Մարդու իրավունքների վիճակը Դատախազության և Հատուկ քննչական ծառայության ոլորտում 03/07/2013   11:58  |  ԼՐԱՀՈՍ
Մարդու իրավունքների պաշտպանը հրապարակել է 2012 թվականի տարեկան զեկույցը, որում ներկայացված է Մարդու իրավունքների վիճակը Դատախազության և Հատուկ քննչական ծառայության ոլորտում:
Դատախազության և Հատուկ քննչական ծառայության գործունեության ոլորտում արձանագրվել են հետևյալ թերացումները
Դատախազություն
• Խիստ մտահոգիչ են դատախազական հսկողության թերացման հետևանքով բազմաթիվ քաղաքացիների իրավունքների սահմանափակումները և խախտումները, ինչպես նաև լիազորությունների չարաշահումները:
•  Խիստ մտահոգիչ է, որ դեռևս լիարժեք և օբյեկտիվ բացահայտված չեն կամ չավարտված են մնում խաղաղ պայմաններում բանակում մահացած անձանց գրեթե տասնամյա հնության քրեական գործերը:
• Շարունակում է չլուծված մնալ հետաքննության կամ նախաքննության մարմինների կողմից հանցագործությունների մասին հաղորդումների քննարկման համար սահմանված տասնօրյա ժամկետի չպահպանելու խնդիրը:
•  Չեն ձեռնարկվել բավարար միջոցներ խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ ընտրակաշառք տալու դեպքերը բազմակողմանի, լրիվ և օբյեկտիվ ուսումնասիրման համար:
• Մտահոգիչ է այն, որ Դատախազությունը խափանման միջոց ընտրելու հարցը լուծելիս, նախապատվությունը մշտապես տալիս է կալանավորման միջնորդություն դատարան ներկայացնելուն:
• Գրանցվել են ՀՀ ոստիկանության ձերբակալվածների պահման վայրերում գտնվող ձերբակալված, ինչպես նաև կալանավորված անձանց իրավունքների մի շարք խախտումներ` դատախազական ոչ բավարար վերահսկողության հետևանքով:
Հատուկ քննչական ծառայություն
• Ծառայությունը հետամուտ չի եղել ուսումնասիրել կամ խորությամբ չի ուսումնասիրել ինչպես իրեն ուղղված գրություններում, այնպես էլ մամուլում առկա պաշտոնատար անձանց կողմից դաժան վերաբերմունքի դեպքերի մասին տեղեկությունը:
•  Ծառայությունը բավարար արդյունավետությամբ չի կատարել իր գործառույթները` կապված մարտի 1-ի 10 զոհերի մահվան փաստով կատարված նախաքննության հետ:
• Բազմաթիվ դեպքերում տեղի են ունեցել ՀՀ օրենսդրությամբ սահմանված պահանջների խախտումներ, մասնավորապես` չեն պահպանվել քրեական գործերի նախաքննության օրենքով սահմանված ժամկետները: Ավելին, մի շարք դեպքերում վարույթ ընդունվել են արդեն իսկ ժամկետանց գործեր, սակայն որևէ պատասխանատվության միջոց իրավախախտների նկատմամբ չի կիրառվել:
•  Արձանագրված մի քանի տասնյակ դեպքերում Ծառայությունը քննության առած գործերը հետագայում ուղարկել է այլ մարմիններ:
• Հաճախակի է դարձել դատախազության կողմից հարուցված քրեական գործերի փոխանցումը Ծառայությանը` ինչը նպաստել է այդ գործերի առավել արդյունավետ ուսումնասիրմանը:
• Դատախազության կողմից պատրաստվել են ոլորտում առկա օրենսդրական բացերը լրացնող մի շարք իրավական ակտերում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին օրենքների նախագծեր:
• Նախորդ տարվա համեմատ 2012 թվականի ընթացքում աճել է Ծառայության կողմից վարույթում քննված գործերի քանակը:
• Դատախազությունը և Ծառայությունը հիմնականում ապահովել են իրենց գործունեության թափանցիկությունն ու հրապարակայնությունը:
Հաջորդիվ ՄԻՊ-ի գրասենյակը կներկայացնի Օմբուդսմենի տարեկան զեկույցի Պետական եկամուտների կոմիտեի բաժինը։

Омбудсмен Армении обнародовал годовой доклад о состоянии прав человека в системе органов Прокуратуры и Специальной следственной службы 03/07/2013   15:29  |  Лента новостей
Защитник прав человека опубликовал годовой доклад за 2012г. касательно состояния защиты прав человека в системе органов Прокуратуры и Специальной следственной службы.
В сфере деятельности Прокуратуры и Специальной следственной службы зафиксированы следующие упущения:
Прокуратура
•Вызывают особую обеспокоенность многочисленные случаи ущемления и нарушения прав граждан, а также злоупотребления полномочиями, имевшие место вследствие ненадлежащего прокурорского надзора.
•Особую обеспокоенность вызывает тот факт, что уголовные дела 10-летней давности, возбужденные по факту смерти военнослужащего в ВС в мирных условиях, по сей день полностью и объективно не раскрыты.
•Остается нерешенной проблема соблюдения органами дознания и предварительного следствия десятидневного срока, установленного для рассмотрения заявлений о преступлениях.
•Не были предприняты все необходимые меры для полного, объективного, всестороннего расследования случаев раздачи избирательных взяток, зафиксированных в ходе парламентских выборов в Армении.
•Вызывает беспокойство и тот факт, что Прокуратура, решая вопрос об избрании меры пресечения, отдает всегда предпочтение представлению в суд ходатайства о применении меры пресечения в виде заключения под стражу.
•Зарегистрирован ряд нарушений прав арестованных, содержащихся в МСА(место содержания арестованных) Полиции РА, а также заключенных вследствие ненадлежащего прокурорского надзора.
Специальная следственная служба
•Предпринятые Службой действия были недостаточно эффективными при осуществлении предварительного расследования по факту смерти 10 человек в ходе событий 1 марта.
•Во многих случаях имели место нарушения требований, закрепленных в законодательстве РА. В частности, не были соблюдены установленные законом сроки для предварительного расследования уголовных дел. Более того, в ряде случаев к производству были приняты уже просроченные дела, однако никаких мер для привлечения к ответственности правонарушителей не было предпринято.
•Находящиеся в ведении Службы десятки дел впоследствии были переданы другим органам.
Наметившаяся положительная динамика
•Участились случаи передачи Прокуратурой уголовных дел Специальной следственной службе, что способствовало более эффективному исследованию этих дел.
•Прокуратура подготовила законопроекты о внесении изменений и дополнений в целый ряд правовых актов с целью восполнения наличествующих в системе законодательных пробелов.
•По сравнению с прошлым годом за 2012г. выросло количество расследованных дел, находящихся в производстве ССС.
•Прокуратура и Специальная следственная служба обеспечили прозрачность и гласность своей деятельности.