Սկսվեց «Մատաղիսի» գործով վերաքննիչ բողոքների քննությունը 03/04/2013   18:42  |  ԼՐԱՀՈՍ
Այսօր Վերաքննիչ քրեական դատարանում՝ դատավոր Եվա Դարբինյանի նախագահությամբ, սկսվեց «Մատաղիսի» գործով արդարացման դատավճռի դեմ մեղադրող կողմի և տուժող Ռոման Եղիազարյանի իրավահաջորդ Գոհար Մելքոնյանի վերաքննիչ բողոքների քննությունը:
Շիրակի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանը 2012թ.-ի դեկտեմբերի 18-ի դատավճռով ամբաստանյալներ Ռազմիկ Սարգսյանը, Մուսա Սերոբյանն ու Արայիկ Զալյանը անմեղ էին ճանաչվել ու արդարացվել՝ կատարված հանցագործությանը նրանց մասնակցությունը ապացուցված չլինելու հիմքով: Ամբաստանյալները մեղադրվում էին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 112-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին, 6-րդ և 14-րդ կետերով՝ երկու կամ ավելի անձանց նկատմամբ դիտավորությամբ առողջությանը ծանր վնաս պատճառելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է տուժողների՝ ամբաստանյալների ծառայակիցներ Ռոման Եղիազարյանի ու Հովսեփ Մկրտումյանի մահը:
Մեղադրող կողմը դատարանում հայտարարեց, որ առաջին ատյանի դատարանը սուբյեկտիվ է գնահատել ապացույցները և կայացրել ակնհայտ անարդարացի դատավճիռ: Մեղադրող կողմը և տուժողի իրավահաջորդ Գոհար Մելքոնյանը իրենց վերաքննիչ բողոքներում հիմնական շեշտը դրեցին նախաքննության ընթացքում ամբաստանյալ Ռազմիկ Սարգսյանի ինքնախոստովանական ցուցմունքի վրա, որը ըստ նրանց լիովին ապացուցում է ամբաստանյալների մեղքը: Ըստ նրանց` չեն հաստատվել պաշտպանական կողմի հայտարարությունները, թե այդ ցուցմունքները տրվել են բարոյական, հոգեբանական և ֆիզիկական բռնությունների ազդեցության տակ:
Մեղադրող կողմը միջնորդեց բեկանել դատավճիռը և կայացնել մեղադրական դատավճիռ՝ Ռազմիկ Սարգսյանին դատապարտելով 7, իսկ Մ.Սերոբյանին ու Ա.Զալյանին՝ 8-ական տարվա ազատազրկման: Տուժողի իրավահաջորդ Գոհար Մելքոնյանը նույնպես՝ հիմնվելով Ռ.Սարգսյանի վերոհիշյալ ցուցմունքի վրա, հայտարարեց, որ իր որդու մահվան մեջ մեղավոր են դատարանով արդարացված 3 անձինք, ուստի նրանք նորից պետք է հայտնվեն ճաղերի հետևում:
Վերաքննիչ բողոքների դեմ առարկություն է ներկայացրել գործով մյուս տուժողի՝ Հովսեփ Մկրտումյանի, իրավահաջորդ Մովսես Մկրտումյանը, ով գտնում է, որ իսկական հանցագործներն արդեն 9 տարի է գտնվում են ազատության մեջ, իսկ Ռ. Սարգսյանը, Մ. Սերոբյանը, և Ա. Զալյանը անմեղ են:
Ամբաստանյալների պաշտպան Հայկ Ալումյանը վերաքննիչ բողոքների վերաբերյալ իր առարկությունում հայտարարեց, որ մեղադրողների կողմից վկայակոչվող ցուցմունքից բացի գործով կա ևս մեկ խոստովանական ցուցմունք, որ տվել է վկա Արման Գրիգորյանը՝ նա իր ցուցմունքում տուժողների մահվան մեջ մեղավոր այլ անձանց է մատնանշել ու այլ շարժառիթներ: Ըստ պաշտպանի, Ռ. Սարգսյանի վերոհիշյալ ցուցմունքը չակերտավոր ինքնախոստովանական ցուցմունք է տրվել՝ նրա նկատմամբ կիրառված քննության խորթ մեթոդների ազդեցության տակ: Այդ ցուցմունքում նշվող հանգամանքները չեն բխում գործով ձեռք բերված ապացույցներից:
Վերաքննիչ բողոքների վերաբերյալ իրենց առարկությունները ամբաստանյալները կներկայացնեն մարտի 25-ի դատական նիստում:

Апелляционный суд Армении приступил к рассмотрению исков против оправдательного вердикта по “делу Матагиса” 03/04/2013   20:43  |  Лента новостей
Апелляционный суд Армении сегодня под председательством судьи Евы Дарбинян приступил к рассмотрению апелляционных жалоб стороны обвинения и правопреемника потерпевшего Романа Егиазаряна Гоар Мелконян против оправдательного вердикта по “делу Матагиса”, вынесенного судом общей юрисдикции Ширакской области Армении в отношении Араика Заляна, Мусы Серобяна и Размика Саргсяна.
По приговору суда общей юрисдикции Ширакской области от 18 декабря 2012г. Размик Саргсян, Муса Серопян и Араик Залян были признаны невиновными и оправданы на основании отсутствия доказательств, подтверждающих их участие в совершении преступления. Подсудимые обвинялись по признакам деяния, предусмотренного пп.1,6 и 14 ч. 2 ст. 112 Уголовного кодекса РА- умышленное причинение тяжкого вреда здоровью двух и более лиц, повлекшее смерть по неосторожности потерпевших, сослуживцев подсудимых Романа Егиазаряна и Овсепа Мкртумяна.
Сторона обвинения заявила в суде, что суд первой инстанции оценил субъективно доказательства и вынес явно несправедливый приговор. Сторона обвинения и правопреемник потерпевшего Гоар Мелконян в своих апелляционных жалобах основной акцент сделали на признательных показаниях подсудимого Размика Саргсяна, данных в ходе предварительного расследования, которые, по их мнению, полностью доказывают вину подсудимых. Они считают, что заявления стороны защиты о том, что показания выбивали из подсудимых при помощи психологического давления и физического насилия, не подтвердились.
Сторона обвинения представила ходатайство об отмене вердикта и вынесении обвинительного приговора и просила приговорить Размика Саргсяна на 7, а М. Серопяна – на 8 и А. Заляна – на 8 лет лишения свободы. Правопреемник потерпевшего Гоар Мелконян, основываясь также на вышеупомянутом показании Р. Саргсяна, заявила, что в смерти ее сына повинны трое лиц, оправданных судом, посему они снова должны оказаться за решеткой.
Возражения относительно апелляционной жалобы представили правопреемник потерпевшего Овсепа Мкртумяна Мовсес Мкртумян, который считает, что настоящие убийцы уже 9 лет находятся на свободе, а Р. Саргсян, М. Серопян и А. Залян невиновны.
Адвокат подсудимых Айк Алумян выразил возражение относительно апелляционных жалоб, заявив, что кроме показания, на которые ссылается сторона обвинения, есть еще одно признательное показание по делу, данное свидетелем Арманом Григоряном. Он в своих показаниях указал на других людей, виновных в смерти потерпевших, и озвучил иные мотивы. По мнению адвоката, Р. Саргсян дал признательные показания под воздействием недозволенных методов ведения следствия. Обстоятельства, отмеченные в этих показаниях, не проистекают из полученных в ходе расследования дела доказательств.
Возражения относительно апелляционных жалоб подсудимые представят на судебном заседании, назначенном на 25 марта.