Ընտրախախտումների վերաբերյալ առաջին քրեական գործն ուղարկվեց դատարան 02/27/2013   19:27  |  Ընտրական իրավունք
Ոստիկանության Արարատի բաժնում ավարտվել է թիվ 17/31 ընտրատեղամասում այլ անձի փոխարեն քվեարկելու փորձ կատարելու դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը: Քրեական գործով դատավարական ղեկավարում իրականացնող դատախազը հաստատել է մեղադրական եզրակացությունը:
Ինչպես հայտնում են գլխավոր դատախազությունից, նախաքննությամբ մասնավորապես պարզվել է, որ 2013թ. փետրվարի 18-ին` ՀՀ Նախագահի ընտրությունների քվեարկության օրը, Արարատի մարզի Նորաշեն գյուղի թիվ 17/31 ընտրատեղամասում նույն գյուղի բնակչուհի Հ.Թարվերդյանը փորձել է քվեարկել համագյուղացի Ժ.Գեղամյանի անձնագրով:
Ձեռք բերված ապացույցների հիման վրա Հ. Թարվերդյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-153-րդ հոդվածով: Քրեական գործը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է Արարատի եւ Վայոց Ձորի մարզերի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարան:
Քրեական գործը հարուցվել է «Hetq.am» ինտերնետային էջում փետրվարի 18-ին՝ ժամը 19։05-ին տեղադրված «Ընտրակեղծիքի դեպք Արտաշատի թիվ 17/31 ընտրատեղամասում» վերտառությամբ հոդվածի հիման վրա ոստիկանության Արտաշատի բաժնում նախապատրաստված նյութերով։

Первое уголовное дело по факту нарушения избирательного законодательства на президентских выборах в Армении направлено в суд 02/27/2013 20:26 | Избирательное право
В отделении Полиции Арарата завершилось предварительное расследование уголовного дела, возбужденного по факту голосования вместо другого избирателя, имевшего место на избирательном участке N17/31. Прокурор, осуществляющий процессуальное руководство по делу, подтвердил обвинительное заключение.
Как сообщают в Генпрокуратуре Армении, в ходе предварительного следствия, в частности, выяснилось, что 18 февраля 2013г. на избирательном участке села Норашен Араратской области N17/31 жительница того же села Тарвердян пыталась проголосовать по паспорту односельчанки Ж. Гегамян.
На основании добытых доказательств и улик, Тарвердян предъявлено обвинение по ст. 34-153 УК Армении. Уголовное дело вместе с обвинительным заключением направлено в суд общей юрисдикции первой инстанции Араратской и Вайоц-Дзорской областей.
Уголовное дело возбуждено по материалам, подготовленным в отделении Полиции Арарата на основании размещенной на сайте«Hetq.am» публикации под заголовком “Случай дачи избирательной взятки на избирательном участке N17/31.