Սյունիքում քրեական գործ է հարուցվել գյուղապետի նկատմամբ 03/04/2013 16:08 | Քրեական խրոնիկոն
Սյունիքի մարզի դատախազությունում հարուցվել է քրեական գործ` Ծավ համայնքի ղեկավարների` Սեյրան Զաքարյանի և Արարատ Մարտիրոսյանի կողմից դիտավորությամբ հողամասերի ինքնակամ զավթումը, շինության ինքնակամ կառուցումը չկասեցնելու, «Էներգացանցշին» ԲԲ ընկերության ծառայողների կողմից լիազորությունները չարաշահելու դեպքերի առթիվ:
Հանցագործության մասին ահազանգել է Սյունիքի հակակոռուպցիոն կենտրոնը, որի հաղորդման հիման վրա նախապատրաստված նյութերով պարզվել է, որ Սեյրան Զաքարյանը` 1999-2008թթ., այնուհետև` 2012 թվականից մինչ օրս, իսկ Արարատ Մարտիրոսյանը` 2008-2012թթ. աշխատելով որպես Ծավ համայնքի ղեկավար, հանդիսանալով պաշտոնատար անձ, տեղյակ լինելով, որ «Էներգացանցշին» ԲԲ ընկերությունը ՀԷԿ-ի գլխամասային հանգույցը կառուցել է այդ նպատակով չհատկացված համայնքային և քաղաքացիների սեփականություն հանդիսացող հողամասերի վրա, միջոցներ չեն ձեռնարկել հողամասերի ինքնակամ զավթումը և շինության ինքնակամ կառուցումը կասեցնելու, ինչպես նաև հողամասերի ինքնակամ զավթած, ինքնակամ կառույց իրականացրած անձանց վարչական պատասխանատվության ենթարկելու համար։
Ընկերության ծառայողներն իրենց լիազորություններն օգտագործելով կազմակերպության շահերին հակառակ և առավելություններ ձեռք բերելու նպատակով, ՀԷԿ-ի գլխամասային հանգույցը, առանց համապատասխան թույլտվության և այլ անձանց սեփականության իրավունքով պատկանող հողամասերի նկատմամբ առանց կառուցապատման իրավունքի ձեռքբերման, կառուցել են այդ նպատակով չհատկացված` համայնքին և քաղաքացիներին սեփականության իրավունքով պատկանող հողատարածքներում, ինչի հետևանքով նրանց իրավունքներին և օրինական շահերին պատճառվել է էական վնաս:
Հարուցվել է քրեական գործ` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 315.2-րդ հոդվածի և 214-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով: Նախաքննությունն իրականացնում է ոստիկանությունը։

Прокуратура Сюника возбудила уголовное в отношении главы сельской общины Цав за пособничество незаконному строительству главного узла ГЭС 03/04/2013 16:27 | Криминальная хроника
В Прокуратуре Сюникской области возбуждено уголовное дело по факту умышленного захвата земельного участка, непрекращения самовольного незаконного строительства постройки руководителями общины Цав Сейраном Закаряном и Араратом Мартиросяном и злоупотреблении служебными полномочиями сотрудниками ОАО “Энергацанцшин”.
Сообщение о преступлении поступило от антикоррупционного центра. По материалам, подготовленным на основании их заявления, выяснилось, что Сейран Закарян с 1999 по 2008гг, и с 2012г. по сей день, а Арарат Мартиросян с 2008 по 2012гг., занимая должность руководителей сельской общины Цав, будучи должностными лицами и осведомленными о том, что компания ОАО “Энергацанцшин” построила главный узел ГЭС на не предусмотренных для этого земельных участках, являющихся собственностью граждан и общины, не предприняли соответствующих мер по прекращению самовольного захвата и строительства постройки и привлечению к ответственности лиц, инициировавших самовольное строительство.
Сотрудники компании, воспользовавшись своими полномочиями вопреки интересам организации и с целью приобретения определенных преференций, не имея на то соответствующего разрешения и права на строительство, построили главный узел ГЭС на земельных участках, принадлежащих по праву собственности общине и гражданам, вследствие чего их правам и законным интересам был причинен существенный ущерб.
Возбуждено уголовное дело по признакам деяния, предусмотренного ч. 1 статей 3152 и 214 УК РА. Предварительное расследование дела ведет Полиция.