Ոստիկանությունը հայտնաբերել է Էրեբունիում ուրիշի անձնագրով քվեարկելու փորձ կատարած անձին 02/27/2013   20:40  |  Ընտրական իրավունք
ՀՀ ոստիկանության Էրեբունու բաժինը պարզել է թիվ 09/02 ընտրատեղամասում այլ անձի՝ Վիգեն Սարգսյանի անձնագրով քվեարկելու փորձ կատարած քաղաքացու ինքնությունը եւ նրան 2013թ. փետրվարի 27-ին ներկայացրել նախաքննության մարմնին։
Թիվ 09/02 ընտրատեղամասի ընտրական հանձնաժողովի նախագահ Զ. Միրիջանյանի հաղորդման հիման վրա նախապատրաստված նյութերով հարուցվել էր քրեական գործ` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-153-րդ հոդվածով: Նախաքննության ընթացքում պարզվել է, որ 2013թ. փետրվարի 18-ին` ժամը 10:45-ին, անհայտ անձը փորձել էր 09/02 ընտրատեղամասում քվեարկել ուրիշի` Վիգեն Սարգսյանի անձնագրով, ինչը, սակայն, չէր կարողացել ավարտին հասցնել իր կամքից անկախ պատճառով, քանի որ ընտրական հանձնաժողովի անդամները հայտնաբերել էին խախտումը եւ կանխել: Քաղաքացին ընտրատեղամասից դիմել էր փախուստի։
Էրեբունի եւ Նուբարաշեն վարչական շրջանների դատախազը 26.02.13թ. գրավոր հանձնարարել էր Էրեբունու ոստիկանության բաժնին ակտիվացնել ուրիշի անձնագրով քվեարկելու փորձ կատարած անձի ինքնությունը պարզելու աշխատանքները եւ նրան ներկայացնել քննությանը։
Ինչպես տեղեկացնում են գլխավոր դատախազությունից, ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում ոստիկանությունը պարզել է, որ Վիգեն Սարգսյանի անձնագրով թիվ 09/02 ընտրատեղամասում քվեարկելու փորձ է կատարել Երեւանի բնակիչ Հրանտ Գլջյանը եւ նրան ներկայացրել է քննչական մարմնին։
Ձեռբ բերված ապացույցների հիման վրա Հ.Գլջյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-153-րդ հոդվածի 1-ին մասով։
16:13 23/02/2013  |  Ընտրական իրավունք«Էրեբունի» բժշկական կենտրոնում Րաֆֆի Հովհաննիսյանի հանդիպումը չի խոչընդոտվել

Полиция Армении установила личность человека, пытавшегося проголосовать по чужому паспорту 02/28/2013   12:00  |  Избирательное право
Эребунийский отдел Полиции установил личность человека, пытавшегося проголосовать вместо Вигена Саргсяна на избирательном участке N09/02, и 27 февраля 2013г. представил его органу предварительного следствия.
На основании заявления председателя Участковой избирательной комиссии N09/02 З.Мириджанянa по подготовленным материалам было возбуждено уголовное дело по признакам преступления, предусмотренного ч. 1ст. 34-153 УК РА. В ходе предварительного следствия выяснилось, что неизвестный 18 февраля в районе 10.45 пытался проголосовать вместо другого человека на избирательном участке N09/02 по паспорту Вигена Саргсяна, однако не сумел по не зависящим от его воли причинам довести дело до завершения, так как члены Избирательной комиссии обнаружили правонарушение и пресекли его, после чего гражданин обратился в бегство.
Прокурор административных районов Эребуни и Нубарашен направил письменное поручение отделу Эребуни активизировать работы по установлению личности человека, пытавшегося проголосовать по чужому паспорту и представить его следствию.
Как сообщают в Генпрокуратуре, в результате предпринятых мероприятий, Полиции удалось выяснить, что по паспорту Вигена Саргсяна на избирательном участке N09/02 пытался проголосовать житель Еревана Грант Глджян.
На основании добытых доказательств, Г. Глджяну предъявлено обвинение по признакам преступления, предусмотренного ч.1 ст.34-153 Уголовного кодекса Армении.