Քվեարկություն անցկացնելը անպատասխանատու քայլ է 02/23/2013 16:32 | Միջազգային լրահոս
Եգիպտոսում ապրիլի 27-ին չորս փուլերով անցկացվելիք խորհրդարանական ընտրությունները բոյկոտելու կոչով է հանդես եկել «Ադ Դուստուր» («Սահմանադրություն») կուսակցության ղեկավար Մուհամմեդ ալ-Բարադեին: Ինչպես ընդգծել է այսօր ՄԱԳԱՏԵ-ի նախկին ղեկավարը, երկիրը քաղաքական ճգնաժամի մեջ գտնվելու պահին քվեարկություն անցկացնելն «անպատասխանատու քայլ է» և խիստ աղետաբեր:
«Խորհրդարանական ընտրություններ անցկացնելու մասին Մուհամմեդ Մուրսիի որոշումը ի հեճուկս հասարակության մեջ առկա քաղաքական երկպառակտման և ի վնաս պետության հեղինակության, տագնապի պատրաստի դեղատոմս է»,-նշել է ալ-Բարադեին համացանցի «Թվիթեր» սոցիալական ցանցի իր էջում:
Ըստ նրա՝ դիրքորոշումների հետագա բևեռացումը և պարզ կողմնորոշման բացակայության պարագայում կառավարման ընդունակությունների ճնշումը, արդարադատության նկատմամբ հավատի բացակայությունը, ինչպես նաև անվտանգության և տնտեսության առջև ծառացած խնդիրները երկիրը տանում են դեպի անդունդ:
Իսկ Ազգային փրկության դաշինք ընդդիմադիր կազմակերպությունը, որի ղեկավար կազմում ընդգրկված է նաև Մուհամմեդ ալ-Բարադեին, հայտարարել է ընտրությունները բոյկոտելու իր մտադրության մասին, եթե նախագահ Մուրսին չգտնի սուր քաղաքական ճգնաժամը հաղթահարելու միջոց:
Եգիպտոսի նախագահը հրամանագիր է ստորագրել ապրիլի 27-ին 4 փուլով, մինչև հունիս խորհրդարանական ընտրություններ անցկացնելու մասին, հաղորդում է ԻՏԱՐ-ՏԱՍՍ-ը:
Նոր օրենսդիր մարմինն առաջին նիստը պետք է հրավիրի հուլիսի 6-ին, այսինքն՝ մինչ այն պահը, երբ մահմեդական աշխարհը կսկսի նշել ռամադան ծոմապահության միամսյակը:

Экс-глава МАГАТЭ призвал бойкотировать парламентские выборы в Египте 02/23/2013   18:26  |  Международные новости
Бойкотировать парламентские выборы в Египте, которые назначены на 27 апреля и пройдут в четыре этапа, призвал лидер партии "Ад- Дустур" /"Конституция"/ Мухаммед аль-Барадеи. Агентство ИТАР-ТАСС со ссылкой на бывшего главу МАГАТЭ пишет, что проводить голосование во время охватившего страну политического кризиса - это "безответственный шаг", чреватый катастрофой.
"Решение /президента/ Мухаммеда Мурси идти на парламентские выборы вопреки серьезному размежеванию в обществе и в ущерб авторитету государства - это готовый рецепт бедствия", - указал аль-Барадеи в заявлении, размещенном на его странице в соцсети "Твиттер". "Дальнешая поляризация /позиций/ и подавление при отсутствии ясного видения, способности управлять, а также доверия и правосудия, помимо состояния в области безопасности и усугубления в экономике, ведут нас в бездну", - уточнил лидер партии "Ад-Дустур".
Он также входит в состав руководства оппозиционной коалиции Фронт национального спасения. Она на прошлой неделе заявила о намерении бойкотировать предстоящие выборы, если президент Мурси не отыщет эффективного способа справиться с острейшим политическим кризисом в Египте.
“Глава государства в четверг вечером издал указ, согласно которому парламентские выборы в АРЕ начнутся 27 апреля и пройдут в четыре этапа до конца июня. Парламент в новом составе должен будет собраться 6 июля, то есть, до того момента, когда исламский мир начнет отмечать месяц поста рамадан, и политическая жизнь в арабских странах замрет”, - сообщает ИТАР-ТАСС.