Դատաբժշկական փորձաքննությունն ընթացքի մեջ է 02/27/2013   13:38  |  ԼՐԱՀՈՍ
Բազմաթիվ քաղաքացիներին բնակարաններ վաճառելու պատրվակով նրանցից առանձնապես խոշոր չափերի գույքի հափշտակության հերթական գործով այսօրվա նիստը նորից տեղի չունեցավ մի քանի պատճառներով:
Դատական նիստը մինչև մարտի 13-ը հետաձգելու գլխավոր պատճառը ամբաստանյալ Սիմոն Աղազարյանի նկատմամբ կատարվող դատաբժշկական փորձաքննությունն է: Ինչպես դատավարության մասնակիցներին տեղեկացրեց գործը քննող Երևանի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների դատարանը՝ դատավոր Արշակ Վարդանյանի նախագահությամբ, գործով դատավարությունը կարող է շարունակվել միջգերատեսչական հանձնաժողովային փորձաքննության եզրակացությունը ստանալուց հետո միայն: Ըստ դատարանի՝ մեղադրող Հարություն Հարությունյանի միջնորդությամբ դատաբժշկական փորձաքննություն նշանակելու մասին դատարանի որոշումը հաջորդ օրն իսկ ուղարկվել է ՀՀ առողջապահության նախարարին, արդեն իսկ փորձաքննություն իրականացնող հանձնաժողովին են ներկայացվել առկա բժշկական փաստաթղթերը, կատարվում է փորձաքննություն:
Դատական նիստերը շուրջ մեկ ամիս հետաձգվում էին Ս.Աղազարյանի առողջական վիճակի վատթարացման պատճառով, նշանակված փորձաքննությունը պետք է պարզի, թե ինչ հիվանդություններից է տառապում ամբաստանյալը և արդյոք կարող է առաջիկայում մասնակցել դատական նիստերին:
Ի դեպ, այսօր ևս դատարան չէր ներկայացվել ամբաստանյալ Ս.Աղազարյանը, ըստ «Վարդաշեն» քրեակատարողական հիմնարկից ստացված տեղեկանքի, նա վատառողջ լինելու պատճառով չի կարող մասնակցել դատական նիստին: Բացակայում էր նաև վիրահատության ենթարկված նրա պաշտպան Հովիկ Արսենյանը, նրանց բացակայության պայմաններում դատական նիստն ամեն դեպքում չէր կարող անցկացվել:
Ըստ մեղադրանքի, ամբաստանյալ Գագիկ Պապոյանը՝ հանդիսանալով անհատ ձեռնարկատեր, ինչպես նաև «Գապբնակշին», «Նարեկ-Դավիթ», «Նարեկգրադ» սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերությունների տնօրեն, խաբեությամբ ու վստահությունը չարաշահելու եղանակով, բնակարաններ վաճառելու պատրվակով, միասնական դիտավորությամբ հափշտակել է բազմաթիվ քաղաքացիների առանձնապես խոշոր չափերի` 10.202.947.840 դրամ արժողությամբ գույքը:
Իսկ ամբաստանյալ Սիմոն Աղազարյանը մեղադրվում է այն բանի համար, որ հանդիսանալով «Գապբնակշին» ՍՊ ընկերության փոխտնօրեն, նույն ընկերության տնօրեն Գագիկ Պապոյանի հետ նախնական համաձայնությամբ, ՀՀ Կառավարության 2004թ. հունիսի 17-ի թիվ 909-Ն որոշմամբ իրացման գոտի ճանաչված՝ Երևան քաղաքի Արամի փողոցի 72-80 հասցեում հիշյալ ընկերությանը հատկացված 3850 քմ մակերեսով հողատարածքում կառուցվող բազմաբնակարան շենքում բնակարաններ վաճառելու պատրվակով, 2005–2011թթ. ընթացքում բազմաթիվ քաղաքացիների վստահությունը չարաշահելով, նրանց հետ կնքած՝ բնակարանների առուվաճառքի նախնական պայմանագրերի հիման վրա միասնական դիտավորությամբ Գագիկ Պապոյանի հետ գանձել ու հափշտակել են 1.253.891.550 ՀՀ դրամ:

Судмедэкспертиза пока еще выясняет истинные причины неявки в суд захворавшего С. Агазаряна, обвиняемого по делу о “квартирных хищениях” 02/27/2013   14:23  |  Лента новостей
Сегодняшнее заседание, как и предыдущее по делу о хищении чужого имущества в особо крупных размерах, совершенное под видом продажи квартир, вновь не состоялось по нескольким причинам.
Главная причина того, судебное заседание было перенесено на 13 марта – это судебно- медицинская экспертиза, проводимая в отношении Симона Агазряна. Как сообщил участникам судебного процесса суд административных районов Кентрон и Норк-Мараш под председательством судьи Аршака Варданяна, слушания по делу продолжатся только по получении заключения судебно-медицинской экспертизы межведомственной комиссии. Решение суда по ходатайству гособвинителя Арутюна Арутюняна о назначении судмедэкспертизы сразу на следующий день было направлено министру здравоохранения Армении. Комиссии, проводящей экспертизу, уже переданы все медицинские документы.
Судебные заседания вот уже месяц как откладывают ввиду ухудшения состояния здоровья подсудимого Симона Агазаряна. Назначенная судмедэкспертиза должна пролить свет на то, какими заболеваниями страдает подсудимый и наличествуют ли в действительности в их числе такие тяжелые заболевания, которые не позволяют ему присутствовать на судебных заседаниях.
Согласно обвинению, подсудимый Гагик Папоян, являясь частным предпринимателем, а также директором ООО “Гапбнакшин”, “Нарек-Давид”, “Нарекград”, обманным путем и злоупотребив доверием людей, под видом продажи квартир, совершил умышленное хищение чужого имущества в особо крупных размерах на сумму примерно 10.202.947.840 драмов.
А подсудимый Симон Агазарян обвиняется в том, что, являясь заместителем директора ООО “Гапбнакшин”, придя к предварительному соглашению с директором той же компании Гагиком Папояном, под видом продажи квартир, возводимых на выделенной вышеупомянутой компании территории площадью 3850кв.м, расположенной по адресу ул. Арама 72-80 и признанной зоной реализации, согласно решению Правительства РА N909-Н от 17 июня 2004г, злоупотребляя доверием многочисленных покупателей, на основании заключенного предварительного договора о купле-продаже по обоюдному умыслу вместе с Гагиком Папояном взыскали и совершили хищение суммы в размере 1.253.891.550 драмов.