Արդարացվեց, իսկ պետության կրած վնասի բռնագանձման հարցը մնաց առկախ 03/04/2013 12:40 | ԳՈՐԾ #
Զինված ուժերի զորամասերից մեկում բջջային հեռախոսի ոչ ավանդական եղանակով լիցքավորումը առաջացրել էր ծանր վնաս՝ հեռախոսի հետ միասին այրվել էր ռազմական տեխնիկան և ռազմամթերքը` երկրին պատճառելով 2.658.728 ՀՀ դրամի գույքային վնաս:
Այսպես, ըստ նախաքննության մարմնի առաջադրած մեղադրանքի, N զորամասի ջոկի հրաձիգ, պայմանագրային զինծառայող, շարքային Արսեն Դանիելյանը՝ գումարտակի անձնակազմի հետ միասին որպես դիտորդ մարտական դիրքում հերթապահության գտնվելով՝ 2011թ. նոյեմբերի 1-ին, ժամը 13.35-ի սահմաններում գնացել է դիրքի հետնամասում գտնվող փոս ճանապարհ` իր անձնական օգտագործման բջջային հեռախոսի մարտկոցը լիցքավորելու համար բացել ավտոմեքենայի ցուցիչների վահանակի ապահովիչների կափարիչը, լարերի միջոցով կատարել կարճ միացում: Զինծառայողի անփութության պատճառով առաջացել է հրդեհ, որի հետևանքով ավտոմեքենայի թափքի 5 արկղերի մեջ գտնվող 60 հատ 60 միլիմետրանոց ականանետի ականները վառվել ու պայթել էին, իսկ ավտոմեքենան ամբողջությամբ այրվել:
Ամբաստանյալ Ա. Դանիելյանը նախաքննության, ինչպես նաև դատաքննության ժամանակ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 370-րդ հոդվածով՝ ռազմական գույքն անզգուշությամբ ոչնչացնելը կամ վնասելը, իրեն առաջադրված մեղադրանքում իրեն մեղավոր էր ճանաչել և միջնորդել արագացված դատաքննության կարգ կիրառելու մասին, սակայն դատական վիճաբանությունների փուլում հայտարարել էր, որ իրեն մեղավոր չի ճանաչում, խնդրել էր վերսկսել դատաքննությունը և անցկացնել ընդհանուր հիմունքներով:
2012թ. օգոստոսի 17-ի դատավճռով Սյունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Սերգեյ Աղաբեկյանի նախագահությամբ, ստուգման ենթարկելով ամբաստանյալ Ա. Դանիելյանի ցուցմունքները, դրանք համադրելով քրեական գործով ձեռք բերված ապացույցների հետ, հանգել էր այն եզրակացության, որ նախաքննական մարմնի՝ Ա. Դանիելյանին առաջադրած մեղադրանքը չի հաստատվել:
Ըստ Ա. Դանիելյանի դատաքննական ցուցմունքի՝ ինքը խնդրել է իր համածառայակից Ա. Գրիգորյանին լիցքավորման դնել իր հեռախոսի մարտկոցը, նա էլ համաձայնել է: Որոշ ժամանակ անց Ա. Գրիգորյանն իրեն հարցրել է, թե արդյոք հանել է իր հեռախոսի մարտկոցը լիցքավորումից, ինքն էլ ասել է, որ չի հանել: Նա գնացել է հեռախոսի մարտկոցը լիցքավորումից հանելու և տեսել, որ մեքենան արդեն վառվում է:
Հիշյալ համածառայակիցը՝ ջոկի գնդացրորդ, պայմանագրային զինծառայող, շարքային Արմեն Գրիգորյանն իր ցուցմունքով հաստատել էր ամբաստանյալի ցուցմունքը և հավելել, որ մոտ երկու ժամ անց նկատել է, որ մեքենայի կողմից ծուխ է բարձրանում: Մեքենայի հրդեհվելու մասին հայտնել է դիրքի ավագ, ավագ լեյտենանտ Ա. Բեգլարյանին, ով իրենց հրահանգավորել է չմոտենալ մեքենային, վերադառնալ գետնատնակ և պաշտպանվել թաքստոցում: Տեղի ունեցածի մասին դիրքի ավագը զեկուցել է զորամասի հրամանատարին, նա ներկայացել է դեպքի վայր ու հարցրել, թե ում մեղքով է մեքենան վառվել, ըստ Ա.Գրիգորյանի ցուցմունքի, «Արսեն Դանիելյանն առաջ է անցել, ու ասել, որ կատարվածում ինքն է մեղավոր», թեև իրականում մարտկոցը ինքը՝ Ա.Գրիգորյանն է լիցքավորման դրել, բացել ավտոմեքենայի վահանակի ապահովիչի կափարիչը, լարերը միացրել իրար ու կարճ միացում կատարել: Վկան նշել է, որ ինքը չի մտածել, որ կատարվածի մեղավորը ինքն է` մտածելով, որ հեռախոսի մարտկոցն Ա. Դանիելյանինն է, ուրեմն մեքենայի վառվելու մեջ նա է մեղավոր:
Դիրքի ավագ, վկա Առնոլդ Բեգլարյանը դատարանում ցուցմունք է տվել, որ «Արսեն Դանիելյանն առաջ է անցել, ու ասել, որ կատարվածում ինքն է մեղավոր», սակայն ավելի ուշ՝ 2012թ. մարտի կեսերին վաշտի հրամանատարն իրեն հայտնել է, որ մեքենան ոչ թե Ա. Դանիելյանի մեղքով է վառվել, այլ Ա. Գրիգորյանի:
Դատական վիճաբանությունների փուլում մեղադրողը հրաժարվել էր ամբաստանյալ Արսեն Դանիելյանին առաջադրված մեղադրանքից` ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 35-րդ հոդվածի 4-րդ մասով նախատեսված հիմքով, ըստ որի «մեղադրողը դատարանում հայտնաբերելով քրեական հետապնդումը բացառող հանգամանքներ՝ պարտավոր է հայտարարել ամբաստանյալի նկատմամբ քրեական հետապնդում իրականացնելուց հրաժարվելու մասին», ինչն էլ իր հերթին դատարանի համար քրեական գործի վարույթը կարճելու ու քրեական հետապնդումը դադարեցնելու հիմք է:
Դատարանը ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 366-րդ հոդվածի 4-րդ մասի հիմքով, ըստ որի մեղադրողի կողմից մեղադրանքից հրաժարվելու դեպքում դատարանը պարտավոր է դատական նիստում կայացնել արդարացման դատավճիռ, արդարացրել ու անմեղ է ճանաչել Արսեն Դանիելյանին առաջադրված մեղադրանքում, իսկ տարածքային զինդատախազության կողմից ներկայացված քաղհայցը` պետական շահերի պաշտպանության առումով Արսեն Դանիելյանից հօգուտ պետբյուջեի 2.658.728 ՀՀ դրամ բռնագանձելու պահանջի մասին թողել առանց քննության:

В Армении суд оправдал военнослужащего, по вине которого загорелась машина с боеприпасами 03/04/2013   18:39  |  Дело #
Попытка подзарядить аккумулятор сотового телефона нетрадиционным способом в одном из воинских частей ВС оказалась чреватой причинением существенного вреда: вместе с телефоном загорелись вооруженная техника, а также боеприпасы. Сумма причиненного ущерба государству составила 2.658.728 драмов.
Таким образом, согласно предъявленному органом предварительного следствия обвинению, военнослужащий по контракту, рядовой Арсен Даниэлян вместе с составом батальона, находясь на дежурстве на боевой позиции в качестве наблюдателя, 1 ноября 2011г. в районе 13.35, желая подзарядить аккумулятор сотового телефона, находящегося в его личном пользовании, вскрыл крышку блока предохранителя, расположенного в панели приборов автомобиля и при помощи подсоединения проводов вызвал короткое замыкание. Из-за безалаберности военнослужащего вспыхнул пожар, вследствие которого находящиеся в кузове автомобиля 5 ящиков с 60 минами 60-метрового миномета загорелись и взорвались, а машина целиком выгорела.
Подсудимый А. Даниэлян как в ходе предварительного следствия, так и судебных слушаний признал себя виновным в предъявленном ему обвинении в совершении преступления, предусмотренного ст. 370 Уголовного кодекса РА – уничтожение имущества или его повреждение и ходатайствовал о применении процедуры ускоренного судебного разбирательства, однако на стадии судебных прений заявил о том, что не признает себя виновным, и просил о возобновлении и проведении судебных слушаний по общим правилам.
По приговору от 17 августа 2012г. суд общей юрисдикции Сюникской области под председательством судьи Сергея Агабекяна, проверив показания подсудимого А. Даниэляна, сопоставив их с добытыми в ходе расследования уголовного дела доказательствами, пришел к заключению, что обвинение, инкриминированное А. Даниэляну органом предварительного следствия, не подтвердилось.
Согласно показаниям А. Даниэляна, данным в ходе судебных слушаний, он просил своего сослуживца А. Григоряна подзарядить аккумулятор его сотового телефона, и тот согласился. Спустя какое-то время А. Григорян спросил у него, снял ли он аккумулятор с зарядки, на что он ответил, что не снял. Он пошел, чтобы отключить аккумулятор от зарядки и увидел, что горит машина.
Вышеупомянутый сослуживец, пулеметчик отряда, военнослужащий по контракту, рядовой Армен Григорян в своих показаниях подтвердил показания подсудимого и добавил, что спустя два часа увидел, как над машиной поднимается дым. О возгорании машины заявил старший лейтенант А. Бегларян, который приказал не подходить к машине и вернуться в блиндаж. О случившемся лейтенант доложил командиру воинской части. Он прибыл на место происшествия и спросил, по чьей вине загорелась машина. По показаниям А. Григоряна, “Арсен Даниэлян вышел вперед и заявил, что в случившемся повинен он, хотя аккумулятор на зарядку поставил А. Григорян, и он же вскрыл крышку блока предохранителя, расположенного в панели приборов автомашины, подсоединил провода и вызвал короткое замыкание” .Свидетель отметил, что он не думал, что виновником происшествия является он. Аккумулятор телефона А. Даниэляна, значит он и виноват в возгорании автомобиля.
Свидетель Арнольд Бегларян дал в суде показания о том, что “Арсен Даниэлян вышел вперед и заявил, что в случившемся виновен он”, однако позднее в середине марта 2012г. командир роты ему сообщил, что машина загорелась по вине не А. Даниэляна, а А. Григоряна.
В ходе судебных прений обвинитель отказался от предъявленного Арсену Даниэляну обвинения на основании положения, предусмотренного ч. 4 ст. 35 уголовно-процессуального кодекса Армении, согласно которому “гособвинитель, обнаружив в ходе судебных слушаний обстоятельства, исключающие уголовное преследование, обязан заявить об отказе от осуществления уголовного преследования в отношении подсудимого, что , в свою очередь, служит основанием для вынесения решения о прекращении производства уголовного дела и приостановлении уголовного преследования”.
Суд на основании ч. ст. 366 Уголовно-процессуального кодекса Армении, согласно которому в случае отказа гособвинителя от обвинения суд обязан вынести оправдательный приговор и признать невиновным Арсена Даниэляна в предъявленном ему обвинении, а гражданский иск территориальной военной прокуратуры с требованием взыскать с Арсена Даниэляна в пользу госбюджета 2.658.728 драмов, исходя из защиты государственных интересов, оставить без рассмотрения.