Ոստիկանությունն արձագանքել է ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ դիտորդական առաքելության միջանկյալ զեկույցի դիտարկումներին 03/02/2013 15:09 | ԼՐԱՀՈՍ
ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ դիտորդական առաքելությունը մարտի 2-ին հրապարակել է հետընտրական հերթական միջանկյալ զեկույցը՝ փետրվարի 18-ի Նախագահի ընտրություններին հաջորդած հետընտրական զարգացումների վերաբերյալ:
Դրանում, մասնավորապես, անդրադարձ կա նաև Րաֆֆի Հովհաննիսյանի խաղաղ, սակայն անօրինական հավաքների կապակցությամբ ՀՀ ոստիկանության կողմից արված հայտարարություններին:
ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ դիտորդական առաքելության միջանկյալ զեկույցին անդրադարձել է նաև ՀՀ ոստիկանությունը՝ հայտնելով, որ ոստիկանության պարտականությունը` հայտարարելու իրազեկում պահանջող, սակայն առանց իրազեկման անցկացվող հավաքների ժամանակ դրանց անօրինական լինելու և օրենքով նախատեսված պատասխանատվության մասին, շարունակելու է գործադրվել այնքան ժամանակ, քանի դեռ իրազեկում պահանջող հավաքներն անցկացվում են Հավաքների ազատության մասին օրենքի պահանջների խախտմամբ:
ՀՀ ոստիկանության այդ լիազորությունն ուղղակիորեն նախատեսված է Հավաքների ազատության մասին ՀՀ օրենքի 32-րդ հոդվածի 2-րդ մասով և ուղղված է հենց հավաքի մասնակիցներին իրենց վարքագծի հետևանքների պարզաբանմանը` որպես իրավական հստակությունն ու կանխատեսելիությունն ապահովելու պահանջի կատարման միջոց:
Հարկ է նաև նկատել, որ խոսքը վարչական իրավախախտում կատարելու վերաբերյալ նախազգուշացնելու մասին է, որը որևէ կապ չունի խաղաղ հավաքին իր լիազորությունների սահմաններում աջակցելու՝ ոստիկանության պարտականության հետ:

Полиция Армении откликнулась на промежуточный доклад ОБСЕ/БДИПЧ, посвященный поствыборной ситуации в Армении 03/02/2013 15:32 | Лента новостей
Наблюдательская миссия ОБСЕ/БДИПЧ 2 марта опубликовала очередной доклад касаемо поствыборных развитий в Армении.
В докладе, в частности, затронута тема, касающаяся заявления Полиции РА в связи с инициированными Раффи Ованнисяном мирными, однако незаконными митингами.
Полиция Армении не оставила без внимания доклад наблюдательской миссии ОБСЕ/БДИПЧ. Полиция, в частности, заявила, что в обязательства Полиции входит информировать о незаконности собраний, требующих уведомления, однако проводимых без предварительного извещения, также оповещать об ответственности, предусмотренной законом. Полиция будет информировать до тех пор, пока собрания, требующие предварительного уведомления, будут проводиться с нарушением требований закона “О свободе собраний, митингов, демонстраций и шествий".
Данное полномочие Полиции РА напрямую предусмотрено в ч. 2 ст. 35 закона “О свободе собраний, митингов, демонстраций и шествий" и обращено именно к участникам митингов, имеющее своей целью разъяснение последствий их поведения в качестве средства выполнения требования по обеспечению правовой ясности и предсказуемости.
Следует отметить, что речь идет о предупреждении совершения административного правонарушения, которое никоим образом не касается обязанности Полиции по оказанию содействия в проведении мирных собраний в рамках ее полномочий.