Մեղադրյալի փաստաբանը հակադարձում է տուժողի իրավահաջորդի ներկայացուցչին 03/06/2013 01:08 | Քրեական խրոնիկոն
«Փաստինֆո» գործակալությունը օրերս հրապարակել էր Երևանում «Էթնա» ռեստորանի մոտակայքում Արսեն Շահբազյանի սպանության գործով տուժողի իրավահաջորդի ներկայացուցիչ Վարդուհի Էլբակյանի տեսակետը գործով ընթացող նախաքննության մասին: Հրապարակմանն արձագանքել է գործով մեղադրյալ Սերգեյ Հարությունյանի պաշտպան Հովհաննես Հարությունյանը:
«Փաստինֆո»-ն պատրաստ է լսել ու հրապարակել ցանկացած գործով բոլոր կողմերի տեսակետները՝ հնարավորություն ընձեռելով բոլոր կողմերին արտահայտել իրենց տեսակետները: Ուստի ընթերցողներին ենք ներկայացնում պաշտպանական կողմը ներկայացնող փաստաբանի արձագանքն ամբողջությամբ.
«Ի պատասխան 04.03.2013թ հրապարակված “Ամեն ինչ արվել է, որ «Էթնա» ռեստորանի սպանության գործը չբացահայտվի” հոդվածի.
Ուշադրությամբ ծանոթացա իմ հարգելի գործընկեր, փաստաբան Վարդուհի Էլբակյանի կողմից տպագրված հոդվածին և ստիպված եմ փաստել, որ նրա ներկայացրած փաստարկները և եզրահանգումները, մեղմ ասած, չեն համապատասխանում իրականությանը, և նպատակը նույնն է՝ արհեստական հասարակական հնչեղություն հաղորդել գործին և թյուր կարծիք ստեղծել ընթերցողների մոտ:
Տիկին Էլբակյանի նախորդ հոդվածի վերաբերյալ իմ պատասխանում մանրամասն անդրադարձել եմ քր. գործի հանգամանքներին, այդ իսկ պատճառով հիմա ցանկանում եմ անդրադառնալ քր. գործով ՀՀ քր. օր-ի 258հ. 3-րդ մասի 1-ին կետով անձանց անհիմն մեղադրանք առաջադրելու և կալանավորելու հանգամանքներին: Իմ պաշտպանյալ Սերգեյ Հարությունյանը նշված 4 անձանցից մեկն է: Վիճաբանությունը սկսվել է հենց Ս. Հարությունյանի և հանգուցյալ Արսեն Շահբազյանի և Սերգեյ Աբովյանի միջև ավտոմեքենաների բախման հետևանքով: Ս. Աբովյանը և Ա. Շահբազյանը եղել են հարբած վիճակում, իսկ Ա. Շահբազյանը նաև թմրանյութի ազդեցության տակ, և դժվար չէ պատկերացնել, թե նրանք ինչպիսի վարքագիծ են դրսևորել դեպքի ընթացքում:
Վ. Էլբակյանի կողմից մատնանշված առաջին 3 անձինք վիճաբանությանը ընդհանրապես ներկա չեն գտնվել և որևէ մասնակցություն չեն ունեցել, հետևաբար և պատահական չէ, որ ՀՀ գլխավոր դատախազության կողմից քր. գործն ամբողջությամբ և մանրամասն ուսումնասիրությունից հետո, ցուցում է տրվել փոխել այդ անձանց նկատմամբ ընտրված խափանման միջոցները և կալանքից ազատ արձակել:
Ինչ վերաբերվում է իմ պաշտպանյալին, ապա նրա արարքում ևս բացակայում է խուլիգանության հանցակազմը՝ հիմք ՀՀ Վճռաբեկ դատարանի նախադեպային 2 որոշումները, և նրան ևս անհիմն մեղադրանք է առաջադրվել, և սակայն 4 ամիս անհիմն պահել են կալանքի տակ, և միայն վերջերս է կալանքը փոխարինվել գրավով և ազատ արձակվել կալանքից: Թե ովքեր են պատասխանատու անհիմն մեղադրանք առաջարկելու և կալանավորելու համար, դեռ պարզ չէ: Իմ խորին համոզմամբ միայն անհիմն բողոքներով, գանգատներով հնարավոր չէ ապահովել քր. գործի օբյեկտիվ լուծումը, կոծկել միջադեպի յուրաքանչյուր անձի գործողությունները, հանցավորությանը ռեալ գնահատական տալը և տուժողներին միայն անմեղ զոհ ներկայացնելը: Կարծում եմ՝ ավելի ճիշտ կլինի եզրահանգումներ կատարել միայն քննությամբ ձեռք բերված օբյեկտիվ փաստարկների հիման վրա, այդ թվում և դեպքի վայրից հայտնաբերված հաշիշի վերաբերյալ:

Адвокат обвиняемого в убийстве А. Шахбазяна считает доводы представителя правопреемника потерпевшего не соответствующими действительности 03/06/2013 18:08 | Криминальная хроника
Информационно-аналитический портал “Фактинфо” на днях опубликовал статью, где представлена позиция представителя правопреемника потерпевшего Вардуи Элбакян касательно дела об убийстве, совершенном близ ресторанного комплекса “Этна” в Ереване. На публикацию откликнулся Оганес Арутюнян -защитник обвиняемого по делу Сергея Арутюняна.
Агентство Фактинфо готово выслушать и опубликовать позиции всех сторон по любому делу, тем самым предоставляя возможность всем сторонам высказать свои точки зрения, посему представляем вашему вниманию отзыв стороны защиты, опубликованный без сокращений.
Ответ на публикацию от 04.03.2013г. “Было сделано все, чтобы дело об убийстве не было раскрыто”:
"Внимательно ознакомился со статьей моей уважаемой коллеги адвоката Вардуи Элбакян и вынужден констатировать, что представленные ею доводы и выводы, мягко говоря, не соответствуют действительности и имеют своей целью вызвать искусственный общественный резонанс и создать превратное мнение у читателя.
В своем ответе на предыдущую статью госпожи Элбакян я детально затронул обстоятельства уголовного дела, посему теперь желаю подробно остановиться на обстоятельствах безосновательного выдвижения обвинения и заключения под стражу лиц, обвиняемых в преступлении, предусмотренном п.1ч.3 ст.258 УК РА. Мой подзащитный Сергей Арутюнян один из четырех вышеупомянутых лиц. Потасовка завязалась между А. Арутюняном и покойным Арсеном Шахбазяном и Сергеем Абовяном вследствие столкновения автомашин. С. Абовян и С. Шахбазян находились в изрядном подпитии. А. Шахбазян находился также под воздействием наркотиков и несложно представить себе, как они себя вели во время инцидента.
Трое упомянутых госпожой В. Элбакян лиц вообще не присутствовали при потасовке и не принимали участия в ней, следовательно, неслучайно, что после полного и детального исследования уголовного дела Генпрокуратурой РА, были даны указания изменить в отношении этих лиц меру пресечения и освободить их из-под стражи.
Что касается моего подзащитного, то в его деянии отсутствуют признаки хулиганства – за основание приняты 2 прецедентных решения Кассационного суда РА, и ему также безосновательно предъявлено обвинение, однако его в течение 4 месяцев, не имея на то никаких оснований, содержали под стражей и только недавно мера пресечения в виде заключения под стражу была изменена, и мой подзащитный был освобожден из-под ареста под залог. Кто несет ответственность за безосновательные обвинения и арест, пока неясно. По моему глубокому убеждению, одними только жалобами, не имеющими под собой основания, невозможно обеспечить объективное рассмотрение уголовного дела, сокрыть деяния всех участников инцидента, дать реальную оценку преступлению и выставить невинными жертвами потерпевших.
Полагаю, следует делать выводы лишь на основании добытых в ходе следствия объективных доводах, в том числе и с учетом обнаруженного на месте происшествия гашиша".