Պաշտպանը հիասթափված է 03/07/2013   18:05  |  ԼՐԱՀՈՍ
Օմբուդսմենի տարեկան զեկույցից ՄԻՊ-ի գրասենյակն այս շաբաթ ներկայացրել է դեռևս միայն 4 ոլորտներին առնչվող սեղմագրերը: Այդ և այլ ոլորտներին վերաբերող խնդիրներն ամբողջական տեսքով շուտով ուղարկվելու են Ազգային ժողով, որտեղ, ըստ օրենքի, լիագումար նիստում պետք է ներկայացվի և քննարկվի զեկույցը: Այդ մասին «Pastinfo.am»-ին հայտնեցին ՄԻՊ-ի աշխատակազմից:
Զեկույցի նույնիսկ սեղմագրի հրապարակայնացումն արդեն իսկ առաջացրել է որոշ պետական պաշտոնյաների ոչ ողջամիտ անհանգստությունը: Սա ցավալի է, բայց նաև մարդկայնորեն հասկանալի: Ցավոք, դեռ կան անփորձ ղեկավարներ, ում մոլորեցնում են սեփական երիտասարդ կադրերը, իսկ իրենք էլ իրենց հերթին ունենում են ոչ ամբողջական պատկեր սեփական ոլորտի մասին: Սա անհանգստացնող է մանավանդ, երբ ղեկավարը փորձում է ինքն իրեն, հանրությանը, իր ղեկավարին ներկայանալ որպես ոլորտի կատարյալ բարեփոխիչ: Բարեփոխումներ կան, բայց հեռու են կատարյալ լինելուց: Պետք չէ լինել Օմբուդսմեն, որպեսզի հասկանալ, թե ինչ խայտառակ վիճակում է դատական ոլորտը, որպեսզի ակնհայտ լինի, որ դեռ կա կոռուպցիա և ապօրինություն ԴԱՀԿ ծառայությունում, նոտարիատում և կալանավայրերում:
ՄԻՊ-ի գրասենյակը ներկայացնում է նաև մի քանի փաստական հակադարձումներ Արդարադատության նախարարության մոլորեցնող և անհիմն արդարացումներին:
1. Առնվազն տարօրինակ է ԴԱՀԿ-ի այն պնդումը, որ իրենց գործունեության վերաբերյալ մեր կողմից ներկայացված խնդիրները չեն համապատասխանում իրականությանը, մինչդեռ 2012 թվականին միայն Արդարադատության նախարարության տվյալներով գրանցվել է ԴԱՀԿ աշխատակիցների կողմից իրենց վերապահված լիազորությունների ոչ պատշաճ կատարման 9 դեպք: Մինչդեռ ԴԱՀԿ-ն պնդում է առհասարակ նման դեպքերի բացակայության մասին:
2. Անդրադառնալով ՔԿԱԳ մարմինների գործունեության կազմակերպչական հարցերին` նախարարությունը պնդում է, որ վերջինիս գործունեության կազմակերպումն անմիջականորեն ներառված է համայնքի ղեկավարի պարտականությունների մեջ, իսկ ինքը` նախարարությունն, իրականացնում է միայն մասնագիտական հսկողություն: Այնինչ, ՔԿԱԳ գործակալություններում անընդմեջ գոյացող հերթերի և կուտակումների, ինչպես նաև մի շարք դեպքերում ՔԿԱԳ մարմինների կողմից քաղաքացիներից ապօրինաբար պարտադիր նոտարական վավերացմամբ լիազորագրեր պահանջելը ինքնին վկայում են այդ մարմինների աշխատակիցների մասնագիտական ցածր պատրաստվածության մասին: Միևնույն ժամանակ հատկանշական է, որ ՀՀ արդարադատության նախարարության կանոնադրության 7-րդ կետի համաձայն` նախարարության գործառույթները չեն սահմանափակվում միայն ՔԿԱԳ մարմինների գործունեության մասնագիտական հսկողությամբ այլ նաև ներառում են`
ա) Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիական կացության ակտերի պետական գրանցման գործունեության ապահովումը.
բ) քաղաքացիական կացության ակտերի գրանցման մարմինների գործունեության oրինականության նկատմամբ վերահսկողության ապահովումը,
գ) քաղաքացիական կացության ակտերի պետական գրանցման քաղաքականության, մեթոդոլոգիայի, հրահանգների մշակում և հաuտատում:
3. 2011թվականի մայիսի 26-ի ՀՀ կառավարության թիվ 733 որոշմամբ չեն սահմանվում նոտարների կողմից մատուցվող վճարովի ծառայությունների հստակ և կոնկրետ սակագներ: Այսպես, օրինակ նշված որոշման Հավելվածի 1-ին մասին 2-րդ կետի համաձայն` այլ անշարժ գույքի դեպքում անշարժ գույքի յուրաքանչյուր միավորի օտարման (փոխանակման, առուվաճառքի, հանձնման և այլն) պայմանագրերը վավերացնելու համար գանձվում է վճար 10-15-ապատիկի չափով: Մեր արագ արձագանքման աշխատակիցների կողմից իրականացված շրջայցերի արդյունքում կրկին անգամ հաստատվել է այս խնդրի առկայությունը, նույնիսկ գրանցվել են դեպքեր, երբ ծառայությունների համար սահմանված գնացուցակը փակցված է եղել նոտարի առանձնասենյակում: Ավելին, նույն այդ գնացուցակների վրա փակցված սակագները կրկին անգամ նախատեսում են նոտարների համար հայեցողության հնարավորություն: Շրջայցերի արդյունքում գրանցվել են նաև կուտակումների դեպքեր: Ուստի, ցավով պետք է արձանագրել, որ դեռևս նոտարների կողմից մատուցվող ծառայությունների դիմաց գանձվող վճարի չափի որոշումը շարունակում է մնալ նոտարների հայեցողությանը:
4. Արդարադատության նախարարը բազմիցս հրապարակային գնահատականներով անդրադարձել է դատական իշխանությանը: ՀՀ Արդարադատության նախարարության Կանոնադրության համաձայն վերջինիս խնդիրներից է դատավորների նկատմամբ կարգապահական վարույթ հարուցելու oրենքով նախատեuված լիազորության իրականացման ապահովումը, ինչը ուղղակիորեն ամրագրված է ՀՀ Դատական օրենսգրքի 155-րդ հոդվածում, համաձայն որի արդարադատության նախարարը իրավունք ունի հարուցելու կարգապահական վարույթ առաջին ատյանի և վերաքննիչ դատարանների դատավորի և դատարանի նախագահի նկատմամբ: Հարկ ենք համարում նշել, որ պատահական չէ, որ ՀՀ Նախագահի « ՀՀ իրավական և դատական բարեփոխումների 2012-2016 թվականների ռազմավարական ծրագիրը, ծրագրից բխող միջոցառումների ցանկը և ծրագրի աշխատանքային խմբի կազմը հաստատելու մասին» կարգադրությամբ, որի նպատակն է դատական իշխանության առջև ծառացած խնդիրների լուծումը, հիմնական պատասխանատու է նախատեսվել հենց ՀՀ Արդարադատության նախարարությունը: Միաժամանակ նախարարությունը հանդես է գալիս օրենսդրական նախաձեռնությամբ` ոլորտում օրենսդրական նորամուծություններ կատարելու և վերհանված խնդիրները շտկելու նպատակով: Ուստի վերջինս պետք է ցուցաբերի նախաձեռնողականություն ոլորտում նոր մեխանիզմներ ներդնելու և չլուծված խնդիրներ վերհանելու նպատակով, ինչը վկայում է ՀՀ արդարադատության նախարարության և ՄԻՊ-ի կողմից արձանագրված դատական իշխանության խնդիրների անմիջական կապի մասին:

Омбудсмена Армении разочаровала реакция Минюста РА на его ежегодный доклад 03/07/2013   19:42  |  Лента новостей
Офис омбудсмена на этой неделе представил аннотации, касающиеся пока только 4 сфер деятельности. Полная версия доклада, где изложены проблемы, зафиксированные в этих и других сферах, будут представлены в НС, где в соответствии с законом будет представлен и обсужден доклад. Об этом «Pastinfo.am»-сообщили в аппарате омбудсмена.
"Даже аннотация доклада вызвала у некоторых госчиновников необоснованное беспокойство. Факт, достойный сожаления, но вполне понятный с чисто человеческой точки зрения.К сожалению, все еще есть неопытные руководители, которых вводят в заблуждение молодые кадры, а они, в свою очередь, не располагают полной информацией о состоянии дел в собственной сфере. Это вызывает беспокойство, особенно, когда руководитель пытается предстать перед собой, обществом и вышестоящим руководством в ипостаси идеального реформатора. Реформы проведены, однако они далеки от совершенства. Не надо быть омбудсменом, чтобы понять, в каком позорном состоянии находится судебная система, что все еще не искоренены коррупция и беззакония в сфере СПИСА, нотариате и в местах содержания заключенных.
Офис омбудсмена также обращает внимание на ряд основанных на фактах контраргументов касательно безосновательных и дезинформирующих оправданий Минюста РА.
1. Более чем странным выглядит утверждение СПИСА о том, что зафиксированные нами упущения в их системе не соответствуют действительности, когда как в 2012г. только по данным Министерства юстиции РА были зарегистрированы 9 случаев ненадлежащего исполнения своих полномочий сотрудниками СПИСА. В то время как Служба принудительного исполнения судебных актов настаивает на отсутствии подобных случаев.
2. Касаясь деятельности органов ЗАГС-а, Министерство утверждает, что деятельность органов ЗАГС-а осуществляется в составе органов местного самоуправления и организация их деятельности входит в полномочия главы общины, а Министерство юстиции лишь осуществляет профессиональный контроль. Между тем бесконечные очереди и скопления народа в агентствах ЗАГСа, а также в ряде случаев незаконные требования, выдвинутые органами ЗАГС-а о предоставлении доверенностей с обязательным нотариальным заверением сами по себе свидетельствуют о низком уровне профессиональной подготовки сотрудников этих органов. В то же время примечательно, что, согласно п. 7 Устава Министерства юстиции, функции Министерства не ограничиваются только профессиональным контролем над деятельностью органов ЗАГС-а, но также включают в себя:
а) Обеспечение деятельности государственной регистрации актов гражданского состояния;
б) Обеспечение контроля за законностью деятельности органов регистрации актов гражданского состояния;
г) Разработку и утверждение поручений, методологии, политики государственной регистрации актов гражданского состояния;
3.26 мая 2011г. по решению N733 Правительства не установлены конкретные тарифы на платные нотариальные услуги. Так, например, согласно п.2 ч.1 упомянутого постановления для нотариального заверения договора об отчуждении каждой единицы недвижимого имущества(обмена, купли-продажи, сдачи в аренду и т.д.)взимается сумма в 10-15-кратном размере. В ходе обходов, осуществленных сотрудниками службы быстрого реагирования, вновь подтвердился факт наличия данной проблемы. Даже были зафиксированы случаи, когда прейскурант нотариальных услуг был вывешен в кабинете нотариуса. Были также зарегистрированы случаи скопления народа, посему, с сожалением, приходится констатировать, что размер взимаемой за предлагаемые нотариальные услуги суммы все еще остается на усмотрение нотариуса.
4. Министр юстиции неоднократно обращался к судебным властям. Согласно Уставу Министерства юстиции, в задачи последнего входит обеспечение реализации предусмотренного законом полномочия возбуждать дисциплинарное производство, что напрямую закреплено в ст. 155 Судебного закона РА, согласно которому министр юстиции имеет право возбуждать дисциплинарное производство в отношении судей Суда первой инстанции и Апелляционного суда, а также председателя суда. Считаем необходимым отметить, что неслучайно, что ответственность за утвержденную Президентом РА стратегическую программу “правовых и судебных реформ 2012-2016гг”, цель которой решить вставшие перед судебной властью проблемы, возложена на Министерство юстиции. Вместе с тем Министерство выступает с законодательной инициативой с целью осуществления нововведений и разрешения существующих в системе проблем, что свидетельствует о непосредственной связи Минюста Армении и зафиксированных омбудсменом упущений в системе судебной власти", - говорится в заявлении офиса омбудсмена Армении.