Մարդու իրավունքների վիճակը Պաշտպանության նախարարության ոլորտում 03/04/2013 11:23 | ԼՐԱՀՈՍ
Մարդու իրավունքների պաշտպանը հրապարակել է 2012 թվականի տարեկան զեկույցը, որում ներկայացված է Մարդու իրավունքների վիճակը Պաշտպանության նախարարության ոլորտում:
Ըստ օրենքի՝ մարդու իրավունքների վիճակի մասին տարեկան զեկույցը պետք է ներկայացվի մինչև մարտի 31-ը: Այսօրվանից ՄԻՊ-ի գրասենյակը հանրությանը կներկայացվեն այդ զեկույցի առանձին հատվածներ, որոնք ներառում են կոնկրետ ոլորտներում առկա լրջագույն հիմնախնդիրները:
Եվ այսպես, Պաշտպանության նախարարության գործունեության ոլորտում արձանագրվել են հետևյալ թերացումները.
• 2012 թվականի ընթացքում զինծառայողների կողմից կանոնագրքային կանոնների և կանոնադրական փոխհարաբերությունների խախտման վերաբերյալ հայտնաբերվել են ընդհանուր թվով շուրջ 400 դեպքեր:
• Առողջական խնդիրներով զինվորական ծառայության զորակոչված զինծառայողները առհասարակ չեն տեղեկացվել իրենց զինվորական ծառայության հակացուցված ձևերի մասին:
• ՀՀ ՊՆ կենտրոնական ռազմաբժշկական հանձնաժողովների որոշումների վերաբերյալ ստացվել է շուրջ 1000 դիմում-բողոք, որը վկայում է այն մասին, որ անձանց զորակոչելիս` մանրակրկիտ բուժհետազոտության արդյունավետ կազմակերպումը բժշկական հանձնաժողովներին չի հաջողվել:
• Որոշ դեպքերում առողջական խնդիրներով զինվորական ծառայության զորակոչված զինծառայողները զորամասերի հրամանատարության կողմից իրենց առողջական վիճակի հետ անհամատեղելի հրամաններ են ստացել և կատարել:
• Զորամասերում գրանցվել են ոչ պատշաճ բուժօգնության տրամադրման դեպքեր:
• ՀՀ զինված ուժերի որոշ սպաներ ցանկություն են հայտնել զինվորական ծառայության անցնելու մասին պայմանագիրը վաղաժամկետ լուծել, սակայն բարձրագույն հրամանատարական կազմը անհիմն ձգձգել է զեկուցագրի ստորագրումը:
• Չլուծված է մնացել շատ զինծառայողների բնակարանային պայմանների ապահովման խնդիրը:
• Գրանցվել են զինծառայողների կողմից քաղաքացիների հանդեպ անհարգալից վերաբերմունքի դրսևորման մի շարք դեպքեր:
• Գրանցվել են բազմաթիվ դեպքեր, երբ ՀՀ ՊՆ կենտրոնական ռազմաբժշկական հանձնաժողովների որոշումները սահմանված կարգով չեն տրամադրվել անձանց:
• ՀՀ ՊՆ ռազմական ոստիկանության աշխատակիցները, իրենց գործառույթներն իրականացնելիս, առանձին դեպքերում թույլ են տվել իրենց պաշտոնական դիրքի չարաշահումներ:
• 2012 թվականին ընդունվել է «Հայաuտանի Հանրապետության Զինված ուժերի կարգապահական կանոնագիրք» ՀՀ օրենքը:
• Ըստ պաշտոնական տվյալների ընթացիկ տարում` նախորդ տարիների համեմատու¬թյամբ, նվազել են զինված ուժերում տեղի ունեցած մահվան դեպ-քերը:
• Զինծառայողների կողմից կանոնագրքային կանոնների և կանոնադրական փոխհարաբերությունների խախտման դեպքերը կանխարգելելու նպատակով իրականացվել են պրոֆիլակտիկ և կանխարգելիչ բնույթի միջոցառումներ:
• 2012 թվականին թվով 157 զինծառայողներ ապահովվել են բնակարաններով, իսկ ծառայության վայրում ծառայողական բնակարանների բացակայության դեպքում զինծառայողների կողմից վարձակալված բնակարանների դիմաց պաշտպանության նախարարությունը տրամադրել է դրամական փոխհատուցում։

Омбудсмен Армении обнародовал годовой доклад о состоянии прав челвоека в Минобороны РА 03/04/2013   13:04  |  Лента новостей
Защитник прав человека опубликовал годовой доклад 2012г., в котором представлено состояние прав человека в Минобороны Армении.
По закону, годовой доклад о состоянии прав человека должен быть представлен до 3 марта. С сегодняшнего дня офис ЗПЧ представит общественности отдельные главы из доклада, в котором затронуты серьезные проблемы, наличествующие в различных областях.
Таким образом, в Минобороны Армении зафиксированы следующие недостатки:
• Выявлено около 400 случаев нарушения уставных правил взаимоотношений.
• Военнослужащие с проблемами со здоровьем, призванные на военную службу, как правило, не были информированы о противопоказанных им видах военной службы.
• Поступило около 1000 заявлений- жалоб касательно решений, принятых Центральной военно-врачебной комиссии МО РА, которые свидетельствуют о том, что врачебной комиссии не удалось организовать проведение тщательного медицинского обследования в ходе призыва.
• В некоторых случаях военнослужащие, у которых имеются определенные проблему со здоровьем, получали от командования воинских частей несовместимые с состоянием их здоровья приказы и выполняли их.
• В воинских частях зарегистрированы случаи ненадлежащего оказания медпомощи.
• Некоторые офицеры ВС РА выразили желание заблаговременно расторгнуть контракт о прохождении военной службы, однако командный состав безосновательно затягивал подписание рапорта.
• Осталась нерешенной проблема обеспечения жильем многим военнослужащих.
• Зарегистрирован ряд случаев проявления неуважительного отношения военнослужащих к гражданам.
• Зарегистрированы множество случаев, когда решения Центральных военно-врачебных комиссий МО РА в установленном законом порядке не были предоставлены гражданам.
• Сотрудники Военной полиции Минобороны Армении при выполнении своих функций, в отдельных случаях допустили превышение своих служебных полномочий.
Наметившаяся положительная динамика:
• В 2012 году был принят закон РА “О дисциплинарном уставе Вооруженных сил Республики Армения”
• Согласно официальным данным, в текущем году по сравнению с предыдущими годами сократились случаи смерти военнослужащих в ВС Армении.
• С целью предупреждения случаев нарушения уставных правил взаимоотношений между военнослужащими были осуществлены профилактические мероприятия.
• В 2012 году около 157 военнослужащих были обеспечены жильем, а в случае отсутствия служебных квартир в местах несения службы Минобороны Армении предоставило денежные компенсации для возмещения платы арендуемых военнослужащими квартир.
Постскриптум: Завтра будет представлен доклад омбудсмена о состоянии прав человека в Минюсте Армении.