Կեղտոտ բիզնես Թուրքիայում 02/25/2013   18:16  |  Քրեական խրոնիկոն
Պոռնկությամբ զբաղվելուն նպաստելու մեղադրանքով ամբաստանյալի աթոռին է հայտնվել Երևանի բնակիչ, 1971թ. ծնված Արմինե Մկրտչյանը: Նախաքննությամբ մասնավորապես պարզվել է, որ նա գույքային օգուտ ստանալու նպատակով այլ անձի` պոռնկությամբ զբաղվելուն նպաստելու դիտավորությամբ, 2011թ. ապրիլին նախնական համաձայնության է եկել Թուրքիայում բնակվող Գոհար Կիրակոսյանի հետ:
Այնուհետև, ըստ քրեական գործի նյութերի, Արմինե Մկրտչյանը մարմնավաճառությամբ զբաղվելու նպատակով 2011թ. ապրիլի 21-ին Թուրքիայի Տրապիզոն քաղաք ժամանած Մարինա Ամրազյանին և Հայկանուշ Միկոյանին Թուրքիայում իրենց ղեկավարությամբ մարմնավաճառությամբ զբաղվելու և վաստակած գումարը միմյանց մեջ բաժանելու պայմանով, տեղափոխել է Անկարա քաղաքում իր կողմից վարձակալած բնակարան: Հենց այստեղ էլ Մարինա Ամրազյանի և Հայկանուշ Միկոյանի բնակվելու ընթացքում նրանց հաճախորդներ ապահովելու, հյուրանոցներ տեղափոխելու, կատարած «աշխատանքի» քանակը և վաստակած գումարները հաշվառելու, կուտակելու եղանակով կազմակերպել և մինչև 2011թ. մայիսի 3-ը նպաստել է Մարինա Ամրազյանի և Հայկանուշ Միկոյանի կողմից պոռնկությամբ զբաղվելուն, որոնց վաստակած գումարներից ստացել է իր մասնաբաժինը։
Հիշյալ արարքի համար Արմինե Մկրտչյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 262-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 5-րդ կետերի հատկանիշներով, այսինքն` մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ երկու կամ ավելի անձանց օգտագործելով, նրանց պոռնկությամբ զբաղվելուն նպաստելու համար: Նկատենք, որ դատական պրակտիկայում այսպիսի գործերը բացառություն չեն: Մոտ 100 տարի առաջ հայ կանայք թուրքերին չտրվելու համար ինքնասպանություն էին գործում, իսկ այսօր ոմանք իրենց հոգին Մամոնային ծախած, չեն խորշում կեղտոտ և այլանդակ բիզնեսով զբաղվելուց:

Жительница Еревана промышляла “грязным бизнесом” в Турции 02/25/2013   19:04  |  Криминальная хроника
На скамье подсудимых за способствование занятиям проституцией оказалась жительница столицы Армине Мкртчян 1971 года рождения. В ходе предварительного следствия, в частности, выяснилось, что она с целью предумышленного вовлечения в занятия проституцией для получения имущественной выгоды в апреле 2011г. вступила в предварительный сговор с Гоар Киракосян, проживающей в Турции.
Согласно материалам уголовного дела, Армине Мкртчян с целью организации занятия проституцией 21 апреля 2011г. прибывших в г. Трабзон Марине Амразян и Айкануш Микоян при условии, что последние под ее руководством будут торговать своим телом и делиться с ней заработком, доставила в Анкару и разместила их в арендуемой ею квартире.
За содеянное Армине Мкртчян предъявлено обвинение по признакам преступления, предусмотренного пп. 1 и 2 ч.2 ст. 262 Уголовного кодекса Армении, а именно способствование занятиям проституцией двух и более лиц по предварительному сговору с  группой лиц. Заметим, что в судебной практике такие дела не составляют исключения. Около века назад армянские женщины кончали жизнь самоубийством, не желая отдаваться туркам, а в наши дни некоторые, продавшие свои души Мамоне, не брезгуют промышлять грязным и порочным бизнесом.