ԱԱԾ նախկին քննիչի գործով դատավճիռը մնաց անփոփոխ 03/05/2013   19:57  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ Վերաքննիչ քրեական դատարանը՝ դատավոր  Արշակ Խաչատրյանի  նախագահությամբ,  այսօր անփոփոխ է թողել խոշոր չափերով և կաշառք ստանալու պատրվակով խարդախության մեջ մեղադրվող ՀՀ ԱԱԾ  նախկին քննիչ Վլադիմիր Կոթոլյանի գործով Երևանի Կենտրոն և Նորք Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանի դեկտեմբերի 13-ի դատավճիռը: Վերաքննիչ դատարանն այսպիսով մերժել է մեղադրող  Աշոտ Նադոյանի և պաշտպան Վաղարշակ Գևորգյանի բողոքները:
Պաշտպանական կողմը միջնորդում էր ամբողջությամբ բեկանել Երևանի Կենտրոն և Նորք Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանի դեկտեմբերի 13-ի դատավճիռը, Վլադիմիր Կոթոլյանի նկատմամբ քրեական գործի վարույթը կարճել և դադարեցնել քրեական հետապնդումը: Մերժելու դեպքում կողմը միջնորդում էր  նշանակել նույն հոդվածի սանկցիայով նախատեսված ազատազրկման հետ չկապված պատիժ` տուգանք կամ նվազագույն կամ համաչափ պատիժ: Մեղադրող կողմը նույնպես միջնորդում էր բեկանել դատավճիռը՝ սակայն պատժաչափի խստացմամբ՝ Վլադիմիր Կոթոլյանին մեղավոր ճանաչել նախկին՝ կաշառք ստանալու մեղադրանքով և դատապարտել ազատազրկման 7 տարի ժամկետով`  1.484.560 ՀՀ դրամ գումարը չգերազանցող անձնական գույքի մեկ երրորդ մասի բռնագրավմամբ:
Ի դեպ, Վ.Կոթոլյանը գործով առաջին դատաքննության ավարտին հանցավոր էր ճանաչվել  կաշառք ստանալու մեջ և դատապարտվել 7 տարվա ազատազրկման, սակայն հետագայում դատավճիռը բեկանվել էր և ուղարկվել նույն դատարան՝ նոր կազմով քննության: Դատավոր Մխիթար Պապոյանի նախագահությամբ կայացված դատավճռով  ՀՀ քրեական  օրենսգրքի 311-րդ  հոդվածի  4-րդ մասի 2-րդ կետով՝  առանձնապես խոշոր չափերով  կաշառք  ստանալու  մեղադրանքը  վերաորակվել էր  ՀՀ քրեական  օրենսգրքի  178-րդ  հոդվածի  2-րդ մասի 2-րդ և 5-րդ կետերով մեղադրանքի՝ խարդախություն՝ խոշոր չափերով և կաշառք ստանալու պատրվակով, իսկ Վ.Կոթոլյանը  դատապարտվել  5 տարվա ազատազրկման: Նրա նկատմամբ կիրառվել էր   համաներումը, և  նրա  պատժաչափի չկրած մասը  մեկ երրորդով կրճատվել էր:
Վ.Կոթոլյանի պաշտպան Վաղարշակ Գևորգյանը «Փաստինֆո»-ի թղթակցին հայտնեց, որ անպայման բողոքարկելու է Վերաքննիչ դատարանի որոշումը ՀՀ վճռաբեկ դատարան:

Апелляционный суд оставил без изменения вердикт суда первой инстанции по делу бывшего следователя СНБ Армении В. Котоляна 03/05/2013   20:27  |  Криминальная хроника
Апелляционный уголовный суд Армении под председательством судьи Аршака Хачатряна сегодня оставил без изменения приговор суда общей юрисдикции административных районов Кентрон и Норк-Мараш в отношении бывшего следователя СНБ Армении, обвиняемого в мошенничестве в особо крупном размере, совершенном под предлогом получения взятки. Таким образом, суд оставил без удовлетворения жалобы гособвинителя Ашота Надона и защитника Вагаршака Геворгяна.
Сторона защиты ходатайствовала о полной отмене приговора суда общей юрисдикции административных районов Кентрон и Норк-Мараш от 13 декабря, прекращении уголовного производства и приостановлении уголовного преследования в отношении Владимира Котоляна. В случае если суд отклонит просьбу, то сторона ходатайствует назначить предусмотренное санкцией той же статьи наказание, не связанное с лишением свободы: штраф или минимальный, или соразмерный срок наказания. Сторона обвинения также ходатайствовала об отмене приговора. Гособвинитель просил признать Владимира Котоляна виновным в предъявленном ему прежде обвинении в получении взятки и приговорить его к 7 годам лишения свободы с конфискацией 1/3 личного имущества, не превышающего сумму в размере 1.484.560 драмов.
В. Котолян был осужден на 7 лет лишения свободы. Однако приговор вскоре был отменен и передан в суд для производства нового расследования. По приговору суда под председательством судьи Мхитара Папояна обвинение в получении взятки в особо крупном размере(п.2 ч. 4 ст.311 УК РА) было переквалифицировано на мошенничество, совершенное под предлогом получения взятки(пп. 2 и 5 ч. 2ст. 178). В. Котолян был приговорен к 5 лет лишения свободы. Суд в то же время применил решение об амнистии, принятое по случаю 20-летия независимости Республики Армения, и сократил подсудимому неотбытую им часть наказания на одну треть.
Защитник В. Котоляна Вагаршак Геворгян в беседе с корреспондентом “Фактинфо” заявил, что в обязательном порядке собирается обжаловать решение Апелляционного суда в Кассационном суде РА.