Մեղադրողն ու պաշտպանը դժգոհ են դատավճռից 03/04/2013 22:44 | Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ Վերաքննիչ քրեական դատարանում՝ դատավոր Արշակ Խաչատրյանի նախագահությամբ, այսօր սկսվեց ՀՀ ԱԱԾ քննիչ Վլադիմիր Կոթոլյանի գործով կրկնակի բողոքների քննությունը:
Մեղադրող Աշոտ Նադոյանը միջնորդում է բեկանել Երևանի Կենտրոն և Նորք Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանի դեկտեմբերի 13-ի դատավճիռը (նախագահող դատավոր Մխիթար Պապոյան), որով ՀՀ քրեական օրենսգրքի 311-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ կետով՝ առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալու մեղադրանքը վերաորակվել էր ՀՀ քրեական օրենսգրքի 178-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ և 5-րդ կետերով մեղադրանքի՝ խարդախություն՝ խոշոր չափերով և կաշառք ստանալու պատրվակով:
Վ.Կոթոլյանը դատապարտվել էր 5 տարվա ազատազրկման, համաներման կիրառմամբ պատժաչափի չկրած մասը կրճատվել էր մեկ երրորդով: Մեղադրողը միջնորդում է Վլադիմիր Կոթոլյանին մեղավոր ճանաչել նախկին՝ կաշառք ստանալու մեղադրանքով և նրան դատապարտել ազատազրկման 7 տարի ժամկետով` անձնական գույքի մեկ երրորդ մասի բռնագրավմամբ , սակայն ոչ ավելի 1.484.560 ՀՀ դրամ գումարից: Իսկ պաշտպանական կողմը միջնորդում է ամբողջությամբ բեկանել հիշյալ դատավճիռը, Վլադիմիր Կոթոլյանի նկատմամբ քրեական գործի վարույթը կարճել և դադարեցնել քրեական հետապնդումը: Մերժելու դեպքում կողմը միջնորդում է նշանակել նույն հոդվածի սանկցիայով նախատեսված ազատազրկման հետ չկապված պատիժ` տուգանք կամ նվազագույն կամ համաչափ պատիժ:
Մեղադրող Աշոտ Նադոյանը գտնում է, որմեղադրանքը վերաորակելով դատական սխալ է թույլ տրվել: Ըստ նրա, դատարանի հետևությունները չեն համապատասխանում հետազոտված ապացույցներին, սխալ է կիրառվել քրեական օրենքը: Պաշտպանական կողմը ևս գտնում է, որ դատարանի հետևությունները չեն համապատասխանում հետազոտված ապացույցներին՝ քրեական գործը շինծու է, նախաքննությունը կատարվել է միակողմանի, մեղադրական թեքումով, եւ հիմնված է կասկածների ու ենթադրությունների վրա, ուստի դատարանը պետք է կարճի քրեական գործը և դադարեցնի Վ.Կոթոլյանի քրեական հետապնդումը:
Վերաքննիչ բողոքների քննությունը վաղը կշարունակվի, ապա` դատարանն ըստ ամենայնի կհեռանա խորհրդակցական սենյակ՝ բողոքների վերաբերյալ որոշում կայացնելու:

Приговор следователю СНБ Армении В. Котоляну вызвал недовольство как гособвинителя, так и защитника 03/05/2013 01:02 | Криминальная хроника
В Апелляционном уголовном суде Армении под председательством судьи Аршака Хачатряна сегодня начались слушания по повторным жалобам по делу следователя СНБ РА Владимира Котоляна.
Гособвинитель Ашот Надоян ходатайствует об отмене приговора от 13 декабря(председательствующий Мхитар Папоян), вынесенного судом общей юрисдикции административных районов Кентрон и Норк-Мараш, согласно которому предусмотренное п.2 ч.4 ст.311 УК РА обвинение в получении взятки в особо крупном размере, было переквалифицировано на обвинение в совершении преступления, предусмотренного п.5 ч. 2ст. 178 Уголовного кодекса Армении – мошенничество в особо крупном размере, совершенное под предлогом получения взятки.
В. Котолян был осужден на 5 лет лишения свободы. Суд в то же время применил решение об амнистии, принятое по случаю 20-летия независимости Республики Армения, и сократил подсудимому неотбытую им часть наказания на одну треть. Гособвинитель просит признать Владимира Котоляна виновным в предъявленном ему прежде обвинении в получении взятки и приговорить его к 7 годам лишения свободы с конфискацией 1/3 личного имущества, не превышающего сумму в размере 1.484.560 драмов. А сторона защиты ходатайствует о полной отмене вышеупомянутого приговора, прекращении уголовного производства и приостановлении уголовного преследования в отношении Владимира Котоляна. В случае если суд отклонит просьбу, то сторона ходатайствует назначить предусмотренное санкцией той же статьи наказание, не связанное с лишением свободы: штраф или минимальный, или соразмерный срок наказания.
Гособвинитель Ашот Надоят считает, что вследствие переквалификации обвинения имела место судебная ошибка. По его мнению, выводы суда не соответствуют исследованным доказательствам. Был неверно применен уголовный закон. Сторона Защиты также полагает, что выводы суда не соответствуют исследованным доказательствам. Уголовное дело сфабриковано, предварительное расследование было проведено необъективно, односторонне, с обвинительным уклоном и основано лишь на предположениях и подозрениях, посему суд должен прекратить уголовное дело и приостановить в отношении В. Котоляна уголовное преследование.
Судебные слушания по апелляционным жалобам продолжатся завтра и, по всей видимости, суд удалится в совещательную комнату для вынесения решения по искам.