Ոստիկանությունը հերքում է 03/07/2013   00:11  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ըստ մամուլում հրապարակված «Փաստացի բնակվում են փլատակներում» վերնագրով հոդվածի՝ Վարդենիսի անձնագրային ծառայության կողմից սպասարկվող Վերին Շորժա համայնքի գոյություն չունեցող տներում փաստացի հիմունքներով հաշվառվել են անձինք:
Ոստիկանությունից հայտնում են, որ նշված տեղեկատվությունը չի համապատասխանում իրականությանը:
Հրապարակման կապակցությամբ իրականացված ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ 2013 թ. հունվարի 11-ից մինչև մարտի 1-ն ընկած ժամանակահատվածում ՀՀ ոստիկանության անձնագրային և վիզաների վարչության Վարդենիսի անձնագրային ծառայության կողմից Գեղարքունիքի մարզի Վերին Շորժա համայնքում հաշվառվել են 33 քաղաքացիներ: Թվով 12 քաղաքացիներ հաշվառվել են փետրվարի 19-ից մարտի 1-ն ընկած ժամանակահատվածում:
Բոլոր հաշվառումներն իրականացվել են ՀՀ կառավարության 2005 թ. հուլիսի 14-ի «Հայաստանի Հանրապետությունում բնակչության պետական ռեգիստրի համակարգ ներդնելու մասին» թիվ 1231-Ն որոշման պահանջների պահպանմամբ: Ոստիկանությունը հավաստիացնում է, որ գոյություն չունեցող տներում հաշվառումներ չեն իրականացվել:

Полиция Армении опровергла слухи о регистрации граждан в несуществующих домах 03/07/2013 00:55 | Лента новостей
Согласно статье, опубликованной в прессе под заголовком “Фактически проживают в руинах ”, в несуществующих домах общины Верхняя Шоржа, обслуживаемой паспортно-визовой службой Вардениса, на основании фактического проживания прописаны люди.
В Полиции сообщают, что данная информация не соответствует действительности.
В ходе исследования, проведенного в связи с публикацией, выяснилось, что в период с 11 января 2013г. по 1 марта паспортной службой Вардениса Паспортно-визового управления Полиции РА в общине Верхняя Шоржа Гегаркуникской области зарегистрированы 33 гражданина. 12 граждан были поставлены на учет в период с 19 февраля по 1 марта.
Учет был осуществлен с соблюдением требований решения номер 1231-Н Правительства РА от 2005 “О внедрении системы государственного регистра населения Республики Армения”. Полиция заверяет, что в несуществующих домах никто не прописан.