Մատաղիսի գործը՝ ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարանում 03/02/2013   14:46  |  ԼՐԱՀՈՍ
2013 թ. մարտի 4-ին՝ ժամը 14:00-ին, ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարանում նշանակված է «Մատաղիսի» գործով արդարացման դատավճռի դեմ տուժողի իրավահաջորդի և մեղադրող կողմերի բողոքների քննությունը:
Տուժողներից Ռոման Եղիազարյանի իրավահաջորդ Գոհար Մելքոնյանն իր բողոքով միջնորդել է վերանայել ՀՀ Շիրակի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավճիռը և կայացնել ճիշտ վճիռ: ՀՀ զինվորական կենտրոնական դատախազությունը պահանջում է ամբողջությամբ բեկանել դատարանի վճիռը, կայացնել մեղադրական դատավճիռ և Ռազմիկ Սարգսյանին դատապարտել 7, Արայիկ Զալյանին՝ 8, Մուսա Սերոբյանին` 8 տարի ազատազրկմամբ:
Հիշեցնենք, որ Ռազմիկ Սարգսյանը, Մուսա Սերոբյանը և Արայիկ Զալյանը մեղադրվում էին 2003 թ. ծառայության ընթացքում Մատաղիս գյուղում իրենց ծառայակիցներ Ռոման Եղիազարյանի և Հովսեփ Մկրտումյանի սպանության մեջ:
Եվ ինը տարի համառ պայքարից հետո միայն Շիրակի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանը արդարացրել է նրանց:

Апелляционный суд Армении рассмотрит жалобы против оправдательного вердикта по “делу Матагиса” 03/02/2013   15:21  |  Лента новостей
4 марта 2013г. в 14.00 в Апелляционном уголовном суде РА будут рассмотрены жалобы стороны обвинения и правопреемника потерпевшего, оспаривающих оправдательный приговор по делу “Матагиса”.
Правопреемник потерпевшего Ромы Егиазаряна Гоар Мелконян в своей жалобе ходатайствует о пересмотре вердикта суда общей юрисдикции Ширакской области и вынесении справедливого решения. Центральная военная прокуратура Армении требует полностью отменить решение суда, вынести обвинительный приговор и приговорить Размика Саргсяна к 7, Араика Заляна – к 8, Мусу Серопяна – 8 годам лишения свободы.
Напомним, что Размик Саргсян, Араик Залян, Муса Серопян обвинялись в убийстве своих сослуживцев Романа Егиазаряна и Овсепа Мкртумяна, совершенном во время службы в Армии в 2003г. в селе Матагис.
И только после 9 лет упорной борьбы суд общей юрисдикции Ширакской области вынес оправдательный вердикт в отношении них.