ԿԸՀ-ն մերժեց դիտորդների պահանջը, բայց նյութերն ուղարկեց դատախազություն (լրացված) 03/06/2013   18:14  |  Ընտրական իրավունք
Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը մարտի 6-ի նիստում, քննարկելով «Իրավունքի Եվրոպա միավորում» ՀԿ-ի դիտորդների և Տիգրան Եգորյանի դիմումները, միաձայն ընդունած որոշումներով մերժեց թիվ 17 ԸԸՀ-ի թիվ 6-Ա, 7-Ա, 8-Ա, 9-Ա, 10-Ա, 11-Ա որոշումներն անվավեր ճանաչելու մասին դիմումատուների պահանջը:
ԿԸՀ-ն, մասնավորապես, արձանագրեց, որ դիմումատուների կողմից պահանջը ձևակերպված է ոչ հստակ, դիմումում բերված նկարագրական մասերը տարբերվում են թ.17 ԸԸՀ հանձնած այն դիմումներից, որոնց հիման վրա ընդունվել են դիմումատուների կողմից բողոքարկվող որոշումները: Նաև` ԿԸՀ ներկայացված 47 սկավառակների վրա առկա տեսագրություններից, մասնավորապես, անհնար է պատկերացում կազմել դիտորդների իրավունքների խախտման մասին:
ԿԸՀ-ն գտավ, որ ԸԸՀ-ի արտահայտած իրավական դիրքորոշումները համապատասխանում են Ընտրական օրենսգրքի պահանջներին:
Միաժամանակ թիվ 17 ԸԸՀ-ի թիվ 6-Ա որոշման վերաբերյալ «Իրավունքի Եվրոպա միավորում» ՀԿ-ի դիտորդների դիմումի կապակցությամբ ԿԸՀ-ի ընդունած որոշման համաձայն` դիմումում ներկայացված նյութերն ընդունվեցին որպես հաղորդագրություն և դրանք կհասցեագրվեն ՀՀ դատախազություն:
Տիգրան Եգորյանի դիմումի մասով ԿԸՀ-ն որոշեց սեփական նախաձեռնությամբ բողոքով բերված փաստերով հարուցել վարչական վարույթ:
ԿԸՀ-ի երկու որոշումներն ուժի մեջ են մտնում հրապարակվելուց հետո հանձնաժողովի համացանցային կայքում տեղադրվելու պահից: Դրանք կարող են բողոքարկվել ՀՀ վարչական դատարան` օրացուցային երեք օրվա ընթացքում:
Շուրջ երկու ժամ տևած քննարկումների ավարտին ԿԸՀ-ի նիստում հայտարարվեց մեկ ժամ ընդմիջում: Այդ ընթացքում դիմող կողմը ԿԸՀ-ին կներկայացնի թիվ 17/10 ընտրական տեղամասի հետ կապված նոր հանգամանքներ, փաստեր, ինչից հետո ԿԸՀ-ի նիստը կշարունակվի` արդեն հարուցված վարչական վարույթի շրջանանակներում:
ԿԸՀ նիստը վերսկսվելուց հետո հանձնաժողովի նախագահ Տիգրան Մուկուչյանն առաջարկեց դիմողին ժամանակ տալ մինչև վաղը` լրացուցիչ նյութերի ամբողջական փաթեթը ներկայացնելու համար: Կարևորելով դիմողի` ՀՀ փաստաբանների պալատի անդամ Տիգրան Եգորյանի, մասնակցությունը քննարկվող հարցին և հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ դիմողը մարտի 7-ին պետք է մասնակցի դատական նիստի, ԿԸՀ-ն որոշեց վարչական լսումներ իրականացնելու նպատակով իր նիստը գումարել վաղը` ժամը 17-ից 18-ն ընկած ժամանակահատվածում:
17:58 06/03/2013  |  Ընտրական իրավունքԸնտրախախտման գործը մակագրվել է դատավոր Վլադիմիր Գրիգորյանին
19:45 05/03/2013  |  Ընտրական իրավունքԴատարան է ուղարկվել ընտրությունների վերաբերյալ երրորդ գործը
19:27 27/02/2013  |  Ընտրական իրավունքԸնտրախախտումների վերաբերյալ առաջին քրեական գործն ուղարկվեց դատարան

ЦИК Армении отказала в требовании наблюдателей признать недействительными решения ОИК N17 (дополнено) 03/06/2013   19:01  |  Избирательное право
6 марта Центральная избирательная комиссия, рассмотрев заявления наблюдателей общественной организации объединение “Правовая Европа” и Тиграна Егоряна, по принятому единогласно решению, отказала в требовании заявителей признать недействительными решения за номерами 6-А,7-А,8-А,9-А, 10-А, 11-А ОИК N 17.
ЦИК, в частности, констатировала, что требование заявителей сформулировано неточно, описательные части, приводимые в заявлении, отличаются от поданных в ОИК N17 заявлений, на основании которых были приняты решения, оспариваемые заявителями. По 47 дискам с видеозаписью, в частности, невозможно составить представление о нарушении прав наблюдателей.
ЦИК сочла, что правовые позиции, высказанные ОИК, соответствуют требованиям Избирательного кодекса.
Согласно решению ЦИК, принятому в связи с заявлением наблюдателей общественной организации объединение “Правовая Европа” касательно решения за номером 6-А ОИК N17, материалы, представленные в заявлении, были квалифицированы как сообщения о нарушениях и будут переданы в Прокуратуру РА.
Что касается заявления Тиграна Егоряна ЦИК приняла решение по собственной инициативе возбудить административное производство на основании изложенных в жалобе фактов.
Оба решения ЦИК вступают в силу после оглашения его с момента его размещения на сайте ЦИК. Решения можно обжаловать в Административном суде в течение трех календарных дней.
Под занавес обсуждений, которые длились более 3 часов, ЦИК объявила перерыв на час. За это время заявитель представит Центризбиркому новые обстоятельства, касающиеся избирательного участка N 17/10, факты, после чего заседание будет продолжено уже в рамках возбужденного административного производства.
После возобновления заседания ЦИК председатель Комиссии Тугран Мукучн предложил предоставить заявителю время до завтрашнего дня для представления полного пакета дополнительных материалов. Придавая важное значение участию члена Палаты адвокатов Тиграна Егоряна в рассмотрении обсуждаемого вопроса и учитывая то обстоятельство, что заявитель 7 марта должен участвовать в судебном заседании, ЦИК решила созвать заседание с целью проведения административных слушаний завтра в промежутке с 17.00 до 18.00.