Ոստիկանության ավագ քննիչը դատապարտվեց 4 տարվա ազատազրկման (լրացված) 02/22/2013   15:47  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Երևանի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների դատարանը՝ դատավոր Մնացական Մարտիրոսյանի նախագահությամբ, այսօր ՀՀ ոստիկանության քննչական վարչության ՀԿԳ քննության վարչության  ավագ քննիչ Սամվել Մելքոնյանին դատապարտեց  4  տարվա ազատազրկման:
Ըստ մեղադրանքի, նա կաշառք տվողի և նրա ներկայացրած անձի օգտին իր պաշտոնեական լիազորությունների շրջանակում որոշակի գործողություններ չկատարելու համար ընդունել է վերջինիս` կաշառք տալու առաջարկը:
Գործով նախաքննությունն իրականացրել է Հատուկ քննչական ծառայությունը՝ թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության վերաբերյալ քննվող քրեական գործով երկու անձի քրեական պատասխանատվության չենթարկելու համար կաշառք պահանջելու դեպքի առթիվ:
Մինչդատական վարույթում ձեռք բերված ապացույցների համաձայն՝ ՀՀ ոստիկանության ՔԳՎ հատկապես կարեւորագույն գործերի քննության վարչության ավագ քննիչ Սամվել Մելքոնյանը թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության վերաբերյալ իր վարույթում քննվող քրեական գործով վկայի կարգավիճակում գտնվող Գ.Մ-ին եւ նրա որդուն քրեական պատասխանատվության չենթարկելու համար 2012թ.մարտի կեսերին Գ.Մ-ից պահանջել է 3000 ԱՄՆ դոլար կաշառք, իսկ 2012թ.հունիսի 29-ին հանդիպման ժամանակ ընդունել է քաղաքացու 2000 դոլար գումար կաշառք տալու առաջարկը՝ նույն գործողություններն անելու դիմաց:
Ձեռք բերված ապացույցների հիման վրա Ս.Մելքոնյանին մեղադրանք էր առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 311-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով՝ խոշոր չափերով  կաշառք ստանալը:

В Армении старший следователь приговорен к 4 годам лишения свободы 02/22/2013   16:49  |  Актуальная тема
Суд административных районов Кентрон и Норк-Мараш под председательством судьи Мнацакана Мартиросяна сегодня приговорил старшего следователя Следственного управления по особо важным делам Следственного управления Полиции Армении Самвела Мелконяна  к 4 годам лишения свободы.
Согласно обвинению, он принял предложение о даче взятки в обмен на несовершение определенных действий в рамках своих полномочий в пользу взяткодателя.
В Специальной следственной службе завершилось предварительное расследование дела по факту взяточничества. Сотрудник полиции потребовал у двух лиц взятку за непривлечение к уголовной ответственности по факту незаконного оборота наркотиков.
Согласно добытым в ходе досудебного производства доказательствам, следователь Управления по особо важным делам Главного следственного управления полиции РА Самвел Мелконян с целью непривлечения к уголовной ответственности проходящих в качестве свидетелей по делу о незаконном обороте наркотиков Г.М. и его сына в середине марта 2012г. потребовал от Г.М. взятку на сумму в размере 3000 долларов, а уже во время встречи, состоявшейся 29 июня 2012г., согласился принять сумму в размере 2000 долларов в обмен на те же действия.
На основании имеющихся доказательств С. Мелконяну предъявлено обвинение по признакам преступления, предусмотренного п.3 ч.3 ст. 311 Уголовного кодекса РА.