ընդհանուր և հատուկ մասերի մի շարք դրույթների միջև առկա հակասությունները` բացառելով նաև սխալ պատժատեսակների և պատժաչափերի նշանակման հնարավորությունը:
Այսպես` վերացվում է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 165-րդ հոդվածի` անչափահասին հանցանքի կատարմանը ներգրավելը, 2-րդ մասի, 291-րդ հոդվածի` ընդերքի պահպանման և օգտագործման կանոնները խախտելը, 2-րդ մասի, 294-րդ հոդվածի` ապօրինի որսը, 2-րդ մասի, 296-րդ հոդվածի` ծառերի, թփերի և բուսածածկի ապօրինի հատումը, 3-րդ մասի, 314.1-րդ հոդվածի` այլ պետության քաղաքացիություն ընդունելու կամ ստանալու դեպքում օրենքով սահմանված ժամկետում ՀՀ կառավարության լիազոր մարմնին չհայտնելը, և Քրեական օրենսգրքի ընդհանուր մասի 52-րդ հոդվածի 2-րդ մասի միջև առկա հակասությունը` որպես լրացուցիչ պատիժ որոշակի պաշտոններ զբաղեցնելու կամ որոշակի գործունեությամբ զբաղվելու իրավունքից զրկելու ժամկետների հետ կապված:
ՀՀ քրեական օրենսգրքի 315.2-րդ հոդվածում` պետական կամ համայնքային սեփականություն հանդիսացող հողամասերի ինքնակամ զավթումը, ինչպես նաև շենքերի և շինությունների ինքնակամ կառուցումը կասեցնելու, կանխարգելելու ուղղությամբ օրենքով սահմանված կարգով միջոցներ չձեռնարկելը, որպես լրացուցիչ պատիժ սահմանվում է առավելագույնը երեք տարի ժամկետով որոշակի պաշտոններ զբաղեցնելու կամ որոշակի գործունեությամբ զբաղվելու իրավունքից զրկելը: Մինչ այժմ գործող 315.2-րդ հոդվածում լրացուցիչ պատիժն ընդհանրապես բացակայում էր:
Վերացվել է 294-րդ հոդվածի 1-ին մասի և քրեական օրենսգրքի 57-րդ հոդվածի 1-ին մասի միջև առկա հակասությունը` կապված կալանքի առավելագույն թույլատրելի ժամկետի հետ:
Վերացվել է նաև քրեական օրենսգրքի 332-րդ հոդվածի` արդարադատության իրականացմանը և քննությանը խոչընդոտելը, 3-րդ մասի և քրեական օրենսգրքի 51-րդ հոդվածի 1-ին մասի միջև առկա հակասությունը: 332-րդ հոդվածի 3-րդ մասում նկարագրված է ծանր հանցագործություն, սակայն միաժամանակ հոդվածի նույն մասով որպես պատիժ նախատեսված էր տուգանք, այն դեպքում, երբ օրենսգրքի 51-րդ հոդվածի 1-ին մասի համաձայն տուգանքը նշանակվում է ոչ մեծ և միջին ծանրության հանցանքների համար:
Ըստ այդմ, արդարադատության իրականացմանը խոչընդոտելու նպատակով դատարանի գործունեությանը ցանկացած ձևով միջամտելը կամ գործի բազմակողմանի, լրիվ և օբյեկտիվ քննությանը խոչընդոտելու նպատակով դատախազի, քննիչի կամ հետաքննություն կատարող անձի գործունեությանը ցանկացած ձևով միջամտելը, որոնք կատարվել են անձի կողմից իր պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով՝ պատժվում են ազատազրկմամբ` երկուսից վեց տարի ժամկետով` որոշակի պաշտոններ զբաղեցնելու կամ որոշակի գործունեությամբ զբաղվելու իրավունքից զրկելով` առավելագույնը երեք տարի ժամկետով:

Вступают в силу внесенные в Уголовный кодекс Армении дополнения и изменения 03/08/2013   15:28  |  Информационная платформа
С 10 марта вступят в силу внесенные в Уголовный кодекс  Армении изменения и дополнения, принятые НС РА 5 февраля.
Некоторые статьи Уголовного кодекса после внесения поправок были приведены в соответствие с Конституцией, а также были устранены существующие между целым рядом положений общих и конкретных частей УК противоречия, с целью исключения вероятности ошибочного назначения видов и мер наказания.
Таким образом, будут устранено существующее между ст. 165 Уголовного кодекса РА -  вовлечение несовершеннолетнего в совершение преступления, ч. 2 ст. 291 – нарушение правил охраны и использования недр, ч. 2 ст. 294 – незаконная охота, браконьерство, ч. 2 ст. 296- незаконная вырубка деревьев, кустарников и уничтожение травяного покрытия, ч. 3 ст. 314.1 – умалчивание факта принятия или получения гражданства другой страны  и общей частью ч. 2 ст. 52 УК РА противоречие – связанное со сроками о назначении в качестве  дополнительного наказания (лишение права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью).
В ст. 315.2 УК РА в случае, если в порядке, установленном законом, не будут предприняты меры по прекращению или предотвращению самовольного захвата земельных участков, являющихся государственной или общинной собственностью, а также самовольного строительства зданий и строений, дополнительное наказание назначается в виде лишения права занимать определенные должности или заниматься определенную  деятельностью сроком до 3лет. До сих пор дополнительное наказание не было предусмотрено ст. 315.2.
Устранено существующее между ч.1 ст. 294 и ч. 1ст.57 УК ТА противоречие, связанное с максимально возможным сроком заключения под стражу.
Устранено также существующее между ст. 332 УК РА – препятствования  отправлению правосудия и ведения следствию и ч. 3, а также ч. 1 ст. 51 УК РА противоречие. В ч. 3 ст. 332 описаны тяжкие преступления, однако по той же части той же статьи предусмотрен штраф, когда как, согласно ч. 1 ст. 51 Кодекса, штраф предусмотрен за совершение нетяжких преступлений или преступлений средней тяжести.
Исходя из этого,  вмешательство в любом виде в деятельность суда с целью препятствования отправлению правосудия или полному, всестороннему и объективному расследованию, вмешательство в любом виде в деятельность прокурора, следователя или лица, производящего дознание, совершенное лицом с использованием служебного положения, караются лишением свободы сроком от 2 до 6 лет с лишением права занимать определенные должности или заниматься определенной  деятельностью.