Երևանցիները երկրորդ անգամ կընտրեն մայրաքաղաքի ավագանի 03/07/2013   13:17  |  ԻՐԱԶԵԿՄԱՆ ՀԱՐԹԱԿ
Մայիսի 5-ին երևանցիները երկրորդ անգամ կընտրեն մայրաքաղաքի 65 անդամից կազմված ավագանի: Առաջիկա երկուշաբթի օրը` մարտի 11-ին կմեկնարկի առաջադրումը:
Երևանի ավագանու ընտրությունն անցկացվում է համամասնական ընտրակարգով` կուսակցությունների և կուսակցությունների դաշինքների ընտրական ցուցակներով:
Ավագանու անդամ կարող են ընտրվել 21 տարին լրացած, Երևանի բնակչության ռեգիստրում մինչև քվեարկության օրն առնվազն վերջին 6 ամիսն ընդգրկված, Ընտրական օրենսգրքի համաձայն` տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրության ժամանակ ընտրելու իրավունք ունեցող անձինք:
Երևանի ավագանու անդամի թեկնածու չեն կարող առաջադրվել Սահմանադրական դատարանի անդամները, դատավորները, դատախազները, ոստիկանությունում, ազգային անվտանգությունում, դատական ակտերի հարկադիր կատարման, փրկարարական, հարկային, մաքսային մարմիններում, քրեակատարողական հիմնարկներում ծառայողները, զինծառայողները, ընտրական հանձնաժողովի անդամները:
Կուսակցություններն ընտրություններին մասնակցելու դիմումը ներկայացնում են Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողով` իրենց մշտապես գործող մարմնի որոշման, իսկ կուսակցությունների դաշինքները` դաշինքի անդամ կուսակցությունների մշտապես գործող մարմինների որոշումների հիման վրա: Ընդ որում` կուսակցության ընտրական ցուցակում կարող են ընդգրկվել նաև այդ կուսակցության անդամ չհանդիսացող անձինք:
Կուսակցությունների դաշինքի ընտրական ցուցակը կազմվում է դաշինքում ընդգրկված կուսակցություններից յուրաքանչյուրի ներկայացրած առանձին ցուցակից: Դրանում թեկնածուների հերթականությունը որոշվում է դաշինքում ընդգրկված կուսակցությունների համատեղ խորհրդակցությունների ընթացքում և հաստատվում դաշինքում ընդգրկված կուսակցություններից յուրաքանչյուրի մշտապես գործող մարմնի որոշմամբ:
Կուսակցության ընտրական ցուցակում ընդգրկվում է առնվազն 25 թեկնածու, իսկ թեկնածուների թիվը չի կարող գերազանցել Երևանի ավագանու անդամի մանդատների թվի` 65-ի, եռապատիկը:
Ընտրական օրենսգիրքը սահմանում է նաև սեռային որոշակի պահանջներ: Կուսակցության, կուսակցությունների դաշինքի և դաշինքում ընդգրկված կուսակցություններից յուրաքանչյուրի ընտրական ցուցակի 2-րդ համարից սկսած` ցանկացած ամբողջ թվով հնգյակներում (2-6, 2-11, 2-16 և այդպես շարունակ` մինչև ցուցակի ավարտը) յուրաքանչյուր սեռի ներկայացուցիչների թիվը չպետք է գերազանցի 80 տոկոսը:
Երևանի ավագանու ընտրություններին մասնակցելու մասին քաղաքական ուժերի համար ընտրական գրավի սահմանված չափը 3 մլն դրամ է:
Երևանի ավագանու անդամների ընտրության արդյունքներն ամփոփվում են ՀՀ Ազգային ժողովի համամասնական ընտրակարգով ընտրությունների քվեարկության արդյունքների ամփոփման կարգով: Մանդատները բաշխվում են այն կուսակցությունների և կուսակցությունների դաշինքների թեկնածուների ընտրական ցուցակների միջև, որոնք ստացել են կողմ քվեարկված քվեաթերթիկների ընդհանուր թվի և անճշտությունների թվի գումարի համապատասխանաբար առնվազն` կուսակցությունների դեպքում` 6 տոկոս, իսկ կուսակցությունների դաշինքների դեպքում` 8 տոկոս կողմ քվեարկված քվեաթերթիկներ:
Եթե Երևանի ավագանու ընտրությանը մասնակցում է մինչև 3 կուսակցություն, կուսակցությունների դաշինք, ապա մանդատների բաշխմանը մասնակցում են բոլոր կուսակցությունները, կուսակցությունների դաշինքները:
Ավագանու մանդատները բաշխվում են կուսակցությունների, կուսակցությունների դաշինքների ընտրական ցուցակների միջև՝ նրանցից յուրաքանչյուրին կողմ քվեարկված քվեաթերթիկների թվին համամասնորեն:
Եթե մանդատների բաշխման արդյունքով կուսակցություններից, կուսակցությունների դաշինքներից մեկը ստանում է տեղերի 40 տոկոսից ավելին, սակայն ոչ բացարձակ մեծամասնությունը, ապա տեղերի բացարձակ մեծամասնությունը տրվում է այդ կուսակցությանը, կուսակցությունների դաշինքին: Եթե տեղերի 40 տոկոսից ավելին ստանում են երկու կուսակցություն, կուսակցությունների դաշինք, սակայն ոչ բացարձակ մեծամասնությունը, ապա տեղերի բացարձակ մեծամասնությունը տրվում է այն կուսակցությանը, կուսակցությունների դաշինքին, որը ստացել է առավել թվով մանդատներ: Մնացած մանդատները բաշխվում են մանդատների բաշխմանը մասնակցելու իրավունք ստացած մյուս կուսակցությունների, կուսակցությունների դաշինքների ընտրական ցուցակների միջև:

Ереванцы во второй раз примут участие в выборах в Совет старейшин 03/07/2013 20:42 | Информационная платформа
5 мая ереванцы во второй раз изберут Совет старейшин, состоящий из 65 членов. В ближайший понедельник 11 марта стартует выдвижение кандидатов.
Выборы в Совет старейшин Еревана проводятся по пропорциональной системе. Право выдвижения кандидатов имеют партии и партийные блоки.
Членами Совета Ереванской мэрии могут избираться лица, достигшие 21 года, включенные в Регистр населения Еревана (административного округа Еревана) в течение не менее чем последних шести месяцев на день проведения голосования, обладающие избирательным правом при выборах в органы местного самоуправления согласно статье 2 настоящего Кодекса.
Кандидатами в члены Совета Ереванской мэрии не могут выдвигаться члены Конституционного Суда, судьи, прокуроры, служащие полиции, национальной безопасности, органов принудительного исполнения судебных актов, спасательных органов, налоговых, таможенных органов, уголовно-исполнительных учреждений, военнослужащие, члены избирательных комиссий.
Заявление об участии партии представляют в Центральную избирательную комиссию на основании постановления их постоянно действующего органа, а партийные блоки – на основании постановления постоянно действующего органа партий, являющихся членом блока. В избирательный список партии могут быть включены и лица, не являющиеся членами этой партии.
Избирательный список партийного блока составляется из отдельных списков, представленных каждой из включенных в блок партий. Очередность кандидатов в депутаты в избирательном списке партийного блока определяется в ходе совместных консультаций партий, включенных в блок, и утверждается постановлением постоянно действующего органа каждой из партий, включенных в блок.
В избирательный список партии включаются не менее 25 кандидатов. Число кандидатов, включенных в избирательный список партии, не может троекратно превышать число, установленное настоящим Кодексом для количества мандатов членов Совета Ереванской мэрии.
Избирательный кодекс устанавливает определенные требования по половой принадлежности. Начиная со 2-го номера избирательного списка партии, партийного блока, каждой из включенных в блок партий число представителей каждого пола, выраженное в пятерках любым целым числом (2-6, 2-11, 2-16 и таким образом беспрерывно - до окончания списка), не должно превышать 80 процентов. В избирательный список партии могут включаться также лица, не являющиеся членами этой партии.
Кандидат, баллотирующийся в Совет старейшин Еревана должен представить квитанцию о внесении избирательного залога в 3000-кратном размере минимальной заработной платы(3 млн. драмов);
Итоги выборов в Совет Ереванской мэрии подводятся в порядке, установленном для подведения итогов голосования на выборах в Национальное собрание Республики Армения по пропорциональной избирательной системе. Мандаты членов Совета Ереванской мэрии распределяются между избирательными списками кандидатов партий и партийных блоков, которые получили соответственно не менее чем 6 процентов от суммы общего числа бюллетеней для голосования, проголосованных "за", и не менее, чем 8 процентов бюллетеней для голосования, проголосованных "за" - в случае партийного блока.
Если на выборах в Совет Ереванской мэрии участвуют до 3-х партий, партийных блоков, то в распределении мандатов участвуют все партии, партийные блоки.
Мандаты членов Совета Ереванской мэрии распределяются между избирательными списками партий, партийных блоков пропорционально числу бюллетеней для голосования, проголосованных за каждую (каждый) из них.
Если в результате установленного настоящей частью распределения мандатов одна из партий, один из партийных блоков получает более 40 процентов мест, но не абсолютное их большинство, то абсолютное большинство мест выделяется этой партии, этому партийному блоку. Если более 40 процентов мест, но не абсолютное их большинство, получают две партии, два партийных блока, то абсолютное большинство мест выделяется той партии, тому партийному блоку, которая (который) получила (получил) наибольшее число мандатов. Остальные мандаты распределяются между избирательными списками других партий, партийных блоков, получивших право на участие в распределении мандатов.