Արդարադատության նախարարության արձագանքը՝ ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի 2012թ. տարեկան զեկույցի վերաբերյալ 03/07/2013   11:48  |  ԼՐԱՀՈՍ
2013 թ. մարտի 5-ին Մարդու իրավունքների պաշտպանի պաշտոնական կայքում հրապարակվել է «Մարդու իրավունքների վիճակը Արդարադատության նախարարության ոլորտում. Օմբուդսմենի զեկույց 2012» վերտառությամբ Մարդու իրավունքների պաշտպանի տարեկան զեկույցի հատվածը (http://ombuds.am/article/933): Ողջունելով Մարդու իրավունքների պաշտպանի գործունեությունը՝ ի պաշտպանություն մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների, կարևորելով Մարդու իրավունքների պաշտպանի տարեկան զեկույցների հրապարակումը և խնդիրների վերհանումը, այդուամենայնիվ, անհրաժեշտ ենք համարում ներկայացնել որոշ պարզաբանումներ:
Ցավոք, զեկույցի՝ արդարադատության նախարարության գործունեությանը վերաբերվող հատվածում զգալի են ընդհանուր բնույթի պնդումները, որոնք որևէ փաստով կամ փաստարկով չեն հիմնավորվում: Օրինակ՝ փաստաթղթի հեղինակները մտահոգիչ են համարում «դատական իշխանության համակարգում առկա անարդարությունների և ապօրինությունների բազմաթիվ դեպքերի առկայությունը», կամ «Շարունակում են չհստակեցված մնալ նոտարական ծառայությունների դիմաց գանձվող վճարների սակագները», «Բազմաթիվ են դեպքերը, երբ ԴԱՀԿ ծառայության աշխատակիցների կողմից ոչ հետևողական աշխատանքների իրականացման արդյունքում դատարանի օրինական ուժի մեջ մտած վճռի պահանջները չեն կատարվում, հետախուզման մեջ գտնվող պարտապան ֆիզիկական անձանց հայտնաբերելու ուղղությամբ համապատասխան քայլեր չեն ձեռնարկվում, դատարանի օրինական ուժի մեջ մտած ակտերի պահանջները չարամտորեն չեն կատարվում, և արդյունքում համապատասխան մեղավոր անձինք պատասխանատվության չեն ենթարկվում» և նմանօրինակ, այլ ընդհանրական, առանց փաստական հիմնավորումների ձևակերպումներ:
Ավելին, Մարդու իրավունքների պաշտպանի զեկույցում, «Արդարադատության նախարարության գործունեության ոլորտում արձանագրված թերացումները» ներկայացնելիս, հաշվի չեն առնվել նախարարության իրավասության շրջանակը, գործունեության և պատասխանատվության սահմանները: Արդյունքում փաստաթղթում տեղ են գտել դատական իշխանության և Արդարադատության խորհրդի գործունեությանն առնչվող այնպիսի պնդումներ, որոնք չեն վերաբերում արդարադատության նախարարության գործառույթներին: Հիշեցնենք, որ Հայաստանի Հանրապետությունում դատարաններն անկախ են՝ Դատարանների անկախությունը երաշխավորվում է Սահմանադրությամբ և օրենքներով /հոդված 5, 91, 94/:
ՔԿԱԳ մարմինների գործունեության կազմակերպչական հարցերին վերաբերվող պնդումներում ևս անտեսվել է այն հանգամանքը, որ ՀՀ օրենսդրության համաձայն ՔԿԱԳ մարմինները գործում են տեղական ինքնակառավարման մարմինների կազմում և դրանց գործունեության կազմակերպումը համայնքի ղեկավարի լիազորությունն է /տեղական ինքնակառավարման մասին օրենք/: Արդարադատության նախարարությունն իրականացնում է միայն մասնագիտական հսկողություն:
Այսինքն՝ Մարդու իրավունքների պաշտպանի զեկույցում ՔԿԱԳ մարմիններին առնչվող գնահատականները ևս դուրս են արդարադատության նախարարության պատասխանատվության շրջանակներից:
Զեկույցում տեղ են գտել նաև այնպիսի գնահատականներ, որոնք ամենայն հավանականությամբ հիմնված են եղել 2-3 տարվա վաղեմության տվյալների և դիտարկումների վրա: Խոսքը մասնավորապես վերաբերում է զեկույցում նշված նոտարական ծառայությունների սակագների հստակեցմանն ու նոտարների կողմից որոշ փաստաթղթերի օրինակները գրասենյակում չպահելու հետ կապված հարցերին:
Մարդու իրավունքների ինստիտուտը մեծ ձեռքբերում է Հայաստանի Հանրապետության իրավական համակարգի համար: Սակայն, նմանօրինակ, մեղմ ասած, թերություններով կազմված զեկույցները կարող են վնասել այդ կարևոր ինստիտուտի հեղինակությանը, անգամ վտանգի տակ դնել երիտասարդ, դեռևս կայացման փուլում գտնվող այս ինստիտուտի հանդեպ հանրության վստահությունը:

Минюст РА считает неаргументированным ежегодный доклад омбудсмена Армении о защите прав человека в сфере МЮ 03/07/2013 12:38 | Лента новостей
5 марта 2013г. Защитник прав человека опубликовал годовой доклад за 2012г. касательно состояния защиты прав человека в системе Минюста Армении.Министерство юстиции Армении отреагировало на ежегодный доклад омбудсмена.
Приветствуя деятельность омбудсмена Армении, направленную на защиту прав человека и основных свобод, придавая важное значение ежегодному докладу ,а а также затронутым в нем проблемам, тем не менее, считаем необходимым представить некоторые разъяснения.
К сожалению, в докладе, посвященном деятельности Министерства юстиции часто встречаются утверждения, носящие общий характер, для обоснования которых не приводится ни одного факта или довода. Например, авторы документа обеспокоены “многочисленными случаями несправедливости и беззакония, царящих в системе судебной власти” или “До сих пор не отрегулированы тарифы, взимаемые за нотариальные услуги”, “Зарегистрированы множество случаев, когда в результате непоследовательной реализации работ сотрудниками СПИСА, требования постановления суда, вступившего в законную силу, не выполняются, не предпринимаются соответствующие меры по обнаружению должников-физических лиц, находящихся в розыске, требования вступивших в силу судебных актов злостно не исполняются, и в итоге повинные в этом лица не привлекаются к ответственности и другие подобные общие формулировки и отзывы, лишенные аргументации и фактического обоснования.
Более того, при изложении в докладе омбудсмена “зафиксированных упущений в сфере деятельности Министерства юстиции Армении”, не были учтены круг полномочий Министерства, рамки его деятельности и ответственности. В итоге в документе наличествуют такие утверждения о судебной власти и деятельности Совета юстиции, которые никак не соотносятся с функциями Министерства юстиции. Напомним, что в Республике Армения суды независимы, независимость суда гарантируется Конституцией и законами Армении(ст.5,91,94).
В утверждениях, касающихся организационных вопросов в сфере деятельности органов ЗАГС-а, также не нашли свое отражение те обстоятельства, что согласно армянскому законодательству, органы ЗАГС-а действуют в составе органов местного самоуправления и организация их деятельности входит в полномочия главы общины / закон о местном самоуправлении/. Министерство юстиции осуществляет только профессиональный контроль.
То есть, в докладе омбудсмена оценки, данные органам ЗАГС-а опять-таки находятся вне рамок ответственности Министерства юстиции.
В докладе представлены такие оценки, которые, по всей вероятности, основаны на данных и наблюдениях 2-3-годичной давности. Речь, в частности, идет о регулировании тарифов на нотариальные услуги и о том, что в нотариальных конторах не сохраняются копии данных документов.
Институт омбудсмена следует считать большим достижением для правовой системы Армении. Однако, подобные доклады, мягко говоря, неверно составленные, могут подорвать авторитет такого важного института и поколебать доверие общественности к молодому, пока еще находящемуся в стадии становления институту.