Վազգեն Խաչիկյանի գործով դատական նիստը հետաձգվեց 03/05/2013   17:21  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Սոցիալական ապահովության պետական ծառայության նախկին ղեկավար Վազգեն Խաչիկյանի և ևս 12 անձանց վերաբերյալ գործով դատական նիստն այսօր հետաձգվեց մինչև մարտի 19-ը։
Հետաձգման պատճառն այն էր, որ գործով երկու ամբաստանյալները՝ Բագրատ Մուրադյանը և Արմեն Խաչատրյանը, հրաժարվեցին իրենց պաշտպան Ռոբերտ Մանվելյանի ծառայություններից և խնդրեցին իրենց ապահովել հանրային պաշտպանով, քանի որ չունեն բավարար ֆինանսական միջոցներ։ Երևանի Կենտրոն և Նորք -Մարաշ վարչական շրջանների դատարանը՝ դատավոր Մխիթար Պապոյանի նախագահությամբ, կդիմի հանրային պաշտպանի գրասենյակ՝ խնդրելով ամբաստանյալներին ապահովել հանրային պաշտպանով։
Պաշտպանական կողմը հայտարարեց, որ երկշաբաթյա ժամկետը բավարար չէ` հանրային պաշտպան հրավիրելու և գործի նյութերին ծանոթանալու համար, սակայն նախագահող դատավորը նշեց, որ ժամկետը ողջամիտ է։ Համենայն դեպս, դատավարության նախապատրաստական փուլի համար դատարանը միջոցներ կձեռնարկի` պաշտպաններ ներգարվելու և հնարավորություն կընձեռի գործի նյութերին ծանոթանալու համար։ Եթե ժամկետը չբավարարի, ապա դատաքննության փուլում, անհրաժեշտության դեպքում, կտարմադրվի ևս մեկ շաբաթ՝ գործի նյութերին ծանոթանալու համար։
Դատարանի դահլիճն ակնհայտորեն փոքր էր` ինչպես դատավարության մասնակիցներին, այնպես էլ դատավարությանը ներկա գտնվելու ցանկություն ունեցող բոլոր մարդկանց տեղավորելու համար: Ուստի` առաջարկվեց ավելի մեծ դահլիճում անցկացնել դատավարությունը, և դատավորը խոստացավ դիմել դատական դեպարտամենտի ղեկավարին՝ հնարավորության դեպքում համապատասխան դահլիճ տրամադրելու խնդրանքով։
Ամբաստանյալ Հովհաննես Հովհաննիսյանի պաշտպաններ ներգրավվեցին փաստաբաններ Լուսինե Սահակյանը և Երվանդ Վարոսյանը։
Հիշեցնենք, որ ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության սոցիալական ապահովության պետական ծառայության պետ Վազգեն Խաչիկյանը Ծառայության մի շարք պաշտոնատար և պատասխանատու անձանց հետ, կազմակերպված խմբով, 2006–2010թթ. ընկած ժամանակահատվածում, օգտագործելով իրենց պաշտոնեական դիրքը, պաշտոնեական կեղծիք կատարելու, այն է՝ կենսաթոշակի կասեցված վճարումը վերսկսելու վերաբերյալ վճարման իրավունք վերապահող կեղծ դիմումներ պատրաստելով կամ առանց այդ դիմումների վճարային ցուցակներում կենսաթոշակառուների ստորագրությունները կեղծելու միջոցով անհիմն ելքագրել և յուրացման եղանակով հափշտակել են իրենց վստահությանը հանձնված, մահացած կամ ՀՀ տարածքից բացակայող կենսաթոշակառուների վճարումը կասեցված կենսաթոշակի առանձնապես խոշոր չափերի, ընդհանուր՝ 260.956.681 ՀՀ դրամ գումարները: Բացի այդ, ըստ մեղադրանքի, Վազգեն Խաչիկյանը խարդախությամբ հափշտակել է պետական բյուջե վերականգնման ենթակա, առանձնապես խոշոր չափերի` 29.000.000 ՀՀ դրամ գումար:
Արձանագրենք, որ մեղադրանքը դատարանում պաշտպանում է 3 դատախազ՝ Հովհաննես Ենոքյանը, Կարեն Հովհաննիսյանը եւ Ռոստոմ Դանիելյանը։

Судебные слушания по делу “пенсионного хищника” Вазгена Хачикяна перенесены на 19 марта 03/05/2013 21:19 | Актуальная тема
Судебное заседание по делу бывшего руководителя Государственного фонда социального обеспечения Министерства труда и социальных вопросов и еще 12 лиц было перенесено на 19 марта.
Слушания пришлось отложить ввиду того, что двое, проходящих по делу в качестве подсудимых – Баграт Мурадян и Армен Хачатрян отказались от услуг своего адвоката Роберта Манвеляна и просили предоставить им общественного защитника, сославшись на то, что они не располагают достаточными финансовыми средствами для оплаты услуг частных адвокатов. Суд общей юрисдикции административных районов Кентрон и Норк-Мараш под председательством Мхитара Папояна обратится в офис общественного защитника с просьбой предоставить подсудимым общественного защитника.
Сторона защиты заявила, что двухнедельного срока недостаточно для приглашения общественного защитника и ознакомления с материалами дела, однако председательствующий отметил, что срок вполне разумный. Тем не менее, суд предпримет все необходимые меры для вовлечения в процесс общественных защитников и предоставит возможность ознакомиться с материалами дела. Если не удастся уложиться в обозначенные сроки, то на стадии судебного разбирательства в случае необходимости будет отведена еще одна неделя для ознакомления с материалами дела.
Зал заседания суда явно мал как для участников судебного процесса, так и для размещения для всех желающих присутствовать на судебном разбирательстве. Посему было предложено провести судебные слушания в гораздо более просторном зале, и судья пообещал обратиться к руководителю Судебного департамента с просьбой о предоставлении соответствующего зала заседания.
В качестве защитников подсудимого Оганеса Ованнисяна выступят адвокаты Лусине Саакян и Ерванд Варосян.
Напомним, что Вазген Хачикян, в бытность свою начальником Государственного фонда социального обеспечения, вместе с рядом должностных и ответственных лиц, злоупотребив своим служебным положением, в период с 2006 по 2011гг. путем служебного подлога совершили хищение суммы в особо крупном размере, а именно, подготовили сфальсифицированные заявления о восстановлении пенсионных выплат и, подделав подписи “мертвых душ” и пенсионеров, находящихся за пределами республики, выписали и путем присвоения совершили хищение суммы в особо крупном размере - 260.956.681 драмов. Кроме того, выяснились, что В. Хачикян мошенническим путем совершил хищение подлежащей восстановлению в госбюджете суммы в размере 29.000.000 драмов.