Արմեն Մարտիրոսյան. ՍԴ դիմելու հարցը կքննարկենք ԿԸՀ-ի վերջնական որոշումից հետո 02/23/2013 17:19 | ԼՐԱՀՈՍ
«Սահմանադրական դատարան դիմելու հարցը կքննարկենք այն ժամանակ, երբ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը Նախագահի փետրվարի 18-ի ընտրությունների վերաբերյալ վերջնական որոշում ընդունի»,- ի պատասխան «Pastinfo.am»-ի թղթակցի հարցին` ասաց «Ժառանգություն» կուսակցության փոխնախագահ Արմեն Մարտիրոսյանը:
Հիշեցնենք, որ ընտրության արդյունքները կամփոփվեն և ընտրությունների արդյունքների վերաբերյալ որոշում ԿԸՀ-ն կընդունի փետրվարի 25-ին:
«Սահմանադրական դատարանի մասին» օրենքի 74-րդ հոդվածի համաձայն` Հանրապետության Նախագահի ընտրությունների արդյունքներով ընդունված որոշումների վիճարկման մասին դիմումներով ՍԴ կարող են դիմել Հանրապետության Նախագահի թեկնածուները:
Ընտրությունների արդյունքներով ընդունված որոշումների հետ կապված վեճերով ՍԴ կարելի է դիմել արդյունքների պաշտոնական հրապարակման օրվանից հետո` 5-րդ օրը, մինչև ժամը 18.00-ն: ՍԴ-ն պետք է որոշում ընդունի դիմումի մուտքագրման օրվանից հետո` տասնօրյա ժամկետում:
Նշված գործերի դատաքննությունն իրականացվում է բանավոր ընթացակարգով:
Գործով որպես պատասխանող կողմ դատավարությանը ներգրավվում է ընտրությունների արդյունքներն ամփոփող պետական մարմինը, տվյալ դեպքում` Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը:
Անհրաժեշտության դեպքում, կողմի միջնորդությամբ կամ իր նախաձեռնությամբ, որպես հարակից պատասխանող (պատասխանողներ), ՍԴ-ն կարող է ներգրավել այն պետական կամ տեղական ինքնակառավարման մարմիններին, որոնց որոշումները կամ գործողությունները կարող էին ներգործել ընտրությունների արդյունքների վրա, կամ որոնք պարտավոր էին (պարտավոր են) օրենքով սահմանված կարգով ապահովել և պաշտպանել ընտրական իրավունքները, բացառությամբ դատարանների:
Այս գործերով ՍԴ-ն պարզում է իրավասու ընտրական հանձնաժողովի կողմից ընտրությունների վերաբերյալ օրենքով սահմանված կարգով ներկայացված բողոքների քննարկումը (քննությունը) անհիմն մերժելու, նման բողոքները սահմանված ժամկետներում չքննարկելու (չքննելու) և քննարկումից (քննությունից) հրաժարվելու կամ խուսափելու հանգամանքները: ՍԴ-ն իրավասու է նման դեպքերում բողոքներում արծարծվող փաստերը գնահատելու որպես հավաստի և անվիճելի, եթե այդպիսի գնահատումը չի հակասում գործի քննության ընթացքում ձեռք բերված այլ ապացույցների:
Ընտրությունների արդյունքներով ընդունված որոշումների հետ կապված վեճերով սահմանադրական դատարանն ընդունում է հետևյալ որոշումներից որևէ մեկը.
1) ընտրական հանձնաժողովի որոշումը թողնել ուժի մեջ,
2) անվավեր ճանաչել ընտրական հանձնաժողովի որոշումը և`
- անվավեր ճանաչել ընտրությունների արդյունքները,
- ընտրված ճանաչել համապատասխան թեկնածուին,
- ընտրությունները ճանաչել չկայացած,
- նշանակել ընտրության երկրորդ փուլ:
Եթե գործի քննության արդյունքում ՍԴ-ն, սպառելով ապացույցներ ձեռք բերելու համար օրենքով նախատեսված բոլոր միջոցները, այդուհանդերձ, հնարավորություն չի ունեցել պարզելու ընտրության իրական արդյունքները, սակայն ՍԴ-ի կողմից որպես հավաստի գնահատված ապացույցներից ակնհայտ է դարձել, որ ընտրախախտումներն ունեցել են կազմակերպված, զանգվածային, կրկնվող կամ պարբերական բնույթ, և դրանց համադրումը վկայում է դրանց միջև համակարգային այնպիսի փոխկապակցվածության մասին, որի պայմաններում խախտվում են Սահմանադրության 4-րդ հոդվածով ամրագրված ընտրական իրավունքի սկզբունքները, ապա որոշում ընդունելիս ՍԴ-ն իրավասու է այդ հիմքով անվավեր ճանաչելու ընտրությունների արդյունքները:

А. Мартиросян: “Вопрос об обращении в КС обсудим после оглашения окончательного решения ЦИК по итогам голосования” 02/23/2013 19:19 | Лента новостей
“Вопрос об обращении в Конституционный суд мы обсудим тогда, когда Центральная избирательная комиссия вынесет окончательное решение касательно президентских выборов, состоявшихся 18 февраля”, - отвечая на вопрос корреспондента «Pastinfo.am» заявил вице-председатель партии “Наследие” Армен Мартиросян.
Напомним, что результаты голосования будут обобщены и решение касательно них ЦИК примет 25 февраля.
Согласно ст. 74 “О Конституционном суде” с заявлением, содержащим требование об обжаловании решения касательно итогов голосования, в суд могут обратиться кандидаты в президенты.
В суд можно обратиться с подобным заявлением на 5 день до 18.00 после официального оглашения итогов голосования. КС должен вынести решение в течение 10 дней после приема заявления.
Судебные слушания по вышеупомянутым делам проходят в порядке устной процедуры.
В качестве ответчика на процессе выступает государственный орган, подписавший итоговый протокол голосования, в данном случае Центральная избирательная комиссия.
В случае необходимости, по ходатайству стороны или по ее инициативе в качестве соответчика(соответчиков), КС может привлечь те органы государственной власти и местного самоуправления, чьи решения или действия могли повлиять на итоги выборов и которые были обязаны(обязаны) в порядке, установленном законом, обеспечивать и защищать избирательное право, за исключением судов.
КС проясняет обстоятельства, послужившие основанием для необоснованного отклонения обсуждения(рассмотрения) представленных в установленном законом порядке жалоб, касающихся избирательного процесса, для не-обсуждения (нерассмотрения) подобных жалоб и отказа от обсуждения(рассмотрения) или избежания рассмотрения дела. КС правомочен в подобных случаях оценить затронутые в жалобах факты как достоверные и неоспоримые, если такая оценка не противоречит иным доказательствам, добытым в ходе расследования.
По спорам, связанным с решениями, принятыми на основании итогов голосования, Конституционный суд выносит одно из нижеследующих решений.
1)Оставить в силе решение ЦИК
2) признать недействительным решение ЦИК
-признать недействительными итоги выборов
-признать избранным соответствующего кандидата
- выборы признать не состоявшимися
-назначить второй тур выборов
Если в ходе рассмотрения дела КС, исчерпав все средства, предусмотренные законом для получения доказательств, тем не менее, не располагает возможностью установить подлинные итоги голосования, однако из доказательств, оцененных как достоверные, становится очевидно, что фальсификации носили организованный, массовый, повторяющий или периодический характер, и их сопоставление свидетельствует о такой системной взаимосвязи между ними, в условиях которой нарушаются принципы избирательного права, закрепленные ст.4 Конституции Армении, то, вынося решение, КС правомочен на основании этого признать итоги выборы недействительными.