Մամուլը հաղթեց նախկին դատապարտյալին 03/07/2013   15:49  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Երևանի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների դատարանը՝ դատավոր Ռուբեն Ափինյանի նախագահությամբ, այսօր ամբողջությամբ մերժեց նախկին դատապարտյալ Ռազմիկ Աբրահամյանի հայցն ընդդեմ «Հայկական ժամանակ» և «Առավոտ» օրաթերթերի: Վճռով հայցվորը պարտավորեցվում է վճարել 80 հազար դրամ՝ որպես չվճարված պետտուրքի գումար:
2004 թվականի մարտի 29-ի դատավճռով 9 տարվա ազատազրկման դատապարտված և անցյալ տարի ազատ արձակված Ռազմիկ Աբրահամյանը թերթերից պահանջում էր հատուցել իր պատվին ու արժանապատվությանը հասցված վնասը, որը նա գնահատում էր 4.000.000 ՀՀ դրամ՝ 2 մլն-ական դրամ յուրաքանչյուր լրատվամիջոցից: Մինչ դատարանի խորհրդակցական սենյակ հեռանալը՝ նա վերանայել էր հատուցման գումարի չափը՝ յուրաքանչյուր լրատվամիջոցից պահանջելով մեկական մլն. դրամ:
Զոհերի անպաշտպան վիճակից օգտվելով՝ անառակաբարո գործողություններ կատարելու համար դատապարտված Ռ.Աբրահամյանը կարծում էր, թե ինքը դատապարտվել է 2003թ. սեպտեմբերի 26-ին «Առավոտ» օրաթերթում Ռուզան Մինասյանի ստորագրությամբ լույս տեսած «Պեդոֆիլը կստանա երկու տարի՞» և 2003 թվականի սեպտեմբերի 5-ին «Հայկական ժամանակ» օրաթերթում Ա.Կարապետյանի ստորագրությամբ լույս տեսած «62-ամյա պետերաստը խոստովանել է իր մեղքը» հոդվածների հրապարակման պատճառով:
Լրատվամիջոցները, բնականաբար, համաձայն չէին այս «մեղադրանքի» հետ, քանի որ դրանք շատ մեղմ, զուտ տեղեկատվական բնույթի հոդվածներ են եղել՝ հղումների օգտագործմամբ: Ճիշտ է, լրատվամիջոցները համոզված էին իրենց հրապարակումների ճշմարտացիության մեջ, առավել ևս, երբ գործով առկա է օրինական ուժի մեջ մտած մեղադրական դատավճիռ, այդուհանդերձ, օրաթերթերը ներկայացնում էին հայցադիմումի մերժման այլ հիմքեր՝ հայցի վաղեմության ժամկետի լրանալը՝ հայցը վերաբերում էր շուրջ 10 տարի առաջ՝ 2003 թվականին հրապարակված հոդվածներին։

Газеты “Айкакан Жаманак” и “Аравот” победили бывшего заключенного в судебной тяжбе 03/07/2013   17:07  |  Актуальная тема
Суд административных районов Кентрон и Норк-Мараш под председательством судьи Рубена Апиняна сегодня полностью отклонил иск бывшего заключенного Размика Абрамяна против газет “Аравот” и “Айкакан Жаманак”. По приговору истец обязуется выплатить 80 тыс. драмов в качестве суммы неуплаченной госпошлины.
Приговоренный по решению суда от 29 марта 2004г. к девяти годам лишения свободы и вышедший на волю в прошлом году Размик Абрамян, подавший иск в суд общей юрисдикции административных районов Кентрон и Норк – Мараш, требует от газет возместить нанесенный его чести, достоинству и деловой репутации ущерб, который он оценил в 4.000.000 драмов – по 2 млн. с каждой газеты. До удаления суда в совещательную комнату, он пересмотрел размер взыскиваемой суммы, требуя от каждого СМИ по одному млн. драмов.
Осужденный за надругательства над детьми заключенный Р. Абрамян полагает, что он был приговорен к лишению свободы по причине опубликованной 5 сентября 2003г. в газете “Аравот” под заголовком “Педофил получит два года лишения свободы” за подписью Рузан Минасян статьи и статьи, напечатанной в газете “Айкакан Жаманк” под заголовком “62-летний "Педераст признал свою вину” за подписью А. Карапетян.
Редакции, конечно, были не согласны с предъявленным им обвинением, поскольку это были статьи сугубо информационного характера с использованием ссылок. Правда, СМИ убеждены в достоверности опубликованных материалов, тем более, что есть приговор, вступивший в законную силу, но, тем не менее, газеты представили другие основания для отклонения иска, в частности, ввиду истечения срока исковой давности- иск касается статей, опубликованных более 10 лет назад, в 2003г.