Դարձյալ ձվերի գների բարձրացում Սուրբ Զատիկից առաջ 02/26/2013   17:36  |  ԼՐԱՀՈՍ
Երևանի, հնարավոր է, նաև հանրապետության այլ բնակավայրերի սուպերմարկետներում և խանութներում վերջին շրջանում նկատվում է ձվերի գների աճ, ինչը Սուրբ Զատիկի տոնից առաջ տեղիք է տվել սպառողների անհանգստությանը և դժգոհությանը: Օրինակ, փետրվարի 23-ին «Լուսակերտի թռչնաբուծական ֆաբրիկա» ընկերության արտադրած ձուն, որ նախկինում վաճառվում էր 60 դրամով, խանութում վաճառահանված էր 65 դրամով:
- Մեր երեկվա մոնիտորինգն արձանագրել է գրեթե բոլոր արտադրողների ձվերի գների 1-2 դրամի բարձրացում` յուրաքանչյուր ձվի հաշվով,- այսօր մեզ հետ զրույցում ասաց ՀՀ տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի նախագահի մամուլի քարտուղար Գայանե Սահակյանը:
Ի պատասխան մեր տարակույսի, թե հանձնաժողովի աշխատակազմի աշխատակիցներն ինչպե՞ս են ձվերի գների 1-2 դրամանոց աճ արձանագրել, երբ այդ աճն իրականում ավելին է, մամուլի քարտուղարն ասաց.
- Մեր աշխատակիցներն իրավասու չեն խանութներում վերահսկողություն իրականացնելու, նրանք մտնում են միայն գերիշխող սուպերմարկետներ, գնային մոնիտորինգն իրականացնում են բացառապես «Երևան Սիթի», «Սթար», «Նոր Զովք», «ՍԱՍ» և «Մոսկվիչկա» սուպերմարկետներում:
Գ. Սահակյանի տեղեկացմամբ՝ փետրվարի 25-ին հանձնաժողովի նախագահը կայացրել է որոշում, ըստ որի, մինչ այժմ շաբաթը երեք անգամ իրականացվող մոնիտորինգն ամենօրյա է դարձել և շարունակվելու է մինչև Սուրբ Զատիկի տոնը (ներառյալ):
- Այսօր արդեն համապատասխան գրություններ կուղարկվեն ձվի արտադրությամբ զբաղվող տնտեսվարողներին, նրանցից պահանջում ենք ներկայացնել իրենց արտադրության օրական ծավալների, իրացման ծավալների, գների, պահեստի մնացորդների վերաբերյալ տեղեկություններ, թե ձվերը որքան են մնում իրենց մոտ,- ասաց մամուլի քարտուղարը:- Սուպերմարկետներից էլ տեղեկատվություն է պահանջվելու, թե ինչ գնով են ստանում ձվերը, ինչ գնով են վաճառում, տվյալ պահին ինչպիսին են սպառման ծավալները:
Ըստ Գ. Սահակյանի՝ հանձնաժողովն այդ ամենը խիստ վերահսկողության տակ է պահում, և եթե ուսումնասիրությունների արդյունքում պարզվի, որ կան անհիմն գնային բարձրացումներ, հանձնաժողովը միանշանակ կկիրառի համապատասխան միջոցներ:

На армянском рынке в преддверии Пасхи яйца снова “набивают себе цену” 02/26/2013 20:31 | Лента новостей
В супермаркетах и магазинах столицы и других населенных пунктов в последний период наблюдается рост цен на яйца, что в преддверии праздника Святой Пасхи вызвало обеспокоенность и недовольство потребителей. Например, яйца, производимые компанией Лусакертская Птицефабрика, которые ранее уходили с прилавка за 60 драмов, теперь продаются за 65 драмов.
“Проведенный нами мониторинг показал рост цен на 1-2 драма на продукцию практически всех производителей”, - заявила в беседе с нами пресс-секретарь Государственной комиссии по защите экономической конкуренции Гаяне Саакян.
На наш полный недоумения вопрос, каким образом сотрудники ГКЗЭК зафиксировали повышение цен на 1-2 драма, когда как наблюдается куда более существенный рост цены, пресс-секретарь ответила, что “наши сотрудники неправомочны проводить контроль в магазинах. Они лишь посещают супермаркеты. Мониторинг цен осуществляется исключительно в супермаркетах “Ереван Сити”, “Стар”, “Нор Зовк”, “САС” и “Москвичка”.
Как сообщила Г. Саакян, 25 февраля Комиссия приняла решение, согласно которому, проводимый трижды в неделю мониторинг теперь будет осуществляться ежедневно, и это будет продолжаться до праздника Святой Пасхи включительно.
Сегодня будут направлены письма занимающимся производством яиц хозяйствующим субъектам, извещающие их о том, что они обязуются представлять сведения касательно ежедневных объемов производства, реализации, цен и запасов. Супермаркеты же должны предоставить информацию о том, по какой цене они получают яйца и по какой их продают, каковы объемы реализации по состоянию на данный момент.
Г. Саакян отметила, что Комиссия все это держит под строгим контролем, и, если в ходе исследований выяснится, что зафиксирован безосновательный рост цен, ГКЗЭК в обязательном порядке предпримет соответствующие меры.