ՄԱԿ-ը վերսկսել է պարենի մատակարարումը Սիրիա 03/01/2013   20:15  |  Միջազգային լրահոս
ՄԱԿ-ի Պարենի համաշխարհային ծրագիրը (ՊՀԾ) վերսկսել է պարենի և հումանիտար  այլ օգնության մատակարարումը Սիրիայի հարավով անցնող միջանցքով: Ինչպես տեղեկացնում է ՄԱԿ-ի պաշտոնական կայքէջը, Հորդանանում ձեռք բերված 374 տոննա պարենը տեղափոխող 15 բեռնատար մեքենաները հատել են այդ երկրի հետ Սիրիայի սահմանը:
Ըստ ՊՀԾ-ի պատասխանատուների, այդ մթերքը կբավարարի մեկ ամիս 370 հազար մարդ կերակրելու համար: «Նախորդ տարեվերջից ի վեր մենք առաջին անգամ կարողացանք օգտվել այս միջանցքից, քանի որ իրավիճակը շատ վտանգավոր էր, և մենք վստահ չէինք, որ բեռնատարները բարեհաջող տեղ կհասնեն»,-ասել է ՊՀԾ-ի ներկայացուցիչը: Նա ընդգծել է, որ օգնության այս արշավը չափազանց կարևոր է փետրվար-մարտ ժամանակահատվածի համար նախանշված փուլն ավարտին հասցնելու տեսանկյունից, ինչի նպատակն է պարենով ապահովել 1,75 մլն մարդու:
Նույն աղբյուրի փոխանցմամբ, ՊՀԾ-ն պարենով ապահովում է նաև Սիրիայից հարևան երկրներ գաղթած փախստականներին: Ներկայումս նրանց թիվը 940 հազարից ավելի է:
ՄԱԿ-ի խնդիրն է ոչ միայն կերակրել կարիքավորներին և նրանց ապաստան տալ, այլև պաշտպանել կանանց և երեխաներին, այդ թվում` սեռական բռնությունից:

ООН возобновила доставку продовольствия в Сирию по южному коридору 03/01/2013   21:00  |  Международные новости
Всемирная продовольственная программа (ВПП) возобновила доставку продовольствия и другой гуманитарной помощи по коридору, проходящему по югу Сирии. 15 грузовиков, везущие 374 тонны продовольствия, закупленного в Иордании, пересекли сирийско-иорданскую границу.
По словам Элизабет Бирс из ВПП, этих продуктов хватит, чтобы в течение месяца накормить 370 тысяч человек.
"Мы впервые смогли воспользоваться этим коридором с конца декабря, поскольку ситуация была слишком опасной и мы не были уверены, что грузовики смогут благополучно добраться до мест назначения,- заявила представитель ВПП.- Эта партия помощи чрезвычайно важна и означает, что мы сможем успешно завершить февральско-мартовский цикл, цель которого – обеспечить продовольствием 1,75 млн. человек".
С сентября Всемирная продовольственная программа предоставляет чрезвычайную помощь 1,5 млн. сирийцев внутри страны, включая одеяла, одежду, кухонную утварь и медицинскую помощь. Каждый месяц в 14 провинций, несмотря на небезопасную обстановку, направляются в среднем 400 грузовиков с продовольствием. Только с октября на грузовики ООН было совершено 12 нападений.
ВПП также обеспечивает продовольствием сирийских беженцев, продолжающих прибывать в соседние страны. На сегодня их число составляет больше 940 тысяч человек. Задача ООН – не только накормить нуждающихся и дать им приют, но и защитить женщин и детей, в том числе от сексуального насилия.
19:58 20/02/2013  |  Международные новостиСирийский Алеппо подвергся ракетному обстрелу. Погибло более 30 человек