Մարդու իրավունքների վիճակը Արդարադատության նախարարության ոլորտում 03/05/2013   12:00  |  ԼՐԱՀՈՍ
Մարդու իրավունքների պաշտպանը հրապարակել է 2012 թվականի տարեկան զեկույցը, որում ներկայացված է Մարդու իրավունքների վիճակը Արդարադատության նախարարության ոլորտում:
Արդարադատության նախարարության գործունեության ոլորտում արձանագրվել են հետևյալ թերացումները
• Բազմաթիվ են դեպքերը, երբ նոտարական գրասենյակներում և ՔԿԱԳ գործակալություններում գոյանում են հերթեր և կուտակումներ: Շարունակում են չհստակեցված մնալ նոտարական ծառայությունների դիմաց գանձվող վճարների սակագները, որն էլ իր հերթին նպաստում է կոռուպցիոն դրսևորումներին:
• Ստացվել են բազմաթիվ բողոքներ առ այն, որ Հայաստանի Հանրապետության տարածքում գործունեություն իրականացնող նոտարների կողմից ձևավորվել էր անօրինական պրակտիկա, համաձայն որի` փաստաթղթերի վրա եղած ստորագրությունների իսկությունը վավերացնելու գործընթացի արդյունքում նոտարների մոտ չեն պահվում տվյալ փաստաթղթերի օրինակները: Արդյունքում անձինք ստիպված են եղել կրկին անգամ կատարել համապատասխան վճարումներ:
• ՔԿԱԳ մարմինների կողմից մի շարք դեպքերում քաղաքացիներից ապօրինաբար պարտադիր նոտարական վավերացմամբ լիազորագրեր են պահանջվել, ինչը օրենքի խախտում է հանդիսանում:
Դատարաններ
•  Խիստ մտահոգիչ է դատական իշխանության համակարգում առկա անարդարությունների և ապօրինությունների բազմաթիվ դեպքերի առկայությունը:
• Բազմաթիվ են դատավորին կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելու հիմքերի առկայության պարագայում Արդարադատության խորհրդի կողմից կարգապահական վարույթի հարուցման և, դրա արդյունքում, դատավորին կարգապահական պատասխանատվության չենթարկելու դեպքերը:
• Մի շարք դեպքեր են արձանագրվել, երբ ՀՀ Վճռաբեկ դատարան բողոքարկված դատական ակտերը դատարանի կողմից չեն ենթարկվում մանրամասն ուսումնասիրության, և արդյունքում չեն վերացվում առկա դատական սխալները: Արդյունքում խախտվում են անձանց գործի անկախ եւ անկողմնակալ դատարանի կողմից քննության իրավունքը: Նման քաղաքականությունը լրջորեն խոչընդոտում է օրենքի միատեսակ կիրառությանը, ճիշտ մեկնաբանությանը և իրավունքի զարգացմանը։
Դատական ակտերի հարկադիր կատարման ծառայություն (այսուհետ` ԴԱՀԿ)
• Մտահոգության տեղիք է տալիս, որ ձևավորված անօրինական պրակտիկայի համաձայն` ծառայության կողմից կատարողական գործողությունների իրականացման համար սահմանված երկամսյա ժամկետը չի պահպանվում:
• Բազմաթիվ են դեպքերը, երբ ԴԱՀԿ ծառայության աշխատակիցների կողմից ոչ հետևողական աշխատանքների իրականացման արդյունքում դատարանի օրինական ուժի մեջ մտած վճռի պահանջները չեն կատարվում, հետախուզման մեջ գտնվող պարտապան ֆիզիկական անձանց հայտնաբերելու ուղղությամբ համապատասխան քայլեր չեն ձեռնարկվում, դատարանի օրինական ուժի մեջ մտած ակտերի պահանջները չարամտորեն չեն կատարվում, և արդյունքում համապատասխան մեղավոր անձինք պատասխանատվության չեն ենթարկվում:
Քրեակատարողական հիմնարկներ (այսուհետ` ՔԿՀ)
• Առկա են բազմաթիվ չլուծված խնդիրներ՝ կապված ՔԿՀ-ների աշխատակիցների պարտականությունների չարաշահումների և կոռուպցիոն երևույթների վերացման, գերբնակեցման վերացման, ժամկետանց դեղորայքների տրամադրման բացառման և հանձնուքների ընդունման հետ:
•  Խիստ մտահոգիչ է տեսակցությունների տրամադրման և ՀՀ ԱՆ «Երևան-Կենտրոն» ՔԿՀ-ում երկարատև տեսակցությունների համար նախատեսված սենյակների բացակայության խնդիրը:
• Շարունակում է չլուծված մնալ հացադուլ հայտարարած կալանավորների կամ դատապարտյալների համար առանձին խցերի, ինչպես նաև՝ տարրական սանիտարահիգիենիկ պայմանների բացակայության խնդիրը: Հացադուլավորների իրավունքները և պարտականությունները առհասարակ կարգավորված չեն Օրենսդրությամբ:
•  Էական խախտումներ են հայտնաբերվել ՔԿՀ-ներում պահվող դատապարտյալներին և կալանավորված անձանց տրվող սննդամթերքի որակի, քանակի, ինչպես նաև պատրաստվող ճաշերի բազմազանության վերաբերյալ:
• Անպատասխան են մտնում ՔԿՀ-ից դուրս բուժզննում և բուժսպասարկում իրականացնելու, ինչպես նաև ՀՀ ԱՆ «Դատապարտյալների հիվանդանոց» ՔԿՀ տեղափոխելու դատապարտյալների դիմումները ՔԿՀ-ի վարչակազմի կողմից, որոնք երբեմն պայմանավորված են նաև շահադիտական դրդումներով:
• Ստացվել են բազմաթիվ բողոքներ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացի` կալանավորված կամ ազատազրկման դատապարտված անձանց անձնագիր ստանալու գործընթացի տևողության և մատչելիության, ինչպես նաև ՔԿՀ-ների վարչակազմերի կողմից վարչարարության ժամկետների խախտման վերաբերյալ:
•  Անհապաղ հստակեցման կարիք ունի պատժի կրման հետ անհամատեղելի համարվող հիվանդությունների ցանկն ու դրանց չափորոշիչները:
•  ՀՀ Նախագահի կողմից հաստատվել է Հայաստանի Հանրապետության իրավական և դատական բարեփոխումների 2012-2016 թվականների ռազմավարական ծրագիրը և ծրագրից բխող միջոցառումների ցանկը:
• 2012-2016 թվականների ՀՀ իրավական և դատական բարեփոխումների ռազմավարական ծրագրի շրջանակներում ՀՀ ԱՆ կողմից մշակվել են մի շարք իրավական ակտերում փոփոխություններ կատարելու մասին նախագծեր:
•  Կատարվել են ՔԿԱԳ բաժինների էլեկտրոնային կառավարման համակարգի լրամշակման աշխատանքներ, որի արդյունքում քաղաքացիական կացության ակտային գրանցումները, ակտի պատճենների ու տեղեկանքների տրամադրումն իրականացվում է էլեկտրոնային տարբերակով:
• 2012 թվականի ընթացքում Նախարարության կողմից պատրաստվել են վահանակներ և քաղաքացիական կացության ակտային գրանցման յուրաքանչյուր տեսակի ընթացակարգի և փաստաթղթերի ցանկի վերաբերյալ ուղեցույցներ (բուկլետներ), որոնք 2013 թվականից տեղադրված կլինեն ՔԿԱԳ բոլոր տարածքային բաժիններում և ՀՀ ԱՆ ՔԿԱԳ գործակալությունում` քաղաքացիների իրազեկվածության ապահովման նպատակով:
•  2012 թվականի հոկտեմբերի 8-ին ՀՀ ԱՆ կողմից մշակվել է «Այլընտրանքային ծառայության մասին Հայաստանի Հանրապետության օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» ՀՀ օրենքի նախագիծը:

Омбудсмен Армении обнародовал годовой доклад о состоянии прав человека в системе Минюста РА 03/05/2013   12:41  |  Лента новостей
Защитник прав человека опубликовал годовой доклад за 2012г. касательно состояния защиты прав человека в системе Минюста Армении.
В сфере деятельности Министерства юстиции Армении зафиксированы следующие упущения:
•Зафиксированы многочисленные случаи, когда в нотариальных конторах и агентствах записи актов гражданского состояния образовывались очереди и наблюдались скопления людей. До сих пор не отрегулированы тарифы, взимаемые за нотариальные услуги, что, в свою очередь способствует проявлению коррупционных явлений.
•Поступили многочисленные жалобы о том, что на территории Республики Армения нотариусами, осуществляющими деятельность, сформирована незаконная практика, согласно которой, в результате нотариального заверения аутентичности стоящих на документах подписей у нотариусов не сохраняются копии данных документов. В итоге люди вынуждены были снова платить за услугу.
•Органы ЗАГС-а в ряде случаев незаконно требовали от граждан обязательной нотариально заверенной доверенности, что является нарушением закона.
Суды
•Вызывает особую обеспокоенность наличие многочисленных случаев несправедливости и беззакония, царящих в системе судебной власти.
•Зафиксированы множество случаев непривлечения Советом юстиции судей к дисциплинарной ответственности при наличии достаточных оснований для привлечения к дисциплинарной ответственности и возбуждения дисциплинарного производства.
•Зафиксирован ряд случаев, когда судебные акты, обжалованные в Кассационном суде, не подвергаются тщательному исследованию и в итоге не устраняются существующие судебные ошибки. В результате, нарушается права граждан на независимое и непредвзятое рассмотрение дела судом. Подобная политика препятствует однозначному применению закона.
Служба принудительного исполнения судебных актов(СПИСА)
•Поводом для беспокойства служит тот факт, что в соответствии с действующей незаконной практикой двухмесячный срок, установленный для осуществления Службой исполнительных действий, не соблюдается.
•Зарегистрированы множество случаев, когда в результате непоследовательной реализации работ сотрудниками СПИСА, требования постановления суда, вступившего в законную силу, не выполняются, не предпринимаются соответствующие меры по обнаружению должников-физических лиц, находящихся в розыске, требования вступивших в силу судебных актов злостно не исполняются, и в итоге повинные в этом лица не привлекаются к ответственности.
Уголовно-исполнительные учреждения(УИУ)
•Здесь наличествуют множество нерешенных проблем, связанных со злоупотреблениями служебными полномочиями и нуждающихся в мерах по устранению коррупционных явлений, перезаселенности тюрем, предотвращению случаев предоставления просроченных лекарств. Нуждается в регулировании порядок приема передач и посылок.
•Вызывают особую обеспокоенность отсутствие комнат, предусмотренных для долгосрочных свиданий в УИУ “”Ереван-Кентрон.
•Продолжают оставаться нерешенными проблемы, связанные с отсутствием отдельных камер для объявивших голодовку арестантов и заключенных, а также элементарных санитарно-гигиенических условий. Права и обязательства голодающих, как правило, не отрегулированы законодательно.
•Выявлены существенные нарушения, касающиеся качества и количества еды, предоставляемой заключенным.
•Остаются без ответа заявления заключенных о предоставлении им медицинского обслуживания и прохождении медобследования за пределами УИУ, а также заявление о госпитализации в УИУ “Больница для заключенных” МЮ РА.
•Поступили многочисленные жалобы, касающиеся длительности и доступности получения паспорта гражданином Армении- арестованным или осужденным на лишение свободы.
•Нуждаются в немедленном регулировании список заболеваний, несовместимых с отбыванием наказания в местах лишения свободы, и их стандарты.
Зафиксированные достижения
•Президент РА утвердил стратегическую программу правовых и судебных реформ на 2012-2016гг. и, исходя из этого, список намеченных мероприятий.
•В рамках стратегической программы правовых и судебных реформ 2012-2016гг. Министерство юстиции Армении разработало проекты о внесении поправок в ряд правовых актов.
•Были проведены работы по разработке системы электронного управления отделов ЗАГС-а, что позволит получать копии записи актов гражданского состояния и справки электронным путем.
•В 2012г. Министерство подготовило панели и буклеты, содержащие информацию обо всех видах процедуры записи актов гражданского состояния и списке документов.
•8 октября 2012г. Минюст Армении разработал проект закона РА “О внесении изменений и дополнений в закон РА об альтернативной службе”.
Завтра офис омбудсмена Армении обнародует годовой доклад Защитника прав человека касательно защиты прав человека в системе Полиции.