Բելոռուսը սգում է Չավեսի մահը 03/06/2013 19:22 | Միջազգային լրահոս
Բելոռուսի իշխանությունները հայտարարել են 3-օրյա սուգ` Վենեսուելայի նախագահ Ուգո Չավեսի մահվան կապակցությամբ:
Բելոռուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի հանձնարարությամբ չորեքշաբթի առավոտվանից երեք օրով նախագահական նստավայրի և մյուս պետական հաստատությունների շենքերի դրոշները մի փոքր կիջեցվեն:
Քաղաքացիներին հասցեագրված ուղերձում Լուկաշենկոն երդվել է Չավեսի հիշատակով, որ Վենեսուելայի հետ Բելոռուսի բարեկամությունը կշարունակվի:
Իրանի իշխանությունները նույնպես Վենեսուելայի նախագահի մահվան կապակցությամբ սուգ են հայտարարել,- հաղորդում է BBC-ն:
Բուն Վենեսուելայում հայտարարված է 7-օրյա համազգային սուգ: Չավեսը, որ երկիրը ղեկավարում էր 1999 թ.-ից, պաշտոնական աղբյուրների փոխանցմամբ, մահացել է մարտի 5-ի լույս 6-ի գիշերը:

Белоруссия объявила трехдневный траур в связи с кончиной президента Венесуэлы Уго Чавеса 03/06/2013   19:40  |  Международные новости
Власти Белоруссии объявили трехдневный траур в связи с кончиной президента Венесуэлы Уго Чавеса.
“По поручению президента Белоруссии Александра Лукашенко с утра среды на три дня над зданиями резиденции главы государства и других госучреждений по всей стране приспущены государственные флаги”, - сообщает агентство Би-би-си.
В обращении к гражданам Лукашенко поклялся памятью Чавеса, что дружба Белоруссии и Венесуэлы продолжится.
Иранские власти также объявили траур в связи с кончиной президента Венесуэлы.
В самой Венесуэле объявлен семидневный общенациональный траур. Чавес, возглавлявший страну с 1999 года, скончался 5 марта после длительной болезни.