ՀՀԿ-ն և ՕԵԿ-ը կմասնակցեն Երևանի ավագանու ընտրություններին 03/01/2013   14:54  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Օրինաց երկիր» կուսակցությունը որոշում է կայացրել մասնակցել Երևանի ավագանու մայիսի 5-ի ընտրություններին, իսկ առաջիկա օրերին կորոշի նաև, թե ով է գլխավորելու կուսակցության ընտրական ցուցակը: Այս մասին մարտի 1-ի ճեպազրույցում` ի պատասխան «Pastinfo.am»-ի թղթակցի հարցին, հայտնեց Ազգային ժողովի «Օրինաց երկիր» խմբակցության ներկայացուցիչ Հովհաննես Մարգարյանը:
Երևանի ավագանու ընտրություններին մասնակցելու որոշում է կայացվել նաև ՀՀԿ-ի խորհրդի և Գործադիր մարմնի նախօրեի երեկոյան կայացած նիստում: ՀՀԿ առաջնորդ Սերժ Սարգսյանի առաջարկությամբ որոշվել է, որ կուսակցության ընտրական ցուցակը կգլխավորի Երևանի գործող քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը:
Խորհրդարանական կուսակցություններից ՀՅԴ-ն և «Ժառանգություն»-ը մասնակցել-չմասնակցելու հարցը դեռևս չեն քննարկել:
«Կարծում եմ, մենք կմասնակցենք Երևանի ավագանու ընտրություններին: Չենք քննարկել, առաջիկա մեկ-երկու օրում, կարծում եմ, մեր տեսակետը ձեզ պարզ կդառնա»,- այսօրվա ճեպազրույցում հայտնեց «Ժառանգություն» խմբակցության ղեկավար Ռուբիկ Հակոբյանը:
«Ավագանու ընտրություններին մասնակցելու հարցը դեռ չենք քննարկել: Տեսնենք, թե ինչ է լինում այս ընթացքում` այստեղ ավելի լուրջ խնդիրներ են օրակարգ բերվել»,- ասաց ՀՅԴ խմբակցության ղեկավար Արմեն Ռուստամյանը` համոզմունք հայտնելով, որ «մոտ ժամանակներում այդ խնդրով էլ հստակություն կլինի»:
Ի պատասխան լրագրողի հարցին, թե այնուամենայնիվ ՀՅԴ-ն կմասնակցի, թե ոչ, Ա.Ռուստամյանը նշեց. «Ամեն ինչ կախված է այս ընթացքի ճիշտ գնահատումից: Ես ճիշտ եմ համարում ընդհանրապես համախմբված գնալ այդ ընտրություններին, և նախագահական ընտրությունների փորձն էլ ցույց տվեց, որ ի վերջո միասնական ճակատով գնալն արդյունք տալիս է: Պարոն Րաֆֆի Հովհաննիսյանն էլ, կամա թե ակամա, դարձավ միասնական թեկնածու հենց այն ֆոնի վրա, որ մենք անցկացրեցինք այս ընտրությունները: Մի մասը չմասնակցելով այդ ֆոնը ստեղծեց: Բնականաբար, եթե դուք տեսնեք ընտրությունների արդյունքները, չգիտես ինչու, ոչ ոք չի ուզում դրա մասին խոսել, բայց դա շատ ակնառու է` առաջին փուլը վերածվեց երկրորդ փուլի: Տեղի ունեցավ իսկապես երկու թեկնածուի միջև ընտրություն: Եթե անգամ պաշտոնական տվյալներն իրար գումարեք` այնտեղ 4 տոկոսն է, որ ձայն չեն տվել երկու թեկնածուներին: Եթե երկրորդ փուլ լիներ` 100 տոկոսը պետք է բաշխվեր երկուսի միջև, հիմա 96 տոկոսն է բաշխվել: Նույն տրամաբանությունը, կարծում եմ, պետք է պահպանել նաև մյուս ընտրություններում»:
Ի դեպ` «Բարգավաճ Հայաստան» և «Հայ ազգային կոնգրես» խմբակցությունները ճեպազրույցներին չէին մասնակցում:
Նշենք, որ Երևանի ավագանու ընտրություններին ընտրական ցուցակների գրանցման համար անհրաժեշտ փաստաթղթերը ԿԸՀ պետք է ներկայացվեն մարտի 11-ից մինչև մարտի 21-ի ժամը 18-ը:

РПА и “Страна закона” заявили о своем участии в выборах в Совет старейшин Еревана 03/01/2013   15:48  |  Лента новостей
Партия “Страна закона” приняла решение об участии в выборах в Совет старейшин Еревана, намеченных на 5 мая сего года, а в ближайшие дни танет известно, кто возглавит избирательный список партии, - заявил сегодня представитель фракции “Страна закона” Оганес Маркарян.
Решение об участии в выборах в Совет старейшин Еревана было принято также на заседании Совета и Исполнительного органа Республиканской партии Армении, состоявшемся накануне вечером. По предложению лидера РПА Сержа Саргсяна избирательный список возглавит действующий мэр Еревана Тарон Маркарян.
Парламентские фракции АРФД и “Наследие” пока еще не обсуждали вопрос о своем участии в выборах в Совет старейшин Еревана.
“Мы еще не обсуждали вопрос об участии на выборах в Совет старейшин Еревана. Мы пока повременим, посмотрим, что нас ожидает в ближайшее время: на повестке стоят гораздо более важные вопросы”, -заявил руководитель фракции АРФД Армен Рустамян.
На вопрос журналиста, и все-таки АРФД примет участие в выборах, Армен Рустамян отметил, что “все зависит от правильной оценки сложившейся ситуации. Я считаю, что будет правильно, если мы выступим на этих выборах единой силой, и президентская кампания показала, что гораздо результативнее идти на выборы единым фронтом. Господин Раффи Ованнисян вольно-невольно стал тем самым единым кандидатом. Если вы посмотрите на итоги выборов…не знаю, почему никто не желает об этом говорить, то становится очевидно, что первый тур выборов трансформировался во второй. Действительно, произошел выбор между двумя кандидатами. Если мы даже попробуем сложить официальные данные, то заметим, что только 4% об общего числа избирателей не проголосовали за этих двух кандидатов. Если бы состоялся второй тур, то 100% голосов распределились между ними. А сейчас были распределены 96%. Думаю ту же логику нужно сохранить и на следующих выборах”.
Кстати, партии “Процветающая Армения” и “Армянский национальный конгресс” не участвовали в брифинге.
Отметим, что документы, необходимые для регистрации избирательных списков на выборах в Совет старейшин Еревана, можно подать с 11 до 21 марта 18.00 по ереванскому времени.