Վարդան Սեդրակյանը հրաժարվել է ցուցմունքներ տալ 03/05/2013 21:34 | Քրեական խրոնիկոն
ԱԱԾ քննչական վարչությունը միջնորդել է Հայաստանի նախագահի նախկին թեկնածու, էպոսագետ Վարդան Սեդրակյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառել կալանավորումը: Նա ներկայումս գտնվում է Կենտրոն եւ Նորք Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանում, որտեղ քննարկվում է միջնորդությունը:
Մինչ դատարան տանելը ԱԱԾ քննչական վարչությունը Վ.Սեդրակյանին մեղադրանք է առաջադրել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-34-305-րդ հոդվածով՝ ՀՀ նախագահի թեկնածու Պարույր Հայրիկյանի քաղաքական գործունեությունը դադարեցնելու նպատակով` նրան ապօրինաբար կյանքից զրկելու փորձը պատվիրելու համար։
Մեր ունեցած տեղեկությունների համաձայն, Վ.Սեդրակյանի պաշտպանությունը ստանձնել է փաստաբան Ալեքսանդր Սիրունյանը: Վ.Սեդրակյանը չի ընդունել առաջադրված մեղադրանքը եւ հրաժարվել ցուցմունքներ տալուց:

Эпосовед Вардан Седракян отказался от дачи показаний 03/06/2013   00:07  |  Криминальная хроника
Следственное управление СНБ Армении представило ходатайство об избрании в отношении бывшего кандидата в президенты Вардана Седракяна меры пресечения в виде заключения под стражу. Он в настоящее время находится в суде общей юрисдикции Кентрон и Норк-Мараш, где и рассматривается ходатайство.
Ранее Следственное управление СНБ Армении предъявило В. Седракяну обвинение по признакам преступления, предусмотренного 38-34-305 Уголовного кодекса РА- (покушение на убийство государственного, политического или общественного деятеля, совершенное в целях прекращения его деятельности).
По имеющимсся у нас сведениям, защиту подсудимого В. Седракяна будет осуществлять адвокат Александр Сирунян. В. Седракян в предъявленном ему обвинение виновным себя не признает и отказался от дачи показаний.