Անհրաժեշտ պաշտպանությունը ենթադրում է իրավական շահերի պաշտպանության նպատակի առկայություն 02/26/2013   13:00  |  ԳՈՐԾ #
Արթուր Բարսեղյանը Երևան քաղաքի Խաչիկ Դաշտենց փողոցի 50 հասցեում գործող ավտոշուկայում տեսնելով, որ մի խումբ տղամարդիկ ավտոմեքենայի գնի սակարկության ժամանակ ծագած վիճաբանության ընթացքում ծեծի են ենթարկում իր հաշմանդամ հորը՝ Հարություն Բարսեղյանին և բռնանում նրա դեմ, սարսափահար և հուզական գերլարված վիճակում, ինքնատիրապետումը կորցրած և հորը պաշտպանելու նպատակով միջամտում է ծեծկռտուքին, տեղում պատահականորեն ձեռքն ընկած բահի փայտյա բռնակով անկանոն շարժում կատարում և հարվածում կռվին մասնակից Արմեն Գալստյանին, նրա առողջությանը պատճառելով ծանր վնաս։
Հարուցվում է քրեական գործ: Ապա՝ քննությունը շարունակվում է Երևան քաղաքի Էրեբունի և Նուբարաշեն համայնքների առաջին ատյանի դատարանում:
Արթուր Բարսեղյանը ՀՀ քրեական օրենսգրքի 114-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (Հոգեկան խիստ հուզմունքի վիճակում առողջությանը ծանր կամ միջին ծանրության վնաս պատճառելը, պատժվում է կալանքով՝ երկուսից երեք ամիս ժամկետով, կամ ազատազրկմամբ՝ առավելագույնը երեք տարի ժամկետով) դատապարտվում է 1 տարի ազատազրկման: Սակայն ՀՀ քրեական օրենսգրքի 70-րդ հոդվածի (Պատիժը պայմանականորեն չկիրառելը) սահմանած կարգով նշանակված պատիժը պայմանականորեն չի կիրառվում և նրա նկատմամբ նշանակվում է փորձաշրջան՝ 1 տարի ժամկետով։
Բացի այդ դատավճռով որոշվում է Արթուր Բարսեղյանից հօգուտ տուժող Արմեն Գալստյանի բռնագանձել 2 մլն.224 հազար 416 ՀՀ դրամ՝ որպես պատճառված վնասի հատուցում։
Առաջին ատյանի դատարանի դատավճիռը վերաքննության կարգով բողոքարկում է տուժողի իրավահաջորդ ճանաչված Հ.Մարգարյանը, որը խնդրում է բեկանել առաջին ատյանի դատարանի դատավճիռը, քրեական գործը վերադարձնել լրացուցիչ նախաքննության և Արթուր Բարսեղյանի կատարած արարքը որակել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 112-րդ հոդվածի 1-ին (Դիտավորությամբ առողջությանը ծանր վնաս պատճառելը, պատժվում է ազատազրկմամբ՝ երեքից յոթ տարի ժամկետով) և 258-րդ հոդվածի 4-րդ (Խուլիգանությունը, զուգորդվել է անձի առողջությանը միջին ծանրության վնաս պատճառելով) մասերով։
Վերաքննիչ դատարանը, քննելով այս գործը, գտնում է, որ Արթուր Բարսեղյանի արարքն առաջին ատյանի դատարանի կողմից որակված է ճիշտ, և նրա նկատմամբ նշանակվել է համաչափ պատիժ: Վերաքննիչը միայն փոփոխում է նրա վերաբերյալ առաջին ատյանի դատարանի դատավճիռը ՀՀ քրեական օրենսգրքի 114-րդ հոդվածի 2-րդ մասով և քաղաքացիական հայցի մասով՝ որոշելով, որ Արթուր Բարսեղյանից հօգուտ տուժող Արմեն Գալստյանի պետք է բռնագանձել 1 մլն 294 հազար 416 ՀՀ դրամ։
Արթուր Բարսեղյանը համապատասխան բողոքով դիմում է վճռաբեկ դատարան։
Վճռաբեկ դատարանը քննելով գործը արձանագրում է, որ ինչպես առաջին ատյանի, այնպես էլ վերաքննիչ դատարանների կողմից թույլ են տրվել քրեական և դատավարական օրենքների խախտումներ: Չի կիրառվել այն օրենքը, որը ենթակա էր կիրառման, և կիրառվել է այն օրենքը, որը ենթակա չէր կիրառման, որի արդյունքում էլ Արթուր Բարսեղյանի կատարած արարքին տրվել է ոչ ճիշտ իրավական գնահատական, և նրան անհիմն կերպով դատապարտել են ՀՀ քրեական օրենսգրքի 114-րդ հոդվածի 2-րդ մասով:
Վճռաբեկ դատարանը նշում է, որ Արթուր Բարսեղյանի արարքում բացակայում է նշված հոդվածի հանցակազմը։ Նա «գործել է անհրաժեշտ պաշտպանության վիճակում, և նրա կողմից թույլ չի տրվել անհրաժեշտ պաշտպանության սահմանազանցում»: Բացի այդ արձանագրվում է, որ թեև «Ա. Բարսեղյանը գործել է անհրաժեշտ պաշտպանության վիճակում, սակայն այդ հարցն ընդհանրապես քննության չի առնվել»: Ավելին, «Ա. Բարսեղյանն Արմեն Գալստյանի առողջությանը ծանր վնաս է պատճառել հենց Ա. Գալստյանի և մյուսների հակաօրինական արարք կատարելու ընթացքում»։
Գործի քննության ընթացքում վճռաբեկ դատարանը նաև ուշադրություն է դարձնում այն հանգամանքի վրա, որ ըստ գործով նշանակված դատահոգեբանական փորձաքննության « ... արարքը կատարելու պահին Ա. Բարսեղյանը գտնվել է աֆեկտի վիճակում»։
Գործի քննության այս մասով նշվում է, որ Ա. Բարսեղյանի նկատմամբ պետք է կիրառվեր անհրաժեշտ պաշտպանության ինստիտուտը, քանի որ «...հանցանքը հոգեկան խիստ հուզմունքի վիճակում կատարելիս բացակայում է իրավական շահերը պաշտպանելու նպատակը և ընդհակառակը, անհրաժեշտ պաշտպանությունը ենթադրում է իրավական շահերի պաշտպանության նպատակի առկայություն»:
Այս առումով վճռաբեկ դատարանը ընդգծում է, որ «Սույն քրեական գործով այդպիսի իրավական շահ է հանդիսացել հաշմանդամ հորն արդեն իսկ սկսված և շարունակվող ոտնձգություններից պաշտպանելը»:
Ելնելով այս և գործում առկա մի շարք այլ նկարագություններից և փաստերի մեկնաբանություններից՝ վճռաբեկ դատարանը եզրակացնում է, որ « ... Արթուր Բարսեղյանը կռվի մասնակից Արմեն Գալստյանի առողջությանը ծանր վնաս է պատճառել անհրաժեշտ պաշտպանության վիճակում և ՀՀ քրեական օրենսգրքի 42-րդ հոդվածի 1-ին կետի համաձայն (Անհրաժեշտ պաշտպանությունը, hանցագործություն չի համարվում այն գործողությունը, որը կատարվել է անհրաժեշտ պաշտպանության վիճակում) ՝ այն հանցագործություն չի համարվում։ Ուստի Արթուր Բարսեղյանի արարքում բացակայում է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 114-րդ հոդվածի 2-րդ մասով նախատեսված հանցակազմը»։
Դատարանը նաև նշում է, որ Ա. Բարսեղյանի նկատմամբ թույլ է տրվել նյութական իրավունքի խախտում, որը տվյալ քրեական գործով կիրառման ենթակա չէ և, որ նրա նկատմամբ պետք է կիրառվեր ՀՀ քրեական օրենսգրքի 42-րդ հոդվածով սահմանված անհրաժեշտ պաշտպանության ինստիտուտը։
Վճռաբեկ դատարանը հետևություն է անում, որ արարքում հանցակազմ չլինելու պատճառով «Արթուր Բարսեղյանի նկատմամբ կայացված առաջին ատյանի և ՀՀ քրեական ու զինվորական գործերով վերաքննիչ դատարանների վերը նշված դատավճիռները ենթակա են բեկանման», իսկ «քրեական գործի վարույթը՝ կարճման, ինչպես նաև Արթուր Բարսեղյանի նկատմամբ իրականացված քրեական հետապնդումը՝ դադարեցման»:

Необходимая оборона предполагает наличие цели защиты правовых интересов 02/26/2013   21:38  |  Дело #
Артур Барсегян со своим отцом был на авторынке, расположенном на ул. Хачика Даштенца 50. Заметив, что группа мужчин в ходе потасовки, завязавшейся из-за торгов по поводу цены автомашины, подвергла избиению его отца-инвалида Арутюна Барсегяна, придя в ужас от увиденного, в крайне расстроенных чувствах, потеряв самообладание, подоспел на помощь к отцу и вмешался в драку. Схватив случайно подвернувшуюся ему под руку лопату с деревянной рукояткой, стал беспорядочно размахивать ею и нанес удар Армену Галстяну- одному из участников драки, причинив его здоровью тяжкий вред.
По данному факту возбуждается уголовное дело. Дело впоследствии рассматривалось в суде первой инстанции административных районов Эребуни и Нубарашен.
Артура Барсегяна в соответствии с ч. 2 ст.114 Уголовного кодекса Армении(причинение тяжкого или средней тяжести вреда здоровью, совершенное в состоянии аффекта, которое карается заключением под стражу сроком от 2 до 3 месяцев или лишением свободы на максимальный срок до трех лет), приговаривают к одному году лишения свободы. Однако назначенное в установленном порядке в соответствии с ст. 70 УК РА(условное неприменение наказания) наказание условно не применяется и в отношении него назначается испытательный период сроком на один год.
Помимо этого, по вердикту суда было вынесено решение о взыскании с Артура Барсегяна 2 млн. 224тыс.416 драмов в пользу Армена Галстяна в качестве возмещения за причиненный вред.
Приговор суда первой инстанции пытается обжаловать в Апелляционном порядке Маргарян, признанный правопреемником потерпевшего. Он просит отменить приговор суда первой инстанции и возвратить дело на дорасследование, а также квалифицировать деяние Артура Барсегяна в соответствии с ч. 1 ст.112 УК РА(“умышленное причинение тяжкого вреда здоровью, которое карается лишением свободы сроком от трех до семи лет”) и ч.4 ст. 258 УК РА (“хулиганство, сопровождавшееся причинением средней тяжести вреда здоровью”)
Апелляционный суд, рассмотрев это дело, считает, что деяние, совершенное Артуром Барсегяном, квалифицировано верно Судом первой инстанции и в отношении него назначена соразмерная мера наказания. Апелляционный суд меняет лишь приговор по части 2 ст. 114 Уголовного кодекса Армении и по части гражданского иска, постановив взыскать с Артура Барсегяна в пользу потерпевшего Армена Галстяна 1 млн. 294 тыс.416 драмов.
Артур Барсегян с соответствующей жалобой обращается в Кассационный суд.
Кассационный суд, рассмотрев дело, констатирует, что Суд первой инстанции и Апелляционный суд допустили нарушения Уголовного и процессуального кодексов. Не был применен закон, который подлежал применению, в результате которого была дана неверная правовая оценка деянию, совершенному Артуром Барсегяном, и его безосновательно приговорили в соответствии с ч. 2 ст. 114.
Кассационный суд отмечает, что “в деянии Артура Багдасаряна нет состава преступления, предусмотренного вышеупомянутой статьей. Он действовал в пределах необходимой обороны, им не было допущено превышение пределов необходимой обороны”.Помимо этого суд констатировал, что “А. Барсегян действовал в состоянии необходимой обороны, однако этот вопрос вообще не был принят к рассмотрению. Более того, А. Барсегян причинил тяжкий вред здоровью Армена Галстяна во время совершения другими незаконного деяния.”
В ходе слушаний дела Кассационный суд обратил также внимание на то обстоятельство, что …согласно назначенной по делу судебно-психологической экспертизе…”А. Барсегян в момент совершения инкриминируемого ему деяния находился в состоянии аффекта”.
Суд отмечает, что в отношении А. Барсегяна должен был быть применен институт необходимой обороны, поскольку…” при совершении преступления в состоянии аффекта отсутствует цель защиты правовых интересов, а наоборот необходимая оборона предполагает наличие цели защиты правовых интересов.”
В этом смысле Кассационный суд подчеркивает, что “По данному уголовному делу таковым правовым интересом являлась защита от уже начавшихся и продолжающихся насильственных действий, совершаемых в отношении его отца-инвалида.”
Исходя из этих и наличествующих в деле других описаний, а также истолкований фактов, Кассационный суд заключает, что …”Артур Барсегян причинил здоровью Армена Галстяна тяжкий вред, действуя в состоянии необходимой обороны и в соответствии с ч. 1 ст. 42 УК РА (“Необходимая оборона, действие, совершенное в состоянии необходимой обороны, не является преступлением”). Посему в деянии Артура Барсегяна отсутствует состав преступления, предусмотренного ч. 2 ст. 114 Уголовного кодекса РА.
Суд также отмечает, что в отношении А. Барсегяна имело место нарушение норм материального права, которое по данному уголовному делу не подлежит применению и в соответствии с ст. 42 УК РА в отношении него должен был быть применен институт необходимой обороны.
Кассационный суд пришел к выводу, что ввиду отсутствия состава преступления, “вышеобозначенные приговоры Суда первой инстанции и Апелляционного суда по военным делам подлежат отмене”, а “производство уголовного дела прекращению.
Суд постановил приостановить уголовное преследование в отношении Артура Барсегяна и прекратить уголовное дело, возбужденное в отношении него.