Ոստիկանությունը մեղադրանքներ է առաջադրել 02/27/2013 08:40 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Թիվ 12/16 ընտրատեղամասում մեկից ավելի անգամ կամ այլ անձի փոխարեն քվեարկելու դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի շրջանակներում ոստիկանությունը մեղադրանքներ է առաջադրել թե մեկից ավելի անգամ քվեարկելու փորձ կատարած 2 անձանց եւ թե տեղամասային ընտրական հանձնաժողովի ներկայացուցչին:
Ինչպես տեղեկացնում են դատախազությունից, նախաքննությամբ մասնավորապես պարզվել է, որ թիվ 12/15 ընտրատեղամասի ընտրողների ցուցակում ընդգրկված Գ.Միքայելյանը եւ թիվ 12/17 ընտրատեղամասի ընտրողների ցուցակում ընդգրկված Հ.Մովսիսյանը 2013 թվականի փետրվարի 18-ին իրենց ընտրատեղամասերում ՀՀ նախագահի ընտրություններին մասնակցելուց հետո՝ ժամը 14:20-ի սահմաններում, փորձել են քվեարկել նաեւ թիվ 12/16 ընտրատեղամասում: Սակայն իրենց կամքից անկախ պատճառներով նրանք չեն կարողացել հանցագործությունն ավարտել եւ քվեաթերթիկը գցել քվեատուփի մեջ, քանի որ թիվ 12/16 ընտրատեղամասի հանձնաժողովի նախագահը նկատել է եւ կանխել։
Ձեռք բերված ապացույցների հիման վրա Գ.Միքաելյանին եւ Հ.Մովսիսյանին մեղադրանք է առաջադրվել` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-153-րդ հոդվածով՝ մեկից ավելի անգամ կամ այլ անձի փոխարեն քվեարկելու փորձ կատարելու համար։
Քրեական գործով որպես մեղադրյալ է ներգրավվել նաեւ 12/16 ընտրատեղամասի հանձնաժողովի անդամ Ռ.Ղազարյան, ով Գ.Միքայելյանին եւ Հ.Մովսիսյանին գրանցել է եւ թույլատրել ընտրողների ցուցակում այլ անձանց փոխարեն ստորագրել: Նրան մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-34-153-րդ հոդվածով՝ մեկից ավելի անգամ կամ այլ անձի փոխարեն քվեարկելուն օժանդակելու համար։

Полиция Армении предъявила трем гражданам обвинение в попытке повторного голосования 02/27/2013   10:22  |  Актуальная тема
В рамках уголовного дела, возбужденного по факту голосования больше одного раза или вместо другого избирателя, Полиция предъявила двум гражданам и представителю Участковой избирательной комиссии обвинение в совершении попытки голосования более одного раза.
Как сообщают в Генпрокуратуре, в ходе предварительного расследования, в частности, выяснилось, что включенный в список избирателей избирательного участка N12/15 Г. Микаэлян и включенный в список избирателей избирательного участка N12/17 Мовсисян 18 февраля после того, как выполнили свой гражданский долг на своем участке, попытались также проголосовать на избирательном участке N12/16. Однако по не зависящим от его воли причинам они не смогли довести дело до завершения – бросить бюллетень в урну, так как действия граждан не ускользнули от взора председателя Участковой комиссии, которому и удалось пресечь правонарушение.
На основании добытых доказательств и улик Г. Микаэлян и Мовсисяну предъявлено обвинение по признакам преступления, предусмотренного ст. 34-153 Уголовного кодекса РА – попытка голосования более одного раза и вместо другого человека.
В качестве обвиняемого в уголовном деле проходит член Участковой комиссии N12/16 Р. Казарян, который позволил зарегистрировать Г. Микаэляна и Мовсисяна в списках избирателей и подписаться за других. Им инкриминируется обвинение по ст. 38-34-153 УК РА пособничество в голосовании более одного раза и вместо другого человека.