Ոստիկանը չներկայացավ իր բողոքի քննությանը 02/28/2013   09:11  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ոստիկան Կարեն Բաղդասարյանը դիմել է ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարան՝ միջնորդելով բեկանել և փոփոխել Երևանի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների դատարանի դատավճիռը և նշանակված 2 տարվա ազատազրկման պատիժը պայմանականորեն   չկիրառել՝  սահմանելով 2 տարվա փորձաշրջան:
ՀՀ վերաքննիչ դատարանի փետրվարի 27-ի   դատական նիստը տեղի չէր ունեցել ամբաստանյալի ու նրա  պաշտպանի չներկայանալու  պատճառով ու հետաձգվել մինչև մարտի 7-ը:
ՀՀ ոստիկանության Մալաթիայի բաժնի հարավ-արևմտյան բաժանմունքի հերթապահ մասի ավագ հերթապահ-տեսուչ, ոստիկանության մայոր Կարեն Բաղդասարյանը Երևանի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների դատարանի  2012թ.-ի դեկտեմբերի 26-ի դատավճռով մեղավոր էր ճանաչել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 178-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով՝ խոշոր չափերով խարդախության համար:
Ըստ մեղադրանքի, Կ. Բաղդասարյանը  խարդախություն կատարելու դիտավորությամբ իր ծանոթ ԻԻՀ քաղաքացի, Թահերեհ Բարաթիին պատկանող «Այս» ակումբի գիշերային ժամերին աշխատելու թույլտվություն ձեռք բերելու պատըրվակով վերջինիս վստահությունը չարաշահելով, 2012թ. սեպտեմբերին նրանից ստացել է խոշոր չափի 800.000 ՀՀ դրամ, որպիսի գումարը խաբեությամբ հափշտակել է նրա օգտին որևէ գործողություն չկատարելով:
Ամբաստանյալ Կ.Բաղդասարյանը մինչև դատաքննությունն սկսվելը, միջնորդե,լ էր կիրառել արագացված դատական քննության կարգ՝ հայտարարելով, որ համաձայն է մեղադրանքի հետ, առաջադրված մեղադրանքում իրեն լիովին մեղավոր է ճանաչում: Դատարանը բավարարել էր  ամբաստանյալի միջնորդությունը:
Դատարանը հանգել էր հետևության, որ նրա կատարած հանցագործության համար նախատեսված նվազ խիստ պատժատեսակը չի կարող ապահովել պատժի նպատակները, և նա պետք է դատապարտվի ազատազրկման, քանի որ տուգանքը կամ պատիժը պայմանականորեն չկիրառելը չի կարող համարվել անհրաժեշտ ու բավարար միջոց սոցիալական արդարությունը վերականգնելու և ամբաստանյալի կողմից նոր հանցագործությունների կատարումը կանխելու համար: Միաժամանակ դատարանը գտել էր, որ ամբաստանյալի նկատմամբ պետք է պատիժ նշանակվի վերոհիշյալ  հոդվածի  սանկցիայի ազատազրկման պատժատեսակի նվազագույն ժամկետի չափով, ինչը համաչափ է նրա կատարած հանցագործությանը և դատապարտել Կարեն Բաղդասարյանին 2  տարվա ազատազրկման:
Իսկ նախաքննության ժամանակ  նրա նկատմամբ ընտրված խափանման միջոցը`չհեռանալու մասին ստորագրություն,  մնացել է անփոփոխ` մինչև դատավճռի օրինական ուժի մեջ մտնելը:
11:13 08/02/2013  |  ԼՐԱՀՈՍՌեզերվում գտնվող ոստիկանը դատապարտվեց պայմանական ազատազրկման
17:43 24/01/2013  |  Քրեական խրոնիկոնՄոլորեցրել է բանկերի աշխատողներին
18:37 23/01/2013  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՓաստաբանը՝ ամբաստանյալի կարգավիճակում
13:41 23/01/2013  |  ԼՐԱՀՈՍՈստիկանը մեղադրվում է անչափահասին վրաերթի ենթարկելու մեջ
12:29 15/01/2013  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԶորամասի շտաբի պետը մեղադրվում է կաշառքի պատրվակով գումար հափշտակելու մեջ

Майор полиции, приговоренный к двум годам заключения, не явился в суд на рассмотрение своей же жалобы 02/28/2013   10:09  |  Лента новостей
Полицейский Карен Багдасарян обратился в Апелляционный уголовный суд, ходатайствуя об отмене и изменении приговора суда административных районов Кентрон и Норк-Мараш. К. Багдасарян просит суд об условном неприменении в отношении него наказания в виде лишения свободы сроком на 2 года и назначении испытательного периода сроком на 2 года.
Судебное заседание Апелляционного суда, назначенное 27 февраля, не состоялось ввиду неявки подсудимого и его адвоката. Слушания были перенесены на 7 марта.
Старший дежурный оператор дежурной части юго-западного отделения отдела Малатии Полиции РА, майор Полиции Карен Багдасарян по приговору суда административных районов Кентрон и Норк-Мараш от 26 декабря 2012г. был признан виновным в соответствии с п.2 ч. 2 ст. 178 Уголовного кодекса Армении – мошенничество в особо крупном размере.
Согласно обвинению, старший дежурный инспектор дежурной части юго-западного отделения отдела Полиции Малатии, майор Полиции Карен Багдасарян, желая якобы получить разрешение на работу в ночную смену в принадлежащем его знакомому гражданину Исламской Республики Иран Тагере Барати ночном клубе, расположенном по адресу Теряна 91, в сентябре 2012г. заполучил от него 800 000 драмов, которые он присвоил себе, взамен не совершив никаких действий в пользу иранца.
Подсудимый К. Багдасярян еще до судебного разбирательства ходатайствовал рассмотреть дело в ускоренном судебном порядке и признал свою вину. Суд удовлетворил ходатайство подсудимого и осуществил судебное разбирательство в ускоренном порядке.
Суд пришел к заключению, что вид наказания, предусмотренный за совершенное им преступление, не может обеспечить цели наказания, и он должен быть приговорен к лишению свободы, поскольку штраф или условное неприменение наказания не могут считаться необходимыми и достаточными средствами для восстановления социальной справедливости и пресечения возможности совершения подсудимым новых преступлений. Вместе с тем суд счел, что наказание в отношении подсудимого должно быть назначено в соответствии с санкцией вышеупомянутой статьи о назначении наказания в виде лишения свободы на минимальный срок, что соразмерно преступлению, совершенному им, и приговорить Карена Багдасаряна к 2 годам лишения свободы.
Избранная в отношении него в ходе предварительного расследования мера пресечения в виде подписки о невыезде останется неизменной до вступления приговора в законную силу.