Րաֆֆի Հովհաննիսյանն ընդդեմ ԿԸՀ-ի գործով վճիռը` մարտի 4-ին 03/01/2013 17:46 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ վարչական դատարանը` նախագահությամբ Կարեն Ավետիսյանի, այսօրվա նիստում ավարտեց ընդդեմ ՀՀ կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի ՀՀ նախագահի թեկնածու, «Ժառանգություն» կուսակցության առաջնորդ Րաֆֆի Հովհաննիսյանի հայցի հիման վրա գործի քննությունը: Ր.Հովհաննիսյանը վիճարկում է ՀՀ ԿԸՀ անգործությունը և պահանջում ԿԸՀ-ին պարտավորեցնել «ՀՀ նախագահի թեկնածու Սերժ Սարգսյանի ավելի քան 1600 քարոզչական շտաբների ու դրա վրա տեղադրված քարոզչական պաստառների շուկայական արժեքը և դրա ծախսերը ներառել ՀՀ նախագահի թեկնածու Սերժ Սարգսյանի քարոզչական ծախսերի մեջ» և անվավեր ճանաչել ՀՀ ԿԸՀ թիվ 60-Ա որոշումը:
Վճիռը կհրապարակվի մարտի 4-ին:
Հայցվոր կողմի ներկայացուցիչ, ՀՀ փաստաբանների պալատի անդամ Կարեն Մեժլումյանը դատարանին ներկայացրեց ապացույցներ` լուսանկարների տեսքով, որոնցում պատկերված են ՀՀ նախագահի թեկնածու Սերժ Սարգսյանի անվամբ և կարգախոսով պաստառներ: Դրանք փակցված են եղել խանութների, ինչպես նաև մշակույթի տների վրա: Հայցվոր կողմի պնդմամբ՝ դրանք քարոզչություն պարունակող պաստառներ են և փակցված են եղել անթույլատրելի վայրերում:
Դատաքննության ընթացքում պատասխանողի կողմից հայցվորին ուղղվեց հարց, թե արդյոք նշված պաստառները վերջինս դիտարկում է որպես նախագահի թեկնածու Սերժ Սարգսյանին կողմ կամ դեմ քվեարկելու կոչ: Ի պատասխան հայցվորը դատարանին հայտնեց, որ դրանք, ըստ իրենց, քարոզչական նյութեր են և ենթադրում են թեկնածուի օգտին քվեարկելու կոչ:
Պատասխանող կողմը պնդեց, որ հայցվորը չի ներկայացրել իրավական հիմնավորումներ կամ պատճառաբանություններ` հիմնավորելու համար իր կողմից ներկայացված փաստերի ազդեցությունն ընտրությունների արդյունքների վրա:
Ինչ վերաբերում է նրան, որ հայցվոր կողմի ներկայացրած ապացույցներում, որտեղ քարոզչական նյութեր պարունակող պաստառը փակցված է ո՛չ միայն շտաբի դրսում, այլ նաև ներսում, պատասխանողը նշեց, որ շտաբի դրսում և ներսում նույն ցուցանակի տեղադրվելուց դեռևս չի երևում, որ շտաբների թիվը 1988-ից ավելի է կամ պաստառների թիվը գերազանցել է սահմանված քանակը:
Պատասխանող կողմը, մեջբերելով Ընտրական օրենսգրքի համապատասխան դրույթը, նշեց, որ ընտրական շտաբների վրա փակցված ցուցանակները քարոզչական տպագիր նյութեր չեն համարվում, եթե դրանք չեն ներառում թեկնածուին, կուսակցությանը կողմ կամ դեմ քվեարկելուն ուղղված ուղղակի կոչեր, դրանց թիվը չի գերազանցում ընտրության համար կազմավորված տեղամասերի թիվը և յուրաքանչյուր պաստառի ցուցանակի մակերեսը չի գերազանցում 6 քառակուսի մետրը: Ըստ այդմ` դրանք հայտարարագրման ենթակա ծախսեր չեն:
Կողմերը ճառով հանդես գալ չցանկացան: Սակայն պատասխանող կողմի ներկայացուցիչները որպես իրենց խոսքի ավարտ նշեցին, որ հայցվորի կողմից ներկայացված փաստարկները չեն համարվում Ընտրական օրենսգրքի խախտում, ուստի դատարանին խնդրեցին հայցն ամբողջությամբ մերժել:

Административный суд на днях огласит решение по делу Раффи Ованнисян против ЦИК Армении 03/01/2013   18:30  |  Лента новостей
Административный суд под председательством судьи Карена Аветисяна сегодня завершил рассмотрение дела на основании иска лидера партии “Наследие” Раффи Ованнисяна против Центральной избирательной комиссии. Р. Ованнисян оспаривает бездействие ЦИК и требует обязать Центризбирком включить рыночную цену и затраты на более 1600 предвыборных штабов Сержа Саргсяна и размещенные на них агитплакаты в предвыборные расходы кандидата в президенты Сержа Саргсяна” и признать недействительным решение ЦИК 60-А.
Суд огласит решение 4 марта.
Представитель истца, член Палаты адвокатов Карен Межлумян представил суду доказательства в виде фотоснимков, на которых запечатлены плакаты с лозунгом и именем кандидата в президенты Сержа Саргсяна. Они расклеены на витринах магазинов, а также на Домах культуры. По утверждению истца, это плакаты агитационного характера, которые были размещены в неположенных местах.
Сторона ответчика настояла на том, что истец не представил правовые обоснования или причины, обосновывающие влияние представленных им фактов на итоги выборов.
Что же касается того, что в доказательствах, представленных истцом касательно того, что агитплакаты размещены не только вне помещения штаба, но и внутри, ответчик отметил, что размещение одной и той же вывески вне и внутри помещения штаба еще не свидетельствует о том, что число предвыборных штабов больше 1988, а количество баннеров превышает допустимое число.
Ответчик, процитировав соответствующее положение Избирательного кодекса, что вывески, размещенные на штабах, не считаются агитационными печатными материалами, если они не содержат прямых призывов голосовать в пользу кандидата или партии, если количество их не превышает число сформированных избирательных участков и площадь вывески плаката не превышает 6 кв.м. Это означает, что эти расходы не подлежат декларированию.
Стороны не пожелали выступить с речью. Однако представители стороны ответчика в своем заключительном слове отметили, что представленные истцом доводы не являются нарушениями Избирательного кодекса, посему просили суд отклонить иск в полном объеме.
19:08 28/02/2013  |  Лента новостейАдминистративный суд принял к производству иск Раффи Ованнисяна против ЦИК Армении