Մարդու իրավունքների վիճակը Ոստիկանության ոլորտում 03/06/2013 11:10 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Մարդու իրավունքների պաշտպանը հրապարակել է 2012 թվականի տարեկան զեկույցը, որում ներկայացված է Մարդու իրավունքների վիճակը Ոստիկանության ոլորտում:
Ոստիկանության գործունեության ոլորտում արձանագրվել են հետևյալ թերացումները
• Գրանցվել են մի շարք դեպքեր, երբ հետաքննության և նախաքննության մարմինները ցուցմունքներ կորզելու նպատակով, անձանց ենթարկել են դաժան, անմարդկային ինչպես նաև պատիվն ու արժանապատվությունը նվաստացնող վերաբերմունքի:
• Բազմաթիվ դեպքերում անձն անհիմն «հրավիրվել է» ոստիկանության բաժին, իր կամքին հակառակ պահվել բաժնում` փաստացի զրկվելով ազատությունից:
• Ստացվել են բողոքներ, որ ոստիկանության բաժիններ բերման ենթարկված կամ ձերբակալված անձինք զրկվել են փաստաբան ունենալու իրավունքից:
• Առանձին դեպքերում ՀՀ ոստիկանության ծառայողների քննչական գործողությունների իրականացումը իրականացվել է անհարկի ձգձգումներով:
• ՀՀ ոստիկանության աշխատակիցների կողմից հանցագործության մասին քաղաքացիների հաղորդումներին ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգը չպահպանելու մի շարք դեպքեր են գրանցվել:
• 2012 թվականի ընթացքում ՀՀ ոստիկանության ծառայողների կողմից անձանց խաղաղ հավաքներ անցկացնելու ընթացքում գրանցվել են վրան տեղադրելու խոչընդոտման դեպքեր, երբ մեկ վրանի տեղադրումը եղել է իրավաչափ:
• Չի ցուցաբերվել պատշաճ ուշադրություն ընտրությունների ժամանակ ընտրակաշառքի բաժանման դեպքերը կանխելու, դրանք բացահայտելու և մեղավոր անձանց պատասխանատվության ենթարկելու ուղղությամբ:
• Որոշ դեպքերում ՀՀ անձնագրային և վիզաների վարչությունում ու տարածքային ստորաբաժանումներում ՀՀ քաղաքացու անձնագիր տրամադրելու ՀՀ օրենքով սահմանված ժամկետները տեխնիկական պատճառներով չեն պահպանվել:
• Ստացվել են բողոքներ ՀՀ ոստիկանության ծառայողների կողմից քաղաքացիների հանդեպ անհարգալից վերաբերմունք դրսևորելու վերաբերյալ:
• Առկա են խնդիրներ փախստականին տրվող Կոնվենցիոն ճամփորդական փաստաթղթի ճանաչման և կիրառման բնագավառում:
• Էապես և նշանակալիորեն բարելավվել է խաղաղ հավաքների ընթացքում ոստիկանության գործելաոճը:
• 2012 թվականի ընթացքում բազմաթիվ դեպքերում օրինախախտ ոստիկանության ծառայողները պատասխանատվության են ենթարկվել:
• ՀՀ ոստիկանապետի ցուցումի համաձայն վերացվել է ճանապարհային երթևեկության կանոնների խախտման համար նախատեսված տուգանքի՝ տեղում վճարելու պրակտիկան:
• Հասարակական անվտանգության ապահովման նկատառումներից ելնելով` տեսախցիկներ են տեղադրվել Երևան քաղաքի տարբեր խաչմերուկներում:
• Ձեռնարկվել են միջոցներ համայնքային ոստիկանության ստորաբաժանումների ամենօրյա գործունեության զարգացման ուղղությամբ:
• 2012 թվականի հունիսի 1-ից Հայաստանի Հանրապետության ողջ տարածքում շահագործվել է կենսաչափական կողմնորոշիչներ պարունակող էլեկտրոնային անձնագրերի և նույնականացման քարտերի համակարգը:
• Փախստականի կարգավիճակ ստացած անձանց տրվող կոնվեցիոն ճամփորդական փաստաթղթերը միջազգայնորեն հաստատված չափորոշիչներին համապատասխանեցնելու նպատակով ՀՀ ոստիկանության կողմից նախապատրաստվել է «Փախստականների և ապաստանի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի նախագիծ:

Омбудсмен Армении обнародовал годовой доклад о состоянии прав человека в системе Полиции РА 03/06/2013 11:52 | Актуальная тема
Защитник прав человека опубликовал годовой доклад за 2012г. касательно состояния защиты прав человека в системе Полиции Армении.
В сфере деятельности Полиции Армении зафиксированы следующие упущения:
•Зафиксирован ряд случаев, когда органы дознания и предварительного следствия выбивали из людей показания, подвергая их жестокому, бесчеловечному и унижающему честь и достоинство обращению.
•Зафиксированы множество случаев, когда человека приглашали в отделение без каких-либо на то оснований, содержали его там вопреки его воле, фактически тем самым посягая на его свободу.
•Поступили жалобы, что подвергнутые приводу в отделение Полиции или задержанные были лишены права на адвоката.
•В отдельных случаях проводимые сотрудниками Полиции Армении следственные действия затягивались без уважительной причины.
•Зарегистрирован ряд случаев необеспечения сотрудниками Полиции РА установленного Уголовно-процессуальным кодексом Армении порядка реагирования на заявления граждан о преступлениях.
•В течение 2012г. в ходе проведения мирных собраний были зафиксированы случаи препятствования сотрудниками Полиции установлению палаток, когда как размещение одной палатки не является нарушением закона.
•Не были инициированы надлежащие меры по предотвращению случаев раздачи избирательных взяток, их обнаружению и привлечению виновных к ответственности.
•В некоторых случаях в Паспортно-визовом управлении и территориальных подразделениях установленные законом для выдачи паспортов гражданам Армении сроки по техническим причинам не было соблюдены.
•Поступили жалобы о проявлении неуважительного отношения сотрудников Полиции к гражданам.
•Наличествуют проблемы и упущения в вопросе признания и применения Конвенционного дорожного документа, предоставляемого беженцам.
Зафиксированные достижения
•Наметилась существенная положительная динамика в стиле работы Полиции в ходе мирных акций протеста и митингов.
•В течение 2012г. во многих случаях незаконопослушные полицейские были привлечены к ответственности.
•Согласно указаниям начальника Полиции РА была искоренена практика “выплачивания штрафа на месте” за нарушение правил дорожного движения.
•Исходя из соображений обеспечения общественной безопасности, были установлены видеокамеры на разных перекрестках улиц г. Еревана.
•Предприняты меры, направленные на развитие ежедневной деятельности подразделений Общинной полиции.
•С первого июля 2012г. на всей территории Республики Армения была введена в обращение система идентификационных карт и электронных паспортов, содержащих биометрические ориентиры.
•С целью приведения в соответствие с международными стандартами Конвенционных дорожных документов, выдаваемых людям, получившим статус беженцев, Полиция РА подготовила законопроект о внесении изменений и дополнений в закон РА“О беженцах и убежище”.
Завтра офис омбудсмена Армении обнародует годовой доклад Защитника прав человека касательно защиты прав человека в системе Прокуратуры и Специальной следственной службы.