Ն.Բաղդասարյան. Առկա է «Ժամանակ»-ի գործունեությունը խոչընդոտելու արհեստական միտում 02/23/2013   15:50  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
«Ժամանակ» օրաթերթի հիմնադիր «Սկիզբ» մեդիա կենտրոնը շատ ուշ է ստացել իր դեմ Ռոբերտ ու Սեդրակ Քոչարյանների հայցադիմումը, չի ուսումնասիրել այն, ուստի դեռևս չի կարող ասել, թե դրանում ներկայացված փաստերից որոնք է ընդունում և որոնք ոչ: Այս մասին «Փաստինֆո» գործակալության թղթակցին հայտնեց Մեդիա կենտրոնի ներկայացուցիչ, փաստաբան Նիկոլայ Բաղդասարյանը: Փաստաբանը գտնում է, որ իրականում ոչ թե պատվի ու արժանապատվության խնդիր կա, այլ առկա է լրատվամիջոցի գործունեությունը խոչընդոտելու արհեստական միտում:
Մեդիա կենտրոնի ներկայացուցիչն ընդգծեց, որ մինչ հայցադիմումը ստանալը առձեռն ստացել են դատարանի որոշումը, որով մասնակի բավարարվել է հայցվոր կողմի միջնորդությունը «Ժամանակ» օրաթերթի հիմնադիր «Սկիզբ» մեդիա կենտրոնի գույքի վրա արգելանք դնելու մասին:
Ըստ պատասխանողի ներկայացուցչի՝ հայցվոր կողմը միջնորդել էր արգելանք դնել նաև ընկերության դրամական միջոցների վրա, սակայն դատարանը այդ մասով մերժել է միջնորդությունը, քանի որ հայցվորները «սխալ են իմացել, թե որ կազմակերպությունն ինչ գույք ունի՝ հայցվորները չեն տարբերել, որ չգործող և գույք չունեցող «Առաջին լրատվական» ՍՊԸ-ն որևէ կապ չունի ո՛չ «Ժամանակ» օրաթերթի և ո՛չ էլ «Առաջին. am» կայքի հետ»,- նշեց Ն.Բաղդասարյանը, հավելելով ՝ ճիշտ է, «Առաջին լրատվական»-ի հիմնադիրը «Սկիզբ» մեդիա կենտրոնի հիմնադրի եղբայրն է:
Այդ սխալի շնորհիվ, ըստ Ն.Բաղդասարյանի, ընկերության դրամական միջոցները չեն արգելափակվել և ընկերությունը կարողացել է շարունակել իր գործունեությունը նաև ՀՀ նախագահական ընտրությունների շրջանում:
Հայցվորները դատարանին հայտնել են, որ իրենց լիազորած անձը դիմել է ընկերությանը հերքում տպելու համար, ինչն, ըստ կողմի ներկայացուցչի, չի համապատասխանում իրականությանը, հայցվորների անունից ընկերությունն իրոք նամակ ստացել է, սակայն նամակին որևէ լիազորագիր կցված չի եղել, որևէ տեղից չի երևում, որ տվյալ անձը առնչություն ունի Ռոբերտ ու Սեդրակ Քոչարյանների հետ: «Նախկինում էլ տվյալ անձը դիմել էր ընկերություն, մենք պատասխան էինք գրել, այնուհետև նա պատասխան էր գրել, որ ինքը լիազորված չի եղել որևէ կողմից նման նամակ գրելու»,- ասաց Ն.Բաղդասարյանը:
2013թ. հունվարի 15-ին Երևանի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների դատարանի դատավոր Ալեքսեյ Սուքոյանը որոշում էր ընդունել Քոչարյանների հայցադիմումը վարույթ ընդունելու և գործը դատաքննության նախապատրաստելու մասին: ՀՀ նախկին նախագահի ու նրա որդու՝ Ռոբերտ ու Սեդրակ Քոչարյանների հայցադիմումը, որը ստորագրված է փաստաբան Արփինե Մելիքբեկյանի կողմից, դատարան էր ներկայացվել անցյալ տարվա դեկտեմբերի 27-ին: Քոչարյանները վիճարկում են 2012թ. նոյեմբերի 27-ին և 29-ին լույս տեսած «Ի՞նչ կապ ունեն Քոչարյանն ու Ծառուկյանը «Նաիրիտ»-ի հետ» և «Եվ Քոչարյանների րոպեավճարները» վերլուծական հոդվածները. հայցվորները պահանջում են իրենց պատիվն ու արժանապատվությունը արատավորող տեղեկությունները հերքել և հատուցել վնասը:

Н. Багдасарян: Вырисовывается искусственная тенденция препятствования деятельности “Жаманак” 02/23/2013   20:25  |  Актуальная тема
Основатель газеты “Жаманак” Медиа-центр “Скизб” с большим опозданием получил исковое заявление от Роберта Кочаряна и Седрака Кочаряна, пока еще не изучил его, посему не может ответить, какие из представленных в нем фактов принимает, а какие нет. Об этом информационно-аналитическому порталу “Фактинфо” сообщил представитель Медиа-центра, адвокат Николай Багдасарян. Адвокат считает, что речь на самом деле идет не о чести и достоинстве, а скорее вырисовывается тенденция искусственного препятствования деятельности “Жаманак”.
Представитель Медиа-центра подчеркнул, что еще до получения иска собственноручно получил решение суда, по которому частично было удовлетворено ходатайство истца о наложении запрета на имущество основателя газеты “Жаманак”.
Согласно представителю ответчика, истец ходатайствовал о наложении запрета на денежные средства компании, однако суд по этой части отклонил ходатайство, поскольку истцы “были дезинформированы о том, у какой компании какое имущество: истцы не знали, что недействующее и не владеющее имуществом ООО “Первый информационный” не имеет никакого отношения ни к газете “Жаманак”, ни к “ 1in.am ”, - отметил Н. Багдасарян, добавив, что правильно, основателем“Первого информационного” является брат основателя Медиа-центра “Скизб”.
Благодаря этой ошибке, на денежные средства компании не был наложен запрет, и компания смогла продолжить свою деятельность в период президентской кампании.
Истцы сообщили суду, что их полномочное лицо обратилось в компании с требованием опубликовать опровержение, что согласно представителю стороны, не соответствует действительности. Компания, действительно, получила письмо от истцов, однако к письму не прилагалось никакой доверенности. И нигде не было указано, что данное лицо имеет какое-то отношение к Роберту и Седраку Кочарянам. “Ранее тот же человек обратился в компанию. Мы ответили ему, после чего он ответил нам, что он не был уполномочен от имени кого бы то ни было писать подобное письмо”, - заявил Н. Багдасарян.
15 января 2013г. судья административных районов Кентрон и Норк-Мараш Алексей Сукоян вынес решение о принятии искового заявления Кочарянов к производству и подготовке дела к судебному разбирательству. Иск экс-президента Армении Роберта Кочаряна и его сына Седрака Кочаряна, подписанный адвокатом Арпине Меликбекян, был подан в суд 27 декабря. Кочаряны оспаривают аналитические статьи, опубликованные 27 и 29 ноября 2012г. под заголовком “Какое отношение имеют Кочарян и Царукян к Наириту” и “Поминутная плата Кочарянов”. Истцы требуют опровергнуть сведения, порочащие их честь и достоинство, и возместить ущерб.