2012թ.-ը բարեհաջող էր վարչապետի և նրա տիկնոջ համար 03/05/2013 01:13 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի և նրա տիկնոջ համար 2012թ.-ը` ի տարբերություն երկրի բնակչության գերակշռող մասի, ֆինանսական առումով բավականին հաջող է եղել:
Եթե նրանք նոր գույք ձեռք չեն բերել` բավարարվելով վարչապետի ունեցած 6 միավոր անշարժ ու 1 միավոր շարժական գույքով, ինչպես նաև նրա տիկնոջ 4 միավոր անշարժ և 3 միավոր շարժական գույքով, վարչապետի արժեթղթերով և այլ ներդրումներով, նրա տիկնոջ հայտարարագրած փոխառությամբ, ապա, ի համեմատ 2011թ.-ի, նրանց եկամուտներն ավելացել են:
Ըստ Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողով 2012թ.-ի համար գույքի և եկամուտների ներկայացրած հայտարարագրերի, Տ.Սարգսյանի դրամական միջոցները 2012-ի տարեսզբին եղել են 35 մլն դրամ և 859 հազար ԱՄՆ դոլար, տարեվերջին` 12 մլն 674 հազար դրամ և 920 հազար 823 ԱՄՆ դոլար: 2011-ի տարեսկզբին նրա դրամական միջոցները հայտարարագրված են եղել 23 մլն դրամ և 778 հազար ԱՄՆ դոլար:
Վարչապետի եկամուտները 2012թ.-ին գոյացել են 3 մլն 340 հազար 80 դրամ աշխատավարձից, 220 հազար 157 դրամ դասախոսության համար վճարից, 13 մլն 375 հազար 476 դրամ, 291 հազար 970 դրամ և 27 մլն 369 հազար դրամ ավանդների տոկոսավճարներից: 2011թ.-ի համեմատ աշխատավարձի չափն եղել է նույնը, սակայն մնացած հոդվածներով ստացած եկամուտներն աճել են:
Վարչապետի տիկնոջ, ով հայտարարագրում զբաղեցրած պաշտոնը նշել է տնային տնտեսուհի, դրամական միջոցները 2012-ի տարեսկզբին եղել են 15 մլն դրամ և 128 հազար 920 ԱՄՆ դոլար, տարեվերջին` 138 հազար 734 ԱՄՆ դոլար: 2011-ի տարեսկզբին նա ունեցել է 12 մլն դրամ և 119 հազար 823 ԱՄՆ դոլար:
Եկամուտները գոյացել են 4 մլն 23 հազար 859 դրամ ավանդի տոկոսավճարից և 10 հազար եվրո վարձակալության վճարից: Վարչապետի տիկնոջ եկամուտներն անցած տարի ևս աճել են` 3 մլն 480 դրամի և 10 հազար եվրոյի չափով:

2012 г. в финансовом плане оказался удачным для премьер-министра Армении и его супруги. Данные деклараций о доходах и имуществе 03/05/2013   01:55  |  Актуальная тема
2012г. для премьер-министра Тиграна Саргсяна и ее супруги в отличие от подавляющего большинства населения выдался довольно-таки удачным в финансовом плане.
Если они в этом году не отличились по части приобретенного имущества, довольствуясь 6 единицами недвижимого и одной единицей движимого имущества, принадлежащего премьер-министру, а также 4 единицами недвижимого и 3 единицами движимого имущества, числящегося за его супругой, ценными бумагами председателя Правительства и другими вложениями, а также задекларированным его супругой займом, то по сравнению с 2011г. их доходы увеличились.
Согласно декларациям о доходах и имуществе, представленным высокопоставленными чиновниками в Комиссию по вопросам этики НС РА, денежные средства Т. Саргсяна в начале 2012 года составляли 35 млн. драмов и 859 тыс. долларов, то в конце года они составили 12 млн. 674 тыс. драмов и 920 тыс. 823 долалров. В начале 2011г. он задекларировал 23 млн. и 778 тыс.долларов.
В 2012г. доходы премьер-министра образовались от заработной платы и составили 3 млн. 340 тыс. 80 драмов: 220 тыс. 157 драмов сумма зарплаты за преподавательскую деятельность, 13 млн. 375 тыс 476 драмов, 291 тыс 970 драмов и 27млн. 369 тыс. драмов - процентный доход по вкладам. По сравнению с 2011г. размер заработной платы не изменился, однако доходы, полученные от других источников, увеличились.
Денежные доходы супруги премьер-министра, которая в графе “занимаемая должность’” декларации указала, что является домохозяйкой, в начале 2012г. составили 15 млн. драмов и 128 тыс. 920 долларов, а в конце года – 138 тыс. 734 доллара. В начале 2011г. она владела 12 млн. драмами и 119 тыс. 823 долларами.
Доходы в 4 млн. 23 тыс. 859 драмов образовались от процентного дохода по вкладам, а также 10 тыс. евро - от арендной платы. Доходы супруги премьер-министра в прошлом году также увеличились на 3 млн. 480 драмов и 10 тыс. евро.