Դատապարտվել է ապօրինի զինամթերք ձեռք բերելու եւ պահելու համար 03/04/2013   02:04  |  Քրեական խրոնիկոն
Սյունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավճռով Ծղուկ գյուղի բնակիչ Կամո Թորոսյանը  հանցավոր է ճանաչվել  ապօրինի  զինամթերք պահելու համար եւ դատապարտվել 1 տարվա ազատազրկման:
Կամո Թորոսյանի «զինանոցը» հագեցած է եղել տարբեր ինքնաձիգերի համար նախատեսված փամփուշտներով: Նրա մոտ իրավապահները հայտնաբերել են մասնավորապես ապօրինի ձեռք բերված  «ԱԿ-74» ինքնաձիգի 5.45 մմ տրամաչափի 312, «ԱԿՄ» ինքնաձիգի 7.62 մմ տրամաչափի 129, 5.6 մմ տրամաչափի 3 փամփուշտներ, «ԱԿ-74» ինքնաձիգի 5 պահունակ և «ԴՇԱ» տեսակի` պայթուցիկ նյութ համարվող, 13 մետր դետոնացիոն քուղ: Եւ այս ամենը 64-ամյա Թորոսյանը պահել է  իր տան անասնագոմի տանիքում:
Դատաքննության սկզբում Կ. Թորոսյանն իրեն լիովին մեղավոր է ճանաչել ապօրինի զինամթերք պահելու համար ՀՀ քրեական օրենսգրքի 235-րդ հոդվածով առաջադրված մեղադրանքում եւ խնդրել կիրառել արագացված դատաքննության կարգ:
Դատարանը բավարարել է մեղադրյալի միջնորդությունը, ու հենց այդ հանգամանքն էլ հաշվի առնելով դատարանը նաեւ վճռել է ազատազրկման ձևով նշանակված պատիժը պայմանականորեն չկիրառել` սահմանելով փորձաշրջան մեկ տարի ժամկետով:
Կ. Թորոսյանի  վարքի նկատմամբ վերահսկողությունը կիրականացնի  ՀՀ արդարադատության նախարարության ՔԿՎ այլընտրանքային պատիժների կատարման բաժնի բնակության վայրի ստորաբաժանումը: Իսկ որպես փորձաշրջանի սկիզբ կհաշվարկվի վերընշված ստորաբաժանման կողմից հաշվառման վերցնելու օրը։ Նրա նկատմամբ խափանման միջոց ընտրված ստորագրությունը չհեռանալու մասին մնում է անփոփոխ մինչև դատավճռի օրինական ուժի մեջ մտնելը։

64-летний житель Сюникской области приговорен к году испытательного срока за незаконное приобретение и хранение боеприпасов 03/04/2013   12:00  |  Криминальная хроника
По приговору суда общей юрисдикции Сюникской области житель села Цхук Камо Торосян признан виновным за незаконное хранение боеприпасов и был осужден на год лишения свободы.
“Арсенал” Камо Торосяна был снабжен патронами, предназначавшимися для разных автоматов. Правоохранители обнаружили у него, в частности, 312 незаконно приобретенных патронов калибра 5.45мм для автоматов “АК-74”, 129 патронов калибра 7.62мм для автоматов “АКМ” и 3 патрона калибра 5.6мм, 5 обойм для автомата “АК-74”, а также взрывчатое вещество типа “ДША”, 13-метровый детонационный шнур. И все это 64-летний Торосян хранил на крыше принадлежащего ему хлева.
В начале судебных слушаний К. Торосян признал себя полностью виновным в предъявленном ему обвинениим, а именно: незаконном хранении боеприпасов, предусмотренном ст. 235 Уголовного кодекса РА и просил рассмотреть дело в порядке ускоренной процедуры судебного разбирательства.
Суд удовлетворил ходатайство обвиняемого и, с учетом именно этого обстоятельства, суд определил наказание, назначенное в виде лишения свободы, условно не применять и назначил ему испытательный период сроком на один год.
Контроль за поведением К. Торосяна будет осуществлять подразделение по исполнению альтернативных мер наказания уголовно-исполнительного управления Минюста Армении. Началом испытательного срока будет считаться день, когда подсудимый встанет на учет в вышеупомянутом подразделении. Избранная в отношении него мера пресечения в виде подписки о невыезде остается неизменной до вступления приговора в законную силу.