Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության հետ բարեկամության խումբ` Լիտվայի խորհրդարանում 03/02/2013   16:20  |  ԼՐԱՀՈՍ
Լիտվայի Հանրապետության Սեյմասի մի խումբ պատգամավորներ փետրվարի 26-ին հանդես են եկել ԼՀ խորհրդարանում Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության հետ բարեկամության խումբ ստեղծելու մասին հայտարարությամբ:
Ինչպես «Pastinfo.am»-ին հայտնեցին ՀՀ ԱԺ հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, Լիտվայի Հանրապետության Սեյմասի տարբեր քաղաքական ուժեր ներկայացնող ինը պատգամավորների կողմից ստորագրված հայտարարության մեջ ասված է.
«Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ այս տարի նշվում է Արցախի (Լեռնային Ղարաբաղի) ժողովրդի կողմից իր ինքնորոշման իրավունքի իրականացման 25-ամյակը և այն, որ Լիտվան մշտապես աջակցել է այդ ձգտմանը և քաջալերել, որպեսզի հիմնախնդիրը խաղաղ լուծում ստանա,
Համարելով, որ Լիտվայի և Արցախի ժողովուրդներն անկախության համար իրենց պայքարում ղեկավարվել են միջազգային իրավունքի լայնորեն ընդունված չափանիշներով, ժողովրդավարական արժեքներով և ընդհանուր գաղափարներով՝ հանձնառություն, որին նրանք ցայսօր հավատարիմ են,
Կիսելով ընդհանուր Եվրոպայի տարածքի տեսլականը, որտեղ յուրաքանչյուր բնակիչ ապահովված է մարդու հիմնական իրավունքներից և հիմնարար ազատություններից ազատորեն օգտվելու իրավունքով,
Հաշվի առնելով այն, որ միջազգային պրակտիկայում ինքնորոշման իրավունքը ժողովուրդների անվտանգության եւ ժողովրդավարական զարգացման միակ հնարավոր երաշխիքն է,
Նշելով բոլոր մակարդակներում օրինական ընտրությունների միջոցով ազատ ու ժողովրդավարական հասարակություն կառուցելու եւ պատասխանատու ու գործուն կառավարություն ձևավորելու գործում Արցախի նշանակալից ջանքերը,
Համարելով, որ կարևոր է առկա հիմնախնդիրները լուծելու եւ տարածաշրջանում երկարատև խաղաղություն ու կայունություն հաստատելու գործում Արցախի ներգրավվածությունը միջազգային հանրության շրջանում:
Մենք՝ Լիտվայի Հանրապետության Սեյմասի մի խումբ պատգամավորներս, հայտարարում ենք Լիտվայի Հանրապետության Սեյմասում Արցախի Հանրապետության (Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության) հետ բարեկամության խումբ ստեղծելու մասին»:

В Сейме Литвы создана группа дружбы с Республикой Арцах 03/02/2013   17:18  |  Лента новостей
26 февраля Группа депутатов Сейма Литовской Республики выступила с заявлением о создании в Сейме Литовской Республики Группы Дружбы с Нагорно-Карабахской Республикой (Республикой Арцах).
Как сообщили "Pastinfo.am" в Управлении по связям с общественностью и средствами информации, в заявлении, подписанном 9 депутатами, представляющими различные политические силы Сейма Литовской Республики, говорится:
“Учитывая, что в этом году исполнилось 25 лет со дня, когда народ Арцаха (Нагорного Карабаха) воспользовался своим правом на самоопределение, а Литва все это время поддерживала это стремление и высказывалась за мирное урегулирование проблемы;
Принимая во внимание тот факт, что народы Литвы и Арцаха в борьбе за свою независимость руководствовались общепринятыми нормами международного права, демократическими ценностями и общими идеалами, приверженность которым сохраняют по сей день;
Разделяя видение общеевропейского пространства, где каждый его житель обеспечен правом беспрепятственно пользоваться основными правами и фундаментальными свободами;
Учитывая, что в международной практике принцип права на самоопределение является единственно возможной гарантией обеспечения физической безопасности и демократического развития народов;
Отмечая значительные усилия Арцаха по созданию свободного и демократического общества посредством проведения легитимных выборов на всех уровнях и формирования ответственного и эффективного правительства;
Считая важным вовлечение Арцаха в международное сообщество для решения существующих проблем и установления долгосрочного мира и стабильности в регионе;
Мы, группа депутатов Сейма Литовской Республики, заявляем о решении создать в Сейме Литовской Республики Группу Дружбы с Республикой Арцах (Нагорно-Карабахской Республикой)”.