Հարուցվել է քրեական գործ` համակարգչային տեխնիկայի օգտագործմամբ հափշտակություն կատարելու դեպքի առթիվ 02/26/2013 14:36 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ գլխավոր դատախազության ՀՀ ազգային անվտանգության մարմիններում քննվող և կիբերհանցագործությունների գործերով վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ` համակարգչային տեխնիկայի օգտագործմամբ հափշտակություն կատարելու դեպքի առթիվ: Այդ մասին «Pastinfo.am»-ին հայտնեցին ՀՀ գլխավոր դատախազությունից:
2013թ. փետրվարի 8-ին Հայաստանում գործող մի առևտրային ընկերության տնօրենի կողմից ՀՀ ԿԱ ոստիկանության ԿՀԴՊ գլխավոր վարչությունում տրված հաղորդման հիման վրա նախապատրաստված նյութերով պարզվել է, որ առևտրային ընկերության տնօրենը, անձնագրերի տպագրության ընթացքում օգտագործվող ալյումինե թաղանթների հերթական խմբաքանակը ձեռք բերելու նպատակով, 2002թ. դեկտեմբերի 17-ից պարբերաբար իր էլեկտրոնային փոստով հաղորդակցվել է մատակարար, Թայվանում գործող «Univacco Technology Inc» ընկերության վաճառքի մենեջեր Սալլի Հուանգի հետ:
Անհայտ անձը կամ անձինք, տեղեկանալով գործարքի մանրամասներին, մատակարարվող ապրանքի դիմաց վճարվելիք գումարը խաբեությամբ հափշտակելու դիտավորությամբ, ստեղծելով էլեկտրոնային փոստի նմանակ հասցեներ, միջամտել են առևտրային ընկերության տնօրենի և Սալլի Հուանգի էլեկտրոնային նամակագրությանը` որսացել էլեկտրոնային փոստից ուղարկված նամակները և դրանք ՍՊ ընկերության տնօրենի անունից Սալլի Հուանգին վերահասցեագրել այլ` նման, սակայն ոչ նույն էլեկտրոնային փոստի հասցեից:
Միաժամանակ, որսալով Սալլի Հուանգի էլեկտրոնային փոստային հասցեից ուղարկված նամակներն ու հաշիվ-ապրանքագիրը` դրանք առևտրային ընկերության տնօրենին են վերահասցեագրել նույնպես փոփոխված հասցեից` նախապես փոփոխելով նաև հաշիվ-ապրանքագրում որպես առաքող կողմ նշված ընկերության տվյալներն ու բանկային հաշվեհամարը:
Առևտրային ընկերության տնօրենը, 2013թ. հունվարի 3-ին ստանալով կեղծ` 131.027 ԱՄՆ դոլարի հաշիվ-ապրանքագիրը, պարզելով, որ դրանում «Univacco Technology Inc» ընկերության փոխարեն նշված է «Foshan Sky Stone Imp /Exp ltd» ընկերության բանկային հաշվեհամարը, հաշիվ-ապրանքագրի վրա առկա հեռախոսահամարով կապվել է որպես «Univacco Technology Inc» ընկերության վաճառքի մենեջեր Սալլի Հուանգ հանդես եկած անձի հետ, ումից հավաստիացել է, որ «Foshan Sky Stone Imp /Exp ltd» ընկերությունը «Univacco Technology Inc» ընկերության դուստր ձեռնարկությունն է, և ուղարկված հաշիվ-ապրանքագիրն իրական է:
Արդյունքում` 2013թ. հունվարի 10-ին «Univacco Technology Inc» ընկերության հետ որևէ առնչություն չունեցող, օֆշորային գոտում` Մարշալյան կղզիների հանրապետությունում, գրանցված հիշյալ ընկերության` Թայվանի «First comersial bank»-ի հաշվեհամարին առևտրային ընկերության տնօրենը փաստացի փոխանցել է 131.027 ԱՄՆ դոլար գումար, որի արդյունքում առանձնապես խոշոր չափերի նշված գումարը մատակարարին չի հասել. համակարգչային տեխնիկայի օգտագործմամբ հափշտակվել է:
Դեպքի առթիվ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 181-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով հարուցվել է քրեական գործ, որի նախաքննության կատարումը հանձնարարվել է ՀՀ ԿԱ ոստիկանության ՔԳՎ ՀԿԳ քննության վարչությանը:

В Армении “виртуальные мошенники” присвоили реальные деньги. Возбуждено уголовное дело 02/26/2013   14:56  |  Лента новостей
В органах безопасности и в управлении по делам о киберпреступлениях Генпрокуратуры РА возбуждено уголовное дело по факту совершения хищения с использованием компьютерной техники. Об этом «Pastinfo.am» сообщили в Генпрокуратуре РА.
8 февраля 2013г. по материалам, подготовленным на основании заявления директора одной торговой компании, действующей в Армении, в Управлении по делам о киберпреступлениях выяснилось, что директор торговой компании с целью приобретения очередной партии алюминиевой мембраны, используемой для производства паспортов, с 17 декабря 2002г. периодически общался посредством электронной почты с поставщиком, менеджером по продажам действующей в Тайвани компании «Univacco Technology Inc» Салли Уангом.
Неизвестные лица или лицо, узнав о подробностях сделки, с целью предумышленного хищения мошенническим путем выплачиваемой за товар суммы, зарегистрировав похожие электронные адреса , проникли в переписку директора торговой компании и Салли Уанга, перехватили письма, полученные посредством электронной почты, и отправили на адрес Салли Уанга от имени директора компании похожие электронные письма с того же электронного адреса.
В то же время, перехватив письма и накладные, отправленные через электронную почту, переслали их также через измененный адрес, заведомо изменив также счета-фактуры и данные компании, указанной в качестве поставщика, а также номера банковских счетов.
Директор торговой компании 3 января 2013г., получив поддельные накладные на сумму 131 027 долларов, выяснил, что там вместо компании «Univacco Technology Inc» значится банковский счет компании «Foshan Sky Stone Imp /Exp ltd». Он связался по указанному в счетах-фактуры телефону с человеком, представившимся менеджером по продажам Салли Уангом, от которого узнал, что компания «Foshan Sky Stone Imp /Exp ltd» является дочерней компанией и что отправленные накладные самые настоящие и никакие не поддельные.
В результате 10 января 2013г. на банковский счет зарегистрированной на Маршалловых островах оффшорной компании, не имеющей никакого отношения к компании «Univacco Technology Inc», перевел $131 027, вследствие чего крупная сумма денег не дошла до поставщика и была присвоена другим при помощи использования компьютерной техники.
По данному факту возбуждено уголовное дело по признакам преступления, предусмотренного п.1 ч. 3 ст. 181, предварительное расследование которого поручено Управления по расследованию особо важных дел Главного следственного управления Полиции Армении.